savasdas@turizmguncel.com

Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’dan Ayasofya açıklaması

Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’dan Ayasofya açıklaması

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, camiye dönüştürülen Ayasofya ile ilgili açıklama yaptı.

Ayasofya'nın tekrar ibadete açılarak Diyanet’e bağlanması sonrası UNESCO’nun yaptığı"Bir anıtın statüsü hakkında Türkiye’nin aldığı kararı üzüntüyle karşıladık" şeklindeki açıklamaya yanıt veren Kültür ve Turizm Bakan Yarımcısı Özgül Özkan Yavuz, Twitter hesabından açıklama yaptı. 13 yüzyılda kiliseye dönüştürülen İspanya'daki Cordoba Camii’ni örnek veren Özkan, şunları söyledi:

"İstanbul'un Tarihi Alanları"nın bir bileşeni olarak 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilen #Ayasofya, #UNESCO'nun 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesinin yanı sıra ulusal mevzuatımız kapsamında da güçlü bir şekilde korunmaktadır.

#UNESCO Sözleşmesinde listeye kayıtlı bir varlığın işlevinin değiştirilmesine engel herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ayasofya'nın cami olarak kullanılması kesinlikle anılan sözleşmenin ihlali değildir. Bu durum #Ayasofya’nın üstün evrensel değerini asla etkilememektedir.

Öte yandan, 8. yüzyılda cami olarak inşa edilmiş ve 13. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş olan ve halen ibadete açık aktif bir kilise olarak kullanılmakta olan İspanya #Cordoba Camii, 1984 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi'nde varlığını sürdürmektedir."


Bu Makale 11.07.2020 - 17:30:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.