savasdas@turizmguncel.com

Firuz Bağlıkaya: Sağlık Bakanı’na müracat ettik

Firuz Bağlıkaya: Sağlık Bakanı’na müracat ettik
Bu yıl 14’üncüsü düzenlecek olan Travel Turkey İzmir Fuarı için düzenlenen online basın toplantısında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, aşılamda turizm çalışanlarının öncelikli olması için Sağlık Bakanlığı’na müracat ettiklerini söyledi.
Bu yıl 14’üncüsü düzenlecek olan Travel Turkey İzmir Fuarı için düzenlenen online basın toplantısında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, aşılamda turizm çalışanlarının öncelikli olması için Sağlık Bakanlığı’na müracat ettiklerini söyledi.

Bu yıl 25-27 Şubat tarihleri arasında dijital olarak düzenlenecek olan Travel Turkey İzmir Fuarı ile ilgili online basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır katıldı.

‘’Turist gönderen ülkeler aşılama sayılarına bakacak’’

2021 turizm sezonunda en önemli konunun koronavirüs aşısı olacağını ifade eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ülkelerin vatandaşlarına yurt dışı seyahat izni verirken aşılama sayılarına bakacağını ifade etti.

TÜRSAB Sağlık Bakanı’na müracat etti

Aşılamada, sağlık çalılanlarının ardından, turizm çalışanlarının öncelikli gruplar arasında yer alması gerektiğini kaydeden Bağlıkaya, Turizm çalışanlarının aşılamada öncelik verilecek gruplar arasında yer alması için Sağlık Bakanı'na müracaat ettik. Sağlık Bakanımıza TÜRSAB olarak turizm sektörünün aşılamasıyla ilgili organizasyonun parçası olabileceğimizi izah ettik. Konuyla ilgili üzerimize düşen ne varsa yapabileceğimizi ilettik" ifadelerini kullandı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın toplantıda yaptığı konuşmadan öne çıkan noktalar şöyle:

"Sektör, ülke ve dünya olarak daha önce bilmediğimiz, deneyimlemediğimiz bir sıkıntı ile mücadelede epey yara aldık, ancak ayakta ve hayatta kalmayı başardık. Mücadelemiz sürüyor.

İnsanlara iyi geleceğine ve umut vereceğine inandığımız, turizme yeniden ve aşkla sarılmalıyız. Bu inançla hayata geçireceğimiz Travel Turkey İzmir Fuarı’mızın basın toplantısına katılımınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bugün burada, tüm zorluklara rağmen bölgenin en önemli fuarı olan İzmir Travel Turkey Fuarı’mızın 14’üncüsünü gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu paylaşabilmek için teknoloji aracılığıyla da olsa sizlerle bir araya geldik.

İnsanları mutlu etmek için onları güzelliklere götüren, keyifli anlar sunan biz turizmciler için yüz yüze iletişimin yeri ve önemi farklı olsa da TÜRSAB olarak dijital çağa uygun yenilikçi bakış açımız ile Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Turizm Fuarı’nı bu şartlarda da olsa gerçekleştiriyoruz.

Bunu yaparken değerli ortağımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve İzmir Ticaret Odası’nın destekleri ve kararlılıklarının etkisi çok büyük oldu. Biz, bugün, hep birlikte İzmir’den dünyaya inançla ve inatla “Nerede Kalmıştık?” diyoruz.

Sayın Tunç Soyer’e ve Sayın Mahmut Özgener’e sektörüm adına şükranlarımı sunuyorum. Yine bu sene, bizlerden desteklerini esirgemeyen konaklama sektörünün çok değerli temsilcisi TÜROFED Başkanı Sayın Sururi Çorabatır’a da ayrıca teşekkür ediyorum. Hep birlikte oluşturduğumuz sinerji, tüm sektöre önümüzdeki yıllar için de umut ve güç aşılayacak. Ayrıca, değerli çalışmaları için İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık yönetici ve çalışanlarına çok teşekkür ederim.

2020 yılında dünya genelinde binlerce fuar iptal edildi veya ertelendi. Öte yandan 2021 yılında yapılması beklenirken ertelenen veya iptal edilen fuarlar da mevcut. Hâlbuki fuarlar, ekonominin gösterge ibresi, pusulasıdır.

