savasdas@turizmguncel.com

Antalya'daki restoran, kafe ve eğlence mekanları zorda

Antalya'daki restoran, kafe ve eğlence mekanları zorda
Pandemi nedeniyle kapatılan Antalya'daki restoran, kafe ve eğlence mekanlarının zorda olduğu, krediyi krediyle ödediği ifade edildi.

Antalya'daki restoran, kafe ve eğlence mekanları zorda. Dünya gazetesinden Fikri Cinokur'un haberine göre, Antalya’da pandemi sürecinde kapalı kalan restoran, kafe ve eğlence işletmeleri, kredi borçlarını krediyle öderken, icralık olanların sayısı da artıyor. AVM’lerde faaliyetteki restoran sahiplerinin de yüksek kira bedelleri nedeniyle ayrılmak istemelerine rağmen sözleşmelerdeki koşullar nedeniyle ayrılamadığı vurgulanıyor.

2 bin 590 işletmenin 950'si kapalı

Antalya Ticaret ve sanayi Odası’na üye 2 bin 590 işletmeden 950’sinin kapalı olduğunu söyleyen 37. Grup Başkanı Şeyhmus Kökerer, kapalı olmasına rağmen restoran, kafe ve eğlence işyerlerinden devletin 4 bin 590 TL ruhsat ücreti almaya devam ettiğini belirtti. Kökerer, ödeyemeyenlerin ruhsatlarının da iptal edildiğini söyledi.

Kredi borçlarını krediyle ödemeye çakışıyorlar

Pandemi sürecinde kapanan işyerlerinin krediyle ayakta durmaya çalıştığını vurgulayan Kökerer, “İşletmelerimizin kredileri geri ödeme zamanı geldi. Ama iş yerlerimiz yine kapandı. Üyelerimiz kredi borçlarını da krediyle ödemeye çalışıyor. Para kazanamayınca da icralar başladı. İcralık olan işyeri sayısı artıyor. Hibe istemiyoruz. Kredilerimiz, vergi borçlarımız ertelensin. Sıfır ya da çok düşük faizli kredi verilsin ki kira borçlarımızı ödeyebilelim” şeklinde konuştu.

İşletmeler AVM'lerden ayrılamıyor

Kira yardımı desteğini de değerlendiren Kökerer, “Kira yardımı basit usul vergiye tabi olanlar ile yıllık kirası 11 bin TL’yi aşmayanlara ödenecek. Bizim işletmeler buna uymuyor” açıklamasını yaptı. AVM’lerde kiraların 20 ila 40 bin lira arasında değiştiğine dikkat çeken Kökerer, “AVM’lerdeki restoran, kafe ve eğlence işyerleri AVM’lerden ayrılmak istiyor ama ayrılamıyor. Çünkü AVM yönetimi ‘6 aylık kirayı yatırın, öyle ayrılın’ diyor. 9 aydır kapalı olan bu işletmeler de ayrılamıyor” dedi.

Kapalı olmamıza rağmen aylık gider 35 bin TL”

Antalya Atatürk Parkı’nda faaliyet gösteren Yamaç Kafe’nin sahibi ve catering işi yapan Şevket Aldemