savasdas@turizmguncel.com

Firuz Bağlıkaya 30 milyon turist hedefi için ne diyor?

Firuz Bağlıkaya 30 milyon turist hedefi için ne diyor?

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Turizm Meclisi TV’den Hasan Arslan, Savaş Daş ve Yılmaz Keleş’e, turizm gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Turizm Meclisi TV’nin yayınına konuk olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya,Türkiye’nin 2021 turizm hedefleri ile ilgili de değerlendirmede bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Şngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ‘30 milyon turist hedefine bağlıyız’ açıklaması sorulan Firuz Bağlıkaya, Bakanlığın hedefinin şu anda gerçekçi görünmediğini kaydetti.

Avrupa ülkelerinin vatandaşlarını en erken temmuz en geç de eylül ayına kadar aşılayacağını hatırlatan Firuz Bağlıkaya, şartların sürekli değiştiği bir ortamda tahminde bulunmanın da zor olduğunu söyledi.

‘’Bakanlığın hedefi gerçekçi görünmüyor’’

Turizm sektöründe oyunun her geçen gün daha fazla değiştiğine işaret eden TÜRSAB Başkanı, ‘’2021 yılında son dakika rezervasyonları, PCR testi zorunluluğu, karantina uygulamaları destinasyon seçiminde belirleyici olacak. Rakip ülkelerin performansı da bizi etkileyecek. Ayrıca uzak destinasyonlardan gelenlerin sayısı azalacak. Bakanlığın hedefi şu an gerçekçi görünmüyor. Bugünkü şartlarla 20 milyonu yabancı, 5 milyonu da yurtdışında yaşayan Türkler olmak üzere 25 milyon civarında turistin gelebileceğini düşünüyorum. Turizm lobi gruplarınca pompalanan yüksek rakamlı turist beklentileri, mevcut durumu perdeliyor. Gerçekçi olmak lazım.” diye konuştu.

‘’Rezervasyonlarda sıkıntı yoksa çıksın açıklasınlar’’

Türkiye’nin şu anda sadece geçen yıla göre 2 milyon kaybının olduğunu, en az bir milyon da Rusya’daki bayram tatilinden dolayı kaybı olduğunu ifade eden Bağlıkaya, ''Neredeyse haziran ayına geldik hala turizm çalışanlarının ne kadarı aşılandı bilmiyoruz. Pandeminin ilk günlerinde de değiliz. Bir yıldan fazla bir süre geride kaldı. Dolayısıyla yapılan açıklamaların sıhhatli olup olmadığı ve gerçeklerle örtüşüp örtüşmediği de kendini belli ediyor. Gerçeklerden uzaklaştıkça da inandırıcılık düşüyor... Seyahat acentelerimiz en zor günlerini yaşıyor, MICE bitmiş vaziyette, outgoing yok, incoming belirsiz, hac-umre hiç yok, bilet yok, iç turizmde beklentilerin çok altındayız. Madem rezervasyonlarda sıkıntı yok, biz neden görmüyoruz ki? O zaman birileri açıklasın; şu ülkeden bu kadar, diğerlerinden bu kadar rezervasyon var diye.’’ dedi.


Bu Makale 15.05.2021 - 22:55:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • rahmi süren - 16.05.2021 - 08:12

    Hic kimse kusura bakmasin TURSAB Acenta acanlardan mevcut acentalardan dünyanin hiç bir devletinde uygulanmayan aidat almaktan baska ne iş yapiyorlar somut olarak bir örnek verebilirlermi Türk turizm ne katkilari nedir Bu kuruluş kendi asli görevini bilmiyor dünya turizm örgütlerine bir incelesinler . 2020-2021 yillarinda turizm acentalarindan yillik aidatlarini tahil edeceklermi Bu yöneticilerin bekraundlari egitimleri nedir bir havaci pilot olarak ögrenmek istiyorum iyi yayinlar dilerim

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.