savasdas@turizmguncel.com

Bülent Uysal: Rezervasyonlarımızın yüzde 50’sini kaybettik

Bülent Uysal: Rezervasyonlarımızın yüzde 50’sini kaybettik
Yangın felaketinin en az vurduğu yerlerden olan Fethiye’de dahi rezervasyonların yüzde 50’sinin iptal edildiği belirtiliyor.

İngiltere pazarının hala kapalı olmasından dolayı büyük mağduriyet yaşayan Fethiye’nin, bölgedeki yangınlardan da etkilendiği belirtiliyor. FethiyeHaber’e konuşan turizmciler, bölgede turizmcilerin zor durumda olduğu mesajını veriyor.

Bülent Uysal: Yüzde 90 olan doluluk yüzde 60’a düştü

Fethiye’de diğer turizm ilçelerine rağmen büyük yangının olmamasına rağmen önceden yapılan rezervasyonların yüzde 50’sini kaybettiklerini kaydeden Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, “Yangın başladığında bayram tatilinin doluluğu otellerimizde devam ediyordu. Bunun da birçoğunu iç pazar misafirlerimiz teşkil ediyordu. Yüzde 90’a yakın dolulukta olan birinci banttaki denize kıyısı olan otellerdeki doluluk, şu an yüzde 60’lara kadar düşmüş durumda. Bu yangının uzun sürmesiyle beraber iç pazardaki ileriye dönük rezervasyonlarımızın da rahatlıkla yüzde 50’sini kaybettik diyebiliriz. Yeni gelen rezervasyonlar da çok sınırlı sayıda, yok denecek kadar az. Doluluklarımız bayağı düştü” dedi.

Muhammet Kökten: Bu ay sonu işletmesini kapatacak tesisler var

Ölüdeniz Mahallesindeki otel ve işletmelerde hissedilir derecede düşüş yaşandığını ifade eden Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten ise, “Son bir buçuk yıldır corona virüsü salgınından dolayı turizmciler olarak zor günler geçiriyorduk. 1 Temmuz itibari ile sezonumuzu açtık ve biraz nefes almaya başlamıştık ki, şimdi de ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanan orman yangınları sektörü vurdu. Tam anlamıyla yüzde 30 düşüş var şu anda. Edindiğimiz bilgilere göre bu ay sonu işletmesini kapatacak olan tesislerimiz var. İnşallah ülkemizin üzerindeki bu kara bulutlar bir an önce dağılır” ifadelerinde bulundu.

Mete Ay: Çalış bölgesinde yüzde 50 düşüş oldu

Fethiye’nin bir diğer turizm merkezlerinden Çalış bölgesinde de durum aynı şeklide. Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Çalış bölgesinin orman yangınlarından yüzde 50 civarında etkilendiğini söyledi.

Koronavirüs salgını nedeni ile bölgenin en büyük pazarı olan İngiltere’nin kapılarını Türkiye’ye açmaması ile turizm sektörünün bu yıl parlak geçmediğini dile getiren Mete Ay, “Fethiye’de diğer ilçeler gibi büyük yangın olmamasına rağmen, orman yangınları Fethiye turizmine de yansıdı. Kurban Bayramı tatilinde yaşanan yoğunluk ve onun ardından bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler günlerdir süren yangınlar neticesinde evlerine geri döndüler. Rezervasyonlarda da yarı yarıya iptal veya ileri tarihe erteleme var” şeklinde konuştu.

“Çok güzel fiyatlarla iptalleri önlemeye çalışıyorlar”

Turizmde ciddi düşüş yaşandığına vurgu yapan Mete Ay, “Yangınlardan dolayı turizm ve bizler açısından çok önemli ama buna paralel olarak da yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir rezervasyon kaybımız var. Burada otelcilerimiz çok güzel şekilde, çok güzel fiyatlar vererek tekrar müşterilerinin iptallerine yönelmesini engellemeye çalışıyorlar ve buna da devam edeceğiz zaten. Çünkü Türkiye’nin en güzel ilçesinde yaşıyoruz ve oteller de üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yaptığını düşünüyorum, hak gibi ve bölgenin de şunu da söylemek gerekir bacasız, fabrikasız diyebileceğimiz turizmden para kazanan istihdam sağlayan, popülasyon sayısı yüzde 70 ciddi bir rakam onun için elimizden geleni sonuna kadar yapacağız.


Bu Makale 13.08.2021 - 07:49:58 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.