savasdas@turizmguncel.com

Berat Albayrak Türkiye’nin turizmde yaşadığı kaybı açıkladı

Berat Albayrak Türkiye’nin turizmde yaşadığı kaybı açıkladı

Yeni ekonomik programı açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak turizmdeki kaybın 25 milyar dolar olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomik Programı (YEP) açıkladı. Ekonomide V tipi bir toparlanma olduğunu ileri süren Berat Albayrak, ‘’Türkiye gibi gelişmekte olan para birimleri değer kaybetti. Özellikle altın ithalatında hızlı artış ve turizmdeki sert düşüşle geçici bir bozulma ortaya çıktı. Salgın etkisiyle ortaya çıkan durumla nasıl mücadele edeceğimizi ve yeni ekonomi yaklaşımımızı ortaya koyacak.’’ dedi.

Turizm ve taşımacılıktaki toparlanma istenen seviyede değil

Turizm ve ulaşım gibi alanlarda ve genel olarak hizmetler sektöründe toparlanmanın henüz istenen seviyede olmadığını söyleyen Albayrak, ‘’Yeniden canlandırmak bizim için hayati önemde. İhracatımız 2020 Haziran-Ağustos döneminde Mart-Nisan dönemine göre yüzde 27'ye varan oranla artış sağladı. Ekonomik veriler güçlü V tipi toparlanmayı gösteriyor.’’ diye konuştu.

Turizmdeki kayıp 25 milyar dolar

Cari işlemlerde kalıcı olarak denge tesis etmeyi amaçladıklarını söyleyen Berat Albayrak, ‘’Turizm gelirlerindeki beklenmedik daralmanın Covid’in etkisi ile cari açık vererek kapatacağız. Kabaca 25 milyar turizmdeki Covid etkisi.’’ ifadelerini kullandı. Albayrak ayrıca, turizmde gelir kaybı yaşanmasaydı Türkiye’nin cari fazla vereceğini de ileri sürdü.


Bu Makale 29.09.2020 - 12:59:28 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.