savasdas@turizmguncel.com

Aydın'ın arazileri tehdit altında

Aydın'ın arazileri tehdit altında
Milliyet'in haberine göre Aydın’daki 30’dan fazla JES’in yer altından çektiği ağır metal barındıran jeotermal akışkanları gelişigüzel deşarj etmesi sonucu tarım arazileri zarar görüyor. Ürün kalite ve veriminde düşüş gözlenirken su ve hava kirliliği de halk sağlığını tehdit ediyor.

Türkiye’de birçok tarım ürününün üretiminde başı çeken Aydın’ın verimli toprakları jeotermal enerji santrallerinin (JES) olumsuz etkileri nedeniyle günden güne kirleniyor. Uzmanlar, başta incir ve zeytin olmak üzere, tarım ürünlerinin kalite ve rekoltesinde ciddi düşüş yaşandığını vurgulayarak halk sağlığının tehdit altında olduğu uyarısında bulundu.

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü halk sağlığı uzmanı Dr. Metin Aydın şunları söyledi: “Bölgede faaliyet gösteren 36 adet JES, tarım arazileri ve doğal su kaynaklarına zarar vererek halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. JES’lerden çıkan radon ve kükürt havada asılı kaldıktan sonra yere çöküyor. Bölgede çok ciddi kükürt dioksit kirliliği söz konusu. Atıkların büyük kısmı su kuyuları veya Menderes Nehri’ne deşarj edilirken, tarımsal sulama beraberinde toprakta ağır metal birikimine neden oluyor. Kanser vakalarında ciddi artış olduğunu görüyoruz. Son yıllarda Germencik’teki kanser hasta sayısı dört kat arttı. Dolaşım sistemine bağlı hastalıkları çokça görmeye başladık. Yapılan ölçümlerde bazı bölgelerde normalin 150 katı oranında arsenik saptandı. Menderes Havzası’nda yeraltı su kaynaklarının tükenmesine bağlı olarak obruklar oluşmaya başladı.”

Mahmut Nedim Barış (Aydın Ziraat Odası Başkanı): “JES’ler tarım arazilerini kirletmiyor, resmen ölüm saçıyor. Bölgede 36 santral ve binden fazla kuyu var. Hem ovayı, hem toprağı, hem havayı rezil ettiler. İncir ve zeytinde rekolte düşmesi olduğu gibi ürünlerin kalitesi de kalmadı. JES’lerin faydadan çok zararı var. Ülkedeki toplam elektrik üretimine katkısı yüzde 1 ancak 250 bin kişinin geçim kapısını yok ediyorlar. Yeraltından çıkan akışkanın içinde arsenik, bor, kadmiyum gibi ağır metal var. Kirlilik her yere saçıldığı gibi kanser oranlarında ciddi artış yaşanıyor. Söke, Germencik, Nazilli, Çine, Sultanhisar’daki zeytin ve incirler dallarında kuruyor.”
Yayına hazırlayan: Efsa Pural


Bu Makale 30.06.2021 - 13:27:50 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.