savasdas@turizmguncel.com

Emirates Grubu ne kadar zarar ettiğini açıkladı

Emirates Grubu ne kadar zarar ettiğini açıkladı
Emirates Grubu, 2020-21 mali yılının ilk 6 ayına ait verileri açıkladı.

Emirates Hava Yolları ile Dnata'yı bünyesinde barındıran Emirates Grubu, 2020-21 mali yılının ilk ayında 3,8 milyar dolar gelir elde ebildiğini açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 320 milyon dolar kar elde eden şirketin bu yılın aynı döneminde 3,8 milyar dolar kayıp yaşadığı belirtildi.

Grubun hava yolu şirketi Emirates'in gelirlerinin 6 aylık dönemde yüzde 75 oranında gerileyerek 3,2 milyar dolara düştüğü belirtilen açıklamada, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 235 milyon dolar kar elde eden şirketin bu dönemde 3,4 milyar dolar kayıp yaşadığı ifade edildi. Şirket, en yaşlı 3 uçağını da emekliye ayırdı.

Grubun havacılık hizmet şirketi Dnata'nın gelirleri ise yüzde 67 düşüşle 644 milyon dolara geriledi. Geçtiğimiz yıl 85 milyon dolar kar elde eden şirketin bu yılın aynı döneminde 396 milyon dolar kayıp yaşadığı ifade edildi.

‘’30 yılı aşkın bir süredir ilk defa zarar ettik’’

Emirates Airline ve Grubun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sheikh Ahmet bin Saeed Al Maktoum, grubun mali sonuçlar ile ilgili şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz mali yıla havayolu yolcu trafiğinin kelimenin tam anlamıyla durduğu global bir karantina ortamının ortasında başladık. Havacılık ve seyahat tarihinde eşi benzeri görülmemiş bu koşullarda, Emirates Grubu, 30 yılı aşkın bir süredir ilk defa altı aylık döneminde zarar etti.

Yolcu trafiğinin durmasıyla birlikte Emirates ve dnata, zaman kaybetmeksizin eksen değiştirerek yük taşımacılığı (kargo) ve diğer fırsatları değerlendirmiştir. Bu sayede gelirlerimiz, sıfır seviyesinden geçen senenin aynı dönemindeki rakamların %26’sına ulaşabilmiştir.

Emirates Grubunun rüzgârların ters yönden estiği bu dönemde gösterdiği dayanıklılık ve esneklik, işletme modelimizin gücünü göstermesinin yanı sıra yıllardır yetenek ve beceriye, teknolojiye ve altyapıya yaptığımız ve artık maliyet ve operasyonel verimlilik bakımından karşılığını almaya başladığımız kesintisiz yatırımlarımızın ne kadar isabetli hamleler olduğunu göstermektedir. Bunların yanı sıra, Emirates ve dnata, güçlü bir marka imajı ve çevik dijital yetkinlikler inşa etmiş olup bu özelliklerin çok büyük faydasını görmüştür ve son altı ay içerisinde müşteri ve ticari faaliyetlerde görülen hızlı değişime başarıyla cevap vermemizi sağlamıştır.”


Bu Makale 19.11.2020 - 12:30:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.