savasdas@turizmguncel.com

Avrupa aşılamayı ne zaman tamamlayacak?

Avrupa aşılamayı ne zaman tamamlayacak?

Aşılamada İngiltere, ABD ve İsrail'in gerisinde kalan Avrupa Birliği, eleştiri oklarının hedefinde. Küresel çapta adeta aşı savaşları yaşanırken, AstraZeneca'dan 9 milyon doz ek aşı tedarik edebilen AB, bunu bir başarı gibi göstermeye çalışsa da, AB genelinde yetişkinlerin aşılanmasının uzun süreceği görülüyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AstraZeneca'nın mart ayına kadar AB'ye 9  milyon doz ek aşı tedarik edeceğini açıkladı. Buna kaşın Leyen, AstraZeneca'dan sağlanan toplam 40 milyon doz aşının aşı arz sorunu yaşanan bir dönemde ihtiyacın yalnızca yarısına tekabül ettiğini kaydetti.

Sınır kontrolü bile konuşuluyor

Bilindiği üzere İngiltere ile AB arasında adeta savaşı yaşanıyor. Avrupa'da aşılama doğru düzgün ilerlemezken, Avrupa'da üretilen aşıların İngiltere'ye gitmesine sert eleştiriler getiriliyor. Buna engel olmak için belli sınırların kontrol edilmesi dahi gündemde.

Hedeflenenin ancak yarısı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,  AstraZeneca'nın mart ayına kadar Avrupa'ya 9 milyon doz aşı daha vereceğini açıkladı. Böylelikle  AstraZeneca, mart ayının sonuna kadar Avrupa'ya toplam 40 milyon aşı gönderecek. Leyen, ancak sağlanan bu miktarın hedeflenenin ancak yarısı olduğuna dikkat çekti.

100 milyon verecekti, 40 milyon doza düşürdü

AB geçtiğimiz yılın ağustos ayında AstraZeneca'dan 300 milyon + 100 milyon (opsiyonlu) aşı almak için anlaşma imzalamıştı. Bu aşılardan 100 milyonunun ilk çeyrekte Avrupa'ya ulaştırılacağını taahhüt eden AstraZeneca, daha sonra 'üretimde problem' olduğu gerekçesiyle yüzde 60 düşürdü.

Yetişkinlerin aşılanmasını yaz sonunu bulacak

 Ursula von der Leyen buna rağmen Avrupa'daki yetişkinlerin yüzde 70'inin yaz sonuna kadar aşılanmasına ilişkin hedeflerinin sürdüğünü açıkladı. Leyen, ilaç endüstrisinin mücadelenin bir parçası olduğunu da söyledi.


Bu Makale 01.02.2021 - 09:46:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.