edaozsoy@turizmguncel.com

Berlin'de manzara iyi ama yine 'patron' son dakikacılar olacak

Bir ITB Berlin Fuarı'nı daha geride bıraktık. Yapılan tüm eleştirilere rağmen Türkiye fuarın en başarılı ülkelerinden biriydi bence...
 
 
Üstelik, son yıllarda yapılan en güzel stantlardan birine sahiptik. Stant çevresindeki duvarların tanıtım afişleriyle kapatılması, standa bir derinlik kazandırmıştı. 
Tavanlara asılan kubbeler anlamlıydı.
 
Deniz, kum, güneşin yanı sıra kültür ve tarihi ön plana çıkarmaya çalışan bakanlık, standın farklı yerlerini çeşitli heykellerle donatmıştı. Efes'in üç boyutlu maketi de muhteşemdi. 
YALNIZ, bu maket yeterince gösterilemedi çünkü standın en arkasına monte edilmek zorunda kalınmıştı.
 
Bakanlık, android ve apple'ın işletim sistemiyle çalışan telefonlarda uygulanabilen eğlenceli tanıtım uygulamasını da ilk kez gerçekleştirdi.
 
Bu da çok önemliydi.
 
Türk,ye'ye ilgi o kadar fazlaydı ki, aşırı yoğunluk nedeniyle herkes ayakta sohbet etmek zorunda kalıyordu, hatta bu yoğunluk ışık dağılımını engellediğinden ortamın karanlık görünmesine bile neden oluyordu.
 
ÇOĞU KENTİN STANDINDA TURİZMCİLER YOKTU!
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarımızla konuştuğumuzda o da aynı görüşe katıldı. 
Özgür Bey, 127 münferit katılımcının çok fazla olduğunu, özellikle bölgesel birlikler ve illerin tek başına temsil edilmemesi gerektiğini söyledi. Stantları gezdiğimizde de buna
yakından şahit olduk. Katılımcı yoğunluğu nedeniyle tüm stantlar neredeyse kutu büyüklüğünde yapılmak zorunda kalmıştı. 
Örneğin Ankara diğerlerine nazaran biraz daha büyük bir stant almıştı ancak stantta turizm yetkilileri yoktu. Ya da Bergama Ticaret Odası ile TÜROFED'in stantları aynı büyüklükteydi.
 
ANTALYA'NIN AĞIRLIĞI VARDI
Bu yıl fuarda ana destinasyon İzmir'di ancak İzmir'den ziyade Antalya'nın ağırlığı vardı. 
Her adım başı Antalyalı turizmcileri görmek mümkündü. Düşünün Antalya Valimiz fuar için 5 uçağın kalktığını anlattı. 
 
İstanbul için özel bir gece de düzenlendi fuarda. Ancak Antalyalı turizmciler, bu davete çağırılmadıkları için tatsız bir durum yaşandı maalesef.. 
 
FUARDA BENİ ÜZEN ŞEY
Fuarda en çok üzüldüğüm şeylerden biri ise Kapadokya standıydı. 
Maalesef en arka yerlerde daracık bir standı vardı Kapadokya'nın.. Zaten Kapadokyalı turizmcilere de bir sorduk, bin ah işittik. Önümüzdeki günlerde daha detaylı haberi sizlerle paylaşacağız.
 
RAKİP ÜLKELER NE DURUMDA?
Peki Türkiye'nin rakipleri ne durumda? 2012'de Yunanistan'ın durumu da malum. Özellikle Alman FVW Dergisi, yayınladığı bir haberde Yunanistan'ın daha fazla ziyaretçi için "yalvardığını", Türkiye'nin ise yıldızının parladığını yazdı. Yunanistan Turizm Bakanı da 2012'nin zor bir yıl olacağını dile getirdi.
 
PARTNER ÜLKE MISIR'DI AMA...
ITB Berlin'in bu yılki konuk ülkesi Mısır'ın eski mağrur ve rahat havası hiç yoktu. Büyük toplumsal olaylar, şiddet ve iktidar değişikliği ile dünyanın gündemine oturan Mısır, ITB'de imaj tazelemek için yoğun çaba harcadı ancak çok da başarılı olamadı.
Mısır'da şu andaki yönetimin, turizmcilerin tanıtım giderlerini karşılama, zararlarını sübvanse etmenin yollarını aradığını da hatırlatalım.

TÜRKİYE'NİN TEK CİDDİ RAKİBİ
Yani şu anda bu pazarda Türkiye'nin tek ciddi rakibi İspanya gibi gözüküyor. 
Bu arada destinasyon tanıtımı yapan İspanya standı her zamanki gibi göz dolduruyordu. Sağda solda bir tane bile otel ya da acente yoktu, hepsi bölgeler altında toplanmışlardı, geniş ve ferahtı.
Stant güzeldi ama daha da dikkat çekici nokta ziyaretçi olmamasıydı.
 