Bu noktada, Travel Turkey İzmir Fuarı’nın gerçekleştirilmesi ve tüm paydaşlar tarafından desteklenmesi stratejik olarak da önemli bir karar olarak karşımıza çıkıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası’nın turizme olan bakışları, çalışmaları ve vizyonları bölge turizminin gelişimi için büyük bir değer. İzmir’in fuarcılık sektöründe de çok önemli bir yer edinmesi bu vizyonun önemli sonuçlarından birini teşkil ediyor.

tturkey

Tunç Soyer: İzmir’de turizm sektörünü beklentilerin üzerinde kapattık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda büyük bir özveri ile çalışıldığını belirterek, pandemi nedeniyle gerçekleşemeyen fuarların sanal fuarlara dönüşmesinin sektör adına önemli bir avantaj olduğuna değindi. Başkan Soyer, “Dijital bir platform olması yönüyle fuarımız; pandemi sonrası en büyük zararı gören sektörlerden biri olan turizm sektörünü canlandıracak ve ülkemizde, bundan sonra gerçekleştirilecek sektör fuarları açısından yepyeni bir bakış açısı sunacak. Biz, pek çok kültürel ve coğrafi değeri ile özel bir şehir olan İzmir’in dünya ölçeğinde bir çekim merkezi olması için çalışıyoruz. Pandemi sonrası açığa çıkan fırsatları doğru değerlendirebilmek için gereken tüm çalışmaları paydaşlarımız ile yürütüyoruz. Pandemi sürecinde, Turizm Hijyen Kurulu’nu kurduk ve “Turuncu Çember” uygulamasını başlatarak İzmir’i güvenilir ve sağlıklı bir destinasyon olarak konumlandırdığımız iletişim kampanyamız ile pandeminin yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen İzmir’de turizm sektörünü, beklentilerin üzerinde kapatmayı başardık. İzmir Vakfı’nın koordinasyonu, Büyükşehir Belediyemiz ile İzmir Kalkınma Ajansı’nın ortaklığıyla Türkiye’nin ilk dijital turizm ansiklopedisine sahip olduk. 40’tan fazla uzmanın çalışmasıyla İzmir’in dijital destinasyon envanterini hazırladık. Tarih ve kültür, gastronomi, somut olmayan kültürel miras, etkinlik ve festivaller, inanç, endüstriyel miras, deniz ve kıyı, doğa ve kırsal alanlar, sinema, sağlık ve konaklama gibi 11 farklı başlıkta, iki binden fazla noktaya dair bilgi ve görsel bir araya getirildi” şeklinde konuştu.

“İzmir, değişimin kenarında değil, içinde yer alıp fırsata çevirecek”

İzmir’in turizm stratejilerine de değinen Başkan Soyer, “Biz turizmde, kalıcı ve sürdürülebilir bir büyüme için dünyadaki eğilimleri sadece tüketen değil, yeni trendler üreterek, bunların tüm dünyada alıcısını oluşturabilen bir kent olmanın çabası içerisindeyiz. Doğa ile uyumlu yaşam ve sürdürülebilir turizm perspektifimizin, İzmir’de turizm sektörüne büyük bir ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Pandemi sonrası dönemde İzmir’in; değişimin kenarında değil, içinde yer alıp değişimi fırsata çeviren bir şehir olacağını düşünüyoruz. Tüm bunları gerçekleştirmek için de çok taraflı ve çok boyutlu küresel, ulusal ve yerel işbirliklerini güçlendiriyor; ortak akıl, ortak koordinasyon ve dayanışmaya, her zamankinden daha fazla önem veriyoruz. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nı da, bu yaklaşımla gerçekleştiriyor; hem ekonomimize, hem de İzmir’in tanıtımına sağladığı katkıyı, turizm hedeflerimiz açısından çok kıymetli görüyoruz. Bu yıl ilk defa dijital platform üzerinden gerçekleştirdiğimiz Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı ve diğer sanal fuarlarımızı; pandemiyi ardımızda bıraktığımız ve koşulların mümkün kıldığı ilk fırsatta, fiziksel olarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Mahmut Özgener: Şimdi güçlerimizi birleştirme zamanı

