savasdas@turizmguncel.com

Erdoğan açıkladı: Türkiye tam kapanmaya giriyor

Erdoğan açıkladı: Türkiye tam kapanmaya giriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye'nin tam kapanmaya gideceğini açıkladı.

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan - 17 Mayıs arasında Türkiye'nin tam kapanmaya gireceğini açıkladı. Erdoğan, bu kapanma döneminde diğerlerinin aksine, konaklama tesislerinde rezervasyonları olanlar kısıtlamadan muaf olmayacak.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Bayram sonrasına kadar sürecek yeni tedbirlerimiz şu şekilde olacak: 29 Nisan 2021 yani Perşembe akşamı saat 19:00'dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

* Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

* Yeme içme sektöründe sadece paket serviste hizmet verilebilecek şartlara uygun olan işletmeler bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam ettirebilecektir.

* Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları %50 kapasiteyle çalışabilecektir.

* Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

* Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecektir uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacak ana okul kreş sekizinci ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda 100 yüze eğitime ara verilecek tüm sınavlar ertelenecektir.

İçişleri Bakanlığı'ndan izin alınacak

TurizmGüncel’in sektör kaynaklarından edindiği bilgiye göre, tam kapanma döneminde oteller açık kalmaya devam edecek ancak otel rezervasyonu veya uçak/otobüs/tren bileti olanlar kısıtlamalardan muaf olmayacak. Seyahat edecek kişilerin, İçişleri Bakanlığı’ndan izin alması gerekecek.

Alınan karara herhangi bir değişiklik yapılmaması durumunda, iç turizmde bayram turlarına darbe vurulacağı belirtiliyor. Konunun netleşmesi için, İçişleri Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelge bekleniyor.


Bu Makale 26.04.2021 - 20:05:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Erkan yesil - 02.05.2021 - 02:06

  Tam kapanma diye tatillerimizi ileri tarihlere aldiriyoz ama mugla bodrumda tatilci trafigi dalamanda yabanci turist kafilesi ciftte standart a gerek yok guvenimiz kalmiyor artik

 • neslihandeveli - 27.04.2021 - 12:22

  MADEM TAM KAPANIYORUZ OZAMAN OTELLERDE TAM KAPANMIŞ OLMASI GEREKİYOR, ÖNCE SAĞLIKSA BAYRAMDA DA OTELLER TAM KAPANMALI. BİZLER EVLERMİZDEYKEN ORADAKİLER DE MUAF OLAMAZLAR.

 • Mir hənif - 27.04.2021 - 12:02

  Salamlar Yabancı turist nasıl olacak? Üçüm biletləri yerinde, yoksa kensel di?

 • Hasan uçan - 26.04.2021 - 11:09

  Oteller de kesinlikle bu sürede kapanmalı 15 gün önce Belek’te tatildeydim gerçekten oteller tam bir corona yayılma yeri herkes maskesiz ve binlerce kişi aynı ortamda yiyiyor içiyor bu kapanma heyşeyin düzelmesi için önemli ve otellerde gelecek güzel günler için fedakarlık yapıp kapanmalı

 • Bittim ben - 26.04.2021 - 11:00

  Bittim ben

 • Mert - 26.04.2021 - 09:34

  Oteller açık olması tepki çeker otellerde kapanmalı

 • Mert - 26.04.2021 - 09:33

  Arkadaşlar Ülkenin iyiliği için otellerde kapanmalı yoksa bu virüs yüzünden ülke batacak, tam kapanmaya otellerde dahil edilmeli

 • Faikcan YILDIRIM - 26.04.2021 - 08:38

  Saolsunlar ellerine sağlık binlerce çalışanı ekmeğinden ettiler

 • Faysal kılınç - 26.04.2021 - 08:23

  BİTTİK BİZ ALLAH TÜM TURİZMCİLERİN YARDİMCİSİ OLSUN.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.