TÜRKİYE, POPÜLERLİKTE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Gelelim pazarla ilgili verilere…Fuarda görüştüğüm turizmciler, pazarda hafif bir durgunluğun yaşandığını ancak 2012’nin 2011’den kötü bir yıl olmayacağını söylediler.

Tatil ve seyahat araştırmaları kuruluşu FUR'un ReiseAnalyse'ye yaptırdığı araştırma sonuçlarını fuar sırasında açıklandı. Rapora göre Almanların yüzde 57'si 2012 yılı tatil planlarını şimdiden kesinleştirmiş durumda. Alman turistler için 2012 yılında en popüler üçüncü yurtdışı destinasyon yüzde 7,4'lük oranla Türkiye. Türkiye yüzde 12,3'lük dilime sahip İspanya ve yüzde 8,2'lik pay elde eden İtalya'yı takip ediyor.

SON DAKİKAYA DOĞRU KAYMA VAR
Yani Almanya'da ciddi bir sıkıntı gözükmüyor. İki haneli yerine tek haneli artışların olacağı tahmin ediliyor. Nisan satışları şimdilik zayıf. Ondan sonra toparlanacak gibi gözüküyor.
Ancak hepinizin bildiği gibi özellikle şubat ayında rezervasyonlar çok da iç açıcı değildi.Yaklaşık olarak yüzde 6 oranında bir gerileme yaşandı. Yine de tur operatörlerinden aldığım bilgilere göre özellikle İspanya ve Türkiye'de talepler 'last minute' olacak..
 
Sonuç olarak 
 
Yaz dönemini son dakika satışları belirleyecek. Bir de Euro ve TL paritesi son günlerde Euro lehine artış göstermeye başladı. Bu da Almanların Türkiye'yi tercih etmelerinde önemli bir neden olacaktır.

Bu Makale 26.03.2012 - 14:20:18 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Zafer Cengiz - 14.03.2012 - 02:05

    Çoğu kentin standında turizmcilerin olmayışı ve İspanyanın BAŞARILI destinasyon çıkartması şeklindeki tespitleriniz arasındaki ilişki ve çelişki çok KRİTİK Eda Hanım... Demek ki turizmin PASİF PAYDAŞLARI olan yerel STKlar işe asılıyor ve AKTİF turizmciler de arazi keşfi yapmaktalar Çok sayıda KENT katılım yerine BÖLGESEL ve DESTİNASYON stratejik yaklaşımıyla katılım gerekmez miydi...? Türkiye bu zihniyete (henüz ve hala) gelemediği için de, birliktelik ve tekniknen yoksun bir şekilde elindeki imkanarın nasıl HEBA edilebileceğini (bir kez daha) sergilemiş durmda değil mi... TUROFEDin bile (prensip olarak) elinde turizm ürünü yok ki, Fuarda neden stand açıyor(?) diye sorgulanması gereken bir kesitteyiz Tanıtım ve pazarlama ayrılmaz bir bütün ve işlerlik kazandırarak bağdaştırlmalı ve dengelenmeli. AMA: Esas olan pazarlamanın ETKİNLİĞİ konusunda (alanınızı boğarsanız ve vitrininizde imaj kaybederseniz) turizmin özgün mağazaları olması gereken destinasyonlarda hangi malı kime ve nasıl tanıtıp pazarlarsınız...? Bence bu fuardan Türkiyenin çıkaracağı ÇOK KRİTİK dersler var ve detaylara takılmadan ANA FİKİR üzerindeki temel organizasyon hatalarının net bir şekilde tespiti ve (kalıcı bir şekilde) giderilmesi gerekiyor. İşte olanbiten budur ve (hala organize olamayan) eski zihniyetlerin artık dersler alması ve gerekli çağdaş yapıya geçilebilmesi zorunludur...

  • BRAVO - 12.03.2012 - 06:21

    boyle önemli bir fuarın sektörde ateşleyici etki yaratması için sektör örgütleri ortak akılla yeni stratejiler geliştirmeli.

  • ufuk soğancı - 12.03.2012 - 08:06

    fuar sektörün beklentilerine cevap vermiş.sırada moskova ve kazakistan var inşallah o fuarlarda bekleniği gibi olur da daha onceki fuarlardaki pazarlama mutsuzlukları biter.Artık fuarlarda destinasyonların tanıtımları ile profesyonellerin katılımları arasında bir denge kurulmasının zamanı geldi.katılımın kalabalık olmasını sağlamak adına turizm fuarlarına getirilen bulgur,pirinc,peynir,dokuma gibi unsurların sergilenmesi disipline edilmeli, profesyonellere biraz daha ayrıcalıklar tanınmalı.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.