savasdas@turizmguncel.com

Boris Johnson o tarihi öne çekti: Daha fazla şey söyleyebilirim

Boris Johnson o tarihi öne çekti: Daha fazla şey söyleyebilirim
Yurt dışı yaz tatillerinin ne zaman hangi koşullarda mümkün olacağı konusunda kafa karışıklığının sürdüğü İngiltere’de, iki önemli gelişme yaşandı. Muhafazakar Parti Milletvekilleri, yaz tatilleri konusunda net bir yol haritası için hükümete baskı yaparken, Başbakan Boris Johnson ise 12 Nisan’da yapılması planlanan açıklamayı 5 Nisan’da yapabileceğini kaydetti.

TurizmGüncel – Dış haberler

İngiltere'de Muhafazakar Parti milletvekilleri, hükümetin yaz döneminde yurt dışı tatillerine ilişkin net bir plan açıklaması gerektiğini, aksi takdirde Covid kısıtlamalarının genişletilmesine karşı büyük bir isyan riskiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

‘’İnsanların kafası karışık’’

Yeni koronavirüs kısıtlamaları kapsamında yurt dışı seyahatlerin 30 Haziran'a kadar yasaklanmasının ve zorunlu olmadığı halde seyahate çıkanlara uygulanacağı belirtilen 5 bin pound cezanın insanlarda kafa karışıklığı yarattığını belirten milletvekilleri, mevcut politikanın halihazırda çaptan düşmüş seyahat sektörüne zarar vereceği uyarısında bulundu.

‘’Net bir plan sunun’’

Telegraph'da yer alan habere göre vekiller, Küresel Seyahat Çalışma Grubu'nun 12 Nisan'da uluslararası seyahatlerin başlamasına ilişkin net bir plan sunması ve seyahat sektörü üzerindeki kapsamlı yasağın 17 Mayıs'ta kaldırması talebinde bulundular.

Öte yandan Avrupa'daki düşük aşılama sayılarının ve bazı AB ülkelerindeki vaka artışlarının, Britanya'da üçüncü dalgayı tetikleyebileceği korkusu hakim. Bu nedenle hükümet yetkilileri sık sık 'rezervasyon için henüz erken' açıklamasında bulunuyor.

Sağlık bakan Yardımcısı: AB ülkelerinden gelenler karantinaya alınabilir

Her 10 vakadan birinin Güney Afrika varyantı olduğu Fransa İngiltere'nin 'seyahat izleme' listesinde bulunuyor. Sağlık Bakan Yardımcısı Lord Bethell diğer AB ülkelerinin 'kırmızı listeye' eklenebileceğini ve bu ülkelerden gelenlerin otellerde karantinada tutulabileceğini açıklamıştı.

Muhafazakar Parti'nin başkanı Henry Smith, ''Havacılık ve seyahat sektörümüz koronavirüs salgınında en büyük darbeyi yiyen sektörler arasında. Bu nedenle bu sektörler, seyahatlerin ne zaman ve nasıl başlayacağına ilişkin bir yol haritası istiyorlar.'' değerlendirmesini yaptı.

Smith, açıklamasının devamında şu noktaların altını çizdi:

‘’Başka bir yanlış uygulama görmek istemiyoruz’’

''Başbakan'ın yurt dışı seyahatlerine ilişkin yol haritası açıklaması sektörde umutların yeşermesini sağladı. Ancak aşırı önlemler, zaten çaptan düşmüş sektöre daha fazla zarar verme riski taşıyor.

Hükümetin ve Küresel Seyahat Çalışma Grubu'nun risk merkezli bir çerçeve ortaya koyması çok önemli. Dünya çapındaki havacılık sektörümüzün geleceğini riske atacak başka bir yanlış uygulama görmek istemiyoruz.

‘’Yaz sezonunun kaybedilmesine neden olacak’’

Açılışla ilgili herhangi bir belirsizlik ve erteleme, yaz sezonunun kaybedilmesine neden olacak, havacılık sektörünün toparlanmasını engelleyecektir. Bu nedenle Küresel Seyahat Çalışma Grubu'nun 12 Nisan'da açık bir açılış planını öngören rapor sunması için lobi yapmalıyız.''

