savasdas@turizmguncel.com

Efsane oteli ayağa kaldırmak için 50 milyon dolar harcayacak

Efsane oteli ayağa kaldırmak için 50 milyon dolar harcayacak
Koç Grubu'nun Antalya'daki oteli Divan Talya için yeni süreç başladı. Şirket, otelin yeniden yapımı için süreci resmen başlattı.

2013 yılından bu yana kapalı olan Divan Talya Otelinin yeniden yapımı için harekete geçildi.

Sürecin tamamlanmasına yönelik çalışma başlatıldı

Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri AŞ tarafından KAP'a yapılan açıklamada, yönetim kurulunun, 2 Nisan 2013 yılından bu yana kapalı olan Divan Talya Otelinin Divan yeniden yapımı için resmi makamlardan alınması gerekli yıkım ve inşaat izinleri ile birlikte diğer tüm idari ve tüzel kişiler ile ilgili süreçlerin tamamlanmasına yönelik çalışmaların başlatılmasına karar verildiği belirtildi.

50 milyon dolar harcanacak

Açıklamanın devamında, ''Divan Talya Otelinin ve Konferans Merkezi'nin bulunduğu Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, 28435 ada 1 ve 2 parsellerdeki parselasyon neticesinde T.C Maliye Hazinesi adına tescil edilen toplam yaklaşık 600 metrekarelik alanların satın alınmasına ve 28435 ada 1 ve 2 parseller ile 68 ada 58-60-61-62-65 parsellerdeki inşaata ilişkin tüm işlemlerin gerçekleştirilmesine. Divan Talya Otelimizin yeniden yapımı için 50 milyon ABD Doları tutara kadar yatırım yapılmasına, karar verilmiştir.'' denildi.

Yatırımın yüzde 40'ı sermaye arttırımından gelecek

Yatırım yaklaşık 3 yılda bitirilmesinin planlandığı belirtilen açıklamada, ''Toplam yatırımların yaklaşık %40'ının sermaye artırımı ile, bakiyenin ise mevcut kaynaklar ve kredi ile finanse edilmesi planlanmaktadır. İlk etapta Şirketin mevcut nakit ve nakit benzeri varlıklarının kullanılması öngörülmekte olup, diğer finansman kaynaklarının kullanım şekli, zamanlaması ve tutarları hakkında bu aşamada alınmış bir karar bulunmamaktadır. Öngörülen finansman yapısı piyasa koşullarına ve yatırım sürecine bağlı olarak değişebilecektir.'' ifadelerine yer verildi.

1975 yılında açılan Antalya'nın ilk 5 yıldızlı oteli Divan Talya'nın bağlı olduğu şirket olan Marmaris Altınyunus'un yüzde 36,81 hissesi Koç Holding'e, yüzde 3,91'i ise Koç ailesi üyelerine ait. Yüzde 25 hissesi halka açık olan şirkette Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş'nin yüzde 29,55 hissesi bulunuyor.


Bu Makale 23.01.2021 - 11:51:31 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • BÖLGE ŞENLENİR - 25.01.2021 - 12:23

    TALYA OTELİN TEKRAR ORAYA GELMESİ İLE KALİTE ARTAR. ZENGİN TURİST GELİR. İŞ ADAMLARI BURAYA GELİR. GENÇLİK MAHALLESİ FEVZİ ÇAKMAK CADDESİ ŞENLENİR DESENİZE. ÖNÜNDE YILLARDIR BİTİK DURUMDA OLAN TAKSİCİ ESNAFIDA ARTIR KAZANIR İNŞALLAH.

  • Metin kılıç - 23.01.2021 - 11:11

    Vaybe ne günlerdi çalıştım orda . Hem işletilişi hem mimarisi güzeldi

  • Ayşe Uluses - 23.01.2021 - 03:25

    İnşallah bir an önce bu canım yerdeki muhteşem otel eski güzel günlerine döner.Böyle değerli Harika geçmişi olan Talya adıyla sanıyla devam eder. Emek verenlere Teşekkürler.????

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.