savasdas@turizmguncel.com

Çin ABD tahvili silahını kullanır mı?

Çin ABD tahvili silahını kullanır mı?
Bir trilyon dolarlık ABD hazine tahvilini elinde bulunduran Çin'in, bunu 800 mİlyar dolara düşürüp düşürmeyeceği tartışıyor.

Çin’in sahip olduğu 1 trilyon doların üzerindeki ABD hazine tahvillerini 800 milyar dolara düşürebileceği yorumlarının ardından uzmanlar, iki ülke arasındaki gerilime rağmen yakın zamanda bunun olası olmadığı görüşünde.

Çin, Japonya’dan sonra elinde en fazla ABD Hazine tahvili bulunduran ekonomi. Çin devletine ait basın kuruluşu Global Times’ta 2020 başkanlık seçimlerinden birkaç gün önce çıkan bir analizde Çin’in 1 trilyon doların üzerindeki ABD hazine tahvillerini 800 milyar dolara düşürebileceği yazılmıştı. Ancak Reuters’a konuşan uzmanlar Washington ve Pekin arasındaki gerilim hem ticaret hem de siyaset cephelerinde sürmesine rağmen, yakın zamanda bunun olası olmadığını belirtiyor. Uzmanlara göre bunun en önemli sebebi Çin’in döviz rezervlerinin de artıyor olması ve ABD tahvillerini kendisine de zarar vermeden elden çıkartamayacağı öne sürülüyor.

Ne dediler?

Şangay Üniversitesi Finans ve Ekonomi Profesörü Xi Junyang, 3 Ekim 2020 tarihli Global Times haberinde şöyle diyor: “Çin normal koşullar altında elinde tuttuğu ABD borcunu (ABD Hazine tahvillerini) 800 milyar dolara kademeli olarak düşürecek. Ama askeri bir ihtilaf gibi olağanüstü durumlarda Çin bu tahvillerin hepsini de elden çıkartabilir.” Çinli uzmanlara göre tahvilleri azaltmak istemelerinin önemli bir nedeni ABD’de giderek artan borç oranlarına potansiyel bir risk olarak bakılması.

Everbright Bank analisti Zhou Maouhua ise ABD’nin daha önce tahvil ödemelerinde hiç temerrüde düşmemesine rağmen, ABD tahvilini elinde bulunduranların - Çin de dahil - uzun vadede temerrüt riskiyle karşı karşıya kalabileceğini öne sürüyor. Ancak ABD’de uzmanların görüşü biraz daha farklı. HABERİN DEVAMI≥≥≥


Bu Makale 03.04.2021 - 21:05:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.