‘’İngiliz halkının seyahat özgürlüğünü kullanabilmesini istiyorum’’

Muhafazakar Parti'nin bir diğer milletvekili Graham Brady ise, ''17 Mayıs'ta uluslararası seyahatlerin başlayacağına inanmak istiyorum. İngiliz havacılık ve turizm sektörü, güvenli seyahat için çok çalışıyor. İngiltere'deki popülasyonun büyük bölümünün aşılanmasıyla birlikte, İngiliz halkının seyahat özgürlüğünü kullanabilmesini istiyorum. Buna, yurt dışındaki yakınlarını ziyaret etme ve yurt dışına tatile gitme de dahil. Öte yandan, endişeleri artıracak yüksek vakalı ülkeler olduğunu da görmezden gelmiyorum.'' dedi.

‘’Gerekçe ve riskler açıklanmalı’’

Havacılık eski bakanı Paul Maynard ise, insanların aşı olduktan sonra neden yurt dışına gidemeyeceğini anlamakta zorlanacağını söyledi. Eğer hükümet uluslararası seyahatlere izin vermezse, bunun gerekçesini ve risklerin neler olduğunu açıklamak zorunda.

Matt Hancock: Yaz tatillerine yeşil ışık yakmak içn henüz erken

BBC TV'ye konuşan Sağlık Bakanı Matt Hancock ise, sıkı kısıtlamaların 17 Mayıs'ta kaldırılabileceğini söyledi. Hancock, ''Ancak yaz tatillerine yeşil ışık yakmak için henüz erken.'' dedi. Bakan Yardımcısı Lord Bethell'in AB ülkelerinin kırmızı listeye alınabileceği şeklinde açıklamasını reddeden Hancock, böyle bir planları olmadığını vurguladı. Hancock, ''İnsanların uzaklaşmak ve bir yaz tatili yapmak istemesini anlıyorum. Biz uluslararası seyahatlere, Küresel Seyahat Çalışma Grubu'nun bir görevi olarak bakıyoruz. Bu konuda en erken adım 17 Mayıs'ta atılacak. Ancak elbette temkinli bir yaklaşım içindeyiz çünkü yaptığımız herhangi bir açılışın geri döndürülemez olmasını istiyoruz.'' diye konuştu.

Başbakan Johnson sıkıştı, tarihi öne çekti

İngiltere'de yaşanan kafa karışıklığı ve yaşanan tartışmalar sonrası baskı altında kalan Başbakan Boris Johnson ise, seyahatlerin ne zaman başlayacağına ilişkin açıklamayı 12 Nisan yerine 5 Nisan'da yapabileceğini açıkladı.

‘’5 Nisan’da daha fazla şey söyleyebiliriz’’

İngiliz medyasında yer alan haberlerde, Küresel Seyahat Çalışma Grubu'nun kamuoyuna açıklanmadan önce Başbakan Johnson'a sunulanacağını ve o imzaladıktan sonra açıklanayacağına dikkat çekiliyor. Yani Johnson, yapacağı açıklamayı yine bu rapora dayandıracak.

Konuyla ilgili konuşan Johnson, ''Yaz tatillerinin nasıl olacağı konusunda insanların ilgili ve meraklı olduğunu biliyorum. Söyleyebileceğim tel şey bunu açıklamak için henüz erken olduğu: Bu nedenle Küresel Seyahat Çalışma Grubu'nun rapor vermesini bekleyeceğiz. Bazı Avrupa ülkelerinde salgının artışa geçtiğini biliyoruz. Bu nedenle işler şu an için zor görünüyor. Ancak 5 Nisan'da bu konuda daha fazla şey söyleyebileceğimizi düşünüyorum.'' ifadelerini kullandı.


Bu Makale 24.03.2021 - 11:21:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.