savasdas@turizmguncel.com

Burak Tonbul’dan İngiltere pazarı yorumu: Ne beklemeli?

Burak Tonbul’dan İngiltere pazarı yorumu: Ne beklemeli?
İngiltere’de faaliyet gösteren tur operatörlerinden EasyJet Holidays’in Türkiye’deki partneri Diana Travel’ın yönetim kurulu başkanı Burak Tonbul, İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarma kararını TurizmGüncel’de değerlendirdi.

TurizmGüncel

“Bu pazarın olmadığı denkleme kendimizi hazırlamıştık”

Diana Travel olarak ana pazarlarının İngiltere olduğunu, ancak bu ülkenin dışındaki pazarlandan da Türkiye’ye ciddi sayıda turist getirdiklerini belirten Diana Travel Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, “Bunun yanında iç pazar tarihindeki en iyi sezonu yaşadı ve Touristica olarak biz de bundan payımızı aldık. Kendi özelimizde baktığımızda İngiltere’nin olmaması bizim için elbette önemli bir kayıp ama şirket kültürü yönetim şeklimiz gereği bu pazarın olmadığı denklemde neler yapmamız gerektiği konusunda zaten hazırlıklarımızı yapmıştık.” dedi.

“Ana pazarların çalışmadığı bir turizm sezonunu düşünmek bile istemiyorum”

Önlerinde uzun bir kış sezonu olduğunu ve 2022 sezonuna çok iyi hazırlancaklarını kaydeden Burak Tonbul, “Sadece İngiltere değil, Almanya, Fransa, Hollanda gibi ana pazarların çalışmadığı bir turizm sezonunu düşünmek bile istemiyorum” şeklinde konuştu.

“İngiltere’nin açılması asıl 2022 sezonunda fayda sağlar”

İngiltere’nin açılmasının bu seneye değil 2022 sezonuna katkı sunacağını söyleyen Tonbul, “2021 artık önemli ölçüde kaybedilmiş bir sene. Tabi ki önümüzde bir ekim tatili var. Bilindiği gibi ekim ayında İngiltere’de önemli bir okul tatili var. Bu tatil döneminde İngiltere’den gelişlerin elbette faydası olacaktır. Ama asıl faydası 2022 yılında olacaktır.” diye konuştu.

“2019’a yaklaşacağımız bir sezon olur”

İngiltere’de yapılan 2022 rezervasyonlarının bu ülkeden Türkiye’ye seyahat etme arzusunu gösterdiğini belirten Burak Tonbul, “İngiltere’den belli ki Türkiye’ye önemli bir turizm trafiği olacak. Fakat bu turizm hareketi hangi ölçüde hangi şirket tarafından ve ne yoğunlukta yapılacağını henüz kestiremiyoruz. Ama tam ve zamanında açılmış bir İngiltere pazarı normale yakın bir sezon bir performansa ulaşır.

İlk seneden normal rakamlara ulaşılacağını düşünmüyorum ama 2019 sezonuna yaklaşacağımız bir sezon olur.

“İç pazarın klasik son dakika anlayışı değişmezse bu seneki rakamlara ulaşamayız”

“2022’de iç pazarın nasıl bir performans göstereceği” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

Daha geç rezervasyon yapıyor olmasına rağmen iç pazar bu yıl kendisine daha fazla yer buldu. Normalde oteller kontenjanlarının büyük bölümünü erken rezervasyon yapan pazarlara ayırırlar. Bu sene erken rezervasyon yapan pazarlar olmadığı için iç pazar kendisine son dakikadada da olasa bir yer buldu ve bu saede de tarihinin en iyi sezonunu geçirdi.

Ama Almanya, Rusya, İngiltere gibi Türkiye’nin klasik pazarları çalışır ve iç pazarın klasik son dakika alışkanlığı değişmezse bu seneki kadar büyük rakamların yapılması mümkün değil. İç pazardaki ivmenin korunabilmesi için Türk tüketicinin erken rezervasyon alışkanlığını edinmesi gerekiyor.


Bu Makale 17.09.2021 - 19:34:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Hakkı demir - 17.09.2021 - 11:29

    İyi de burak kardeş. Çalışan enflasyona ezildi. Maaşlar sefil seviyelerde. Haydi buna da değin.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.