savasdas@turizmguncel.com

Erdoğan ile Johnson görüştü, İngiltere'ye ilişkin beklenti yükseldi

Erdoğan ile Johnson görüştü, İngiltere'ye ilişkin beklenti yükseldi
İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi yapıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Afganistan’daki durumla ilgili bir telefon görüşmesi yapıldı. Görüşme, İngiliz basınında ‘Türkiye İngiltere’de kırmızı listeden çıkarılacak’ iddialarının hemen ardından geldi.

İngiliz bakanın yazısı tartışma yarattı

Görüşmeye ilişkin İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, görüşmede Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerini geliştirecek hususlar ile Afganistan'daki gelişmeler ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı ifade edildi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, The Mail on Sunday gazetesinde bugün yayımlanan bir makalesinde İngiltere'nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı iddiaları yalanladı

Erdoğan-Johnson görüşmesinden hemen sonra yapılan bu açıklama Türkiye’de tartışmalara neden olurken, Dışişleri Bakanlığı İngiliz bakanın açıklamasını yalanlayan bir açıklamada bulundu. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Birleşik Krallık basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi kabul etmemiz mümkün değildir” denildi.

Turizmciler açılacağını düşünüyor

İngiltere pazarıyla çalışan turizm şirketleri ise, pazarın açılacağına ilişkin ilk defa bu derece kuvvetli sinyaller aldıklarını belirtiyor. Bu hafta yapılacak seyahat güncellemesinde Türkiye’nin açılacağını belirten turizmciler, İngiltere’nin bu tip kararları ön ceden basına sızdırdığına dikkat çekiyor.


Bu Makale 23.08.2021 - 09:17:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Mert - 23.08.2021 - 10:12

    Afganistanlılara karşılık Turist vah vah ülkenin haline bak

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.