COVID 19’un sebep olduğu sorunlardan en fazla zarar gören sektörlerin başında gelen turizmde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Turizm, 56 alt sektörle ilintili ve ülkelerin cari açığını kapatmaya yardımcı olan en önemli sektörlerden birisi. 2030 yılına kadar uluslararası sahne değişirken, kültürler ve topluluklar daha yakından iç içe geçtikçe, yeni nesil gezginlerde beklentiler farklılaşacak. Teknoloji ve sürdürülebilirlik ile bütünleşen seyahat biçimlerini tasarlamalı ve dayanıklılığımızı artırmalıyız. Kentimizin turizm politikalarının oluşumunda bu unsurları uyum içinde kullanmamız gerekiyor. Özellikle destinasyon yönetiminde daha kreatif, yeni çağın gereksinimlerine uygun bir turizm anlayışı için başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere şehrin tüm paydaşları ile birlikte çalışıyoruz. Bizi birbirimizden uzak durmaya zorlayan bu zor süreci geride bıraktığımızda fuar coşkusunu hep birlikte yeniden yaşayacağız. Travel Turkey, bu güce fazlasıyla sahip. Pandemi nedeniyle fuarların ertelendiği bu dönemde, Türkiye’nin ilk sanal turizm fuarı olacak Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nı fırsata dönüştürmeliyiz. Şimdi güçlerimizi sanal fuarda birleştirme zamanı” ifadelerinde bulundu.

“Pandemiden sonra ilk toparlanacak etkinliğin fuarcılık olacağına inanıyorum”

Fuarcılığın sektör için olmazsa olmazlarından olduğuna dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır ise, “Kendimizi tanıtmanın en bütüncül alanı fuarlardır. Pandemiden sonra ilk toparlanacak etkinliğin fuarcılık olacağına inanıyorum. Otellerimizin ve bölgelerimizin tanıtımı fuarlar aracılığı ile daha kolay olmaktadır. İç turizmimizin gelişmesinde fuarların katkısının kritik önemde olduğuna inanmaktayım. Travel Turkey İzmir çok şanslı bir bölgede kuruluyor. İzmir başlı başına bir marka… Etrafı Türkiye’nin en önemli tarihi eserleriyle çevrili, doğal güzellikleri barındıran, gastronomisi ile herkesi çeken bir markamız. Son zamanlarda bu bölgenin yoğun ilgi görmesi de bunu kanıtlıyor. Ayrıca bu bölgenin yurt dışı açılımı olarak Yunanistan, Balkan ülkeleri, Kuzey Afrika gibi ülkelere komşuluğu fuarın uluslararası boyutunu da kolaylaştırmaktadır. Bir kez daha 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nın bizim için öneminin altını çizerek, tüm gücümüz ve üyelerimizle elimizden gelen katkıyı vereceğimizi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Sururi Çorabatır: Tüm gücümüzle elimizden gelen katkıyı vereceğiz

Fuarcılığın sektör için olmazsa olmazlarından olduğuna dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır ise, “Kendimizi tanıtmanın en bütüncül alanı fuarlardır. Pandemiden sonra ilk toparlanacak etkinliğin fuarcılık olacağına inanıyorum. Otellerimizin ve bölgelerimizin tanıtımı fuarlar aracılığı ile daha kolay olmaktadır. İç turizmimizin gelişmesinde fuarların katkısının kritik önemde olduğuna inanmaktayım. Travel Turkey İzmir çok şanslı bir bölgede kuruluyor. İzmir başlı başına bir marka… Etrafı Türkiye’nin en önemli tarihi eserleriyle çevrili, doğal güzellikleri barındıran, gastronomisi ile herkesi çeken bir markamız. Son zamanlarda bu bölgenin yoğun ilgi görmesi de bunu kanıtlıyor. Ayrıca bu bölgenin yurt dışı açılımı olarak Yunanistan, Balkan ülkeleri, Kuzey Afrika gibi ülkelere komşuluğu fuarın uluslararası boyutunu da kolaylaştırmaktadır. Bir kez daha 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nın bizim için öneminin altını çizerek, tüm gücümüz ve üyelerimizle elimizden gelen katkıyı vereceğimizi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.


Bu Makale 05.01.2021 - 15:19:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.