savasdas@turizmguncel.com

Firuz Bağlıkaya ATOR Başkanı Maya Lomidze ile görüştü

Firuz Bağlıkaya ATOR Başkanı Maya Lomidze ile görüştü

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yurt dışındaki turizm lobi gruplarıyla başlattığı görüşmelere Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze ile devam etti.

Geçtiğimi hafta İngiliz Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) CEO^su Mark Tenzer ile görüşen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu haftaki görüşmesini ATOR İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze ile yaptı. Bağlıkaya, Rusya’daki Türkiye talebi, talebi arttırmak için neler yapılması gerektiği ve Rusya’da ön plana çıkan yeni destinasyonlar ile ilgili Lomidze’den bilgi aldı.

TÜRSAB, Türkiye’nin en önemli yurt dışı turizm pazarlarının sektör başkanlarıyla 2021 yılına yönelik beklenti ve taleplerle ilgili online toplantılarına devam ediyor.

İki başkanın görüntülü olarak yaptıkları görüşmede 2021 turizm sezonu öncesinde Türkiye – Rusya turizm pazarında tur operatörleri ve seyahat acentalarının yaşadığı sorunlar, çözüm önerileri, beklentiler ve öngörüler detaylarıyla ele alındı. Firuz Bağlıkaya, Covid -19 salgınına yönelik Türkiye’de alınan önlemler ile ilgili ATOR Başkanı’na bilgi verdi. Önlemleri yakından takip ettiklerini belirten ATOR Başkanı Lomidze, Türkiye’nin dünyadaki en iyi önlemleri hayata geçirdiğini ancak şu günlerde alınan önlemlerin Rusya’da Türkiye’ye yönelik tur satışlarını düşürdüğünü açıkladı.

Rusya’da 2020 sezonu nasıl geçti?

Maya Lomidze’ye 2020 yılının Rusya’da turizmciler için nasıl geçtiğini soran Bağlıkaya, Lomidze’den “2020'de Rusya'dan yurt dışına yönelik taleplerin yüzde 70 oranında düştüğünü belirtti. Rusların iç turizmde güneydeki Karadeniz illerine yöneldiğini söyleyen Lomidze, buradaki tatil köylerinin beklentiyi karşılamakta yetersiz kaldığını anlattı. Lomidze “Rusya'nın Karadeniz tatil köyleri, Akdeniz, Pasifik veya Karayip tatil köylerinin yerine geçemedi. Her şey dahil sistemde ne gerekli oda hacmine ne de gerekli miktarda 4-5 yıldızlı her şey dahil otele sahibiz. Elbette altyapıya yatırım yapmamız gerekiyor ama etkisi 5-7 yıl sürecektir.” yanıtını aldı.

“2020 yılında Türkiye bir numaraydı”

ATOR Başkanı Maya Lomidze, 2020 yılında Rus tur operatörleri için ilk on destinasyon arasında Türkiye’nin bir numara olduğunu söyledi. Rusya’dan 2020 yılında Türkiye, Tayland, Tunus, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Vietnam, İtalya ve Bulgaristan’a yönelik turizm hareketi gerçekleştiğini belirtten Lomidze, ‘’Tüm yurt dışı seyahatlerinin yüzde 98,5'i turizm amaçlı yapıldı. Türkiye yurt dışındaki bir numaralı destinasyonumuz oldu” dedi.

“Türkiye’nin 2021’de de bir numara olacağını düşünüyoruz”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, ATOR Başkanı Lomidze’ye 2021 yılı öngörüsünü de sordu. ATOR Başkanı, “Pandemi ilkbahar ve yaz aylarında azalırsa, Türkiye'de PCR tetkiki istenmezse, ülkeniz bir kez daha önümüzdeki yaz sezonunda ve belki sonbaharda da Rus outgoing turizminde bir numara olabilir. Her şey yolunda giderse ve yaz sezonu Mayıs ayında başlarsa, Türkiye'de Rus turist sayısı 2020 yaz sezonuna göre %20-25 oranında artacaktır. Türkiye, Rusya’da 2021-2022 ve sonrasında bir numara olmaya devam edecektir. Çünkü Rus turistler Türkiye’yi çok seviyor. Ancak aşı süreci başlasa da belirisizlik devam ediyor, ekonomik ve finansal şartlardan dolayı refah düzeyi düştü. 2021’in 2020’den zorlu geçeceğini düşünüyoruz.” sözleriyle öngörüsünü aktardı.

“Rusya’da yeni destinasyonlar ön plana çıkmaya başladı”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya meslektaşına Rusya'da Türkiye'ye olan ilgiyi artırmak için önerileriniz nelerdir sorusunu da yöneltti. Rusların Antalya harici destinasyonlara da ilgisinin arttığını belirten Lomidze, ‘’Pandemi ülkenizdeki Rus turizminin şeklini çeşitlendirmeye başlamak için bir fırsat verdi. Şehir turlarında İstanbul, tarih ve gastronomi turlarında Mezopotamya bölgesi, Orta Anadolu’da Hattuşa, Karadeniz ve Van’a turist akışını artırmak için fırsatınız var. Tur operatörlerimiz, sonbaharda Türkiye-Mezopotamya'ya tur satmaya başladı. Ancak Türkiye'nin bu “yeni” bölgelerinin Rusya pazarında kesinlikle hiçbir tanıtım ve pazarlama çalışması bulunmamakta. Türkiye'ye bu durumda tanıtım temelinde yardımcı olabiliriz. Türkiye'ye fam trip veya basın turu düzenleyebiliriz. Bu anlamda TÜRSAB ile iş birliğine hazırız.” dedi.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın bir sonraki görüşmesi Almanya Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig ile olacak.


Bu Makale 15.12.2020 - 09:37:42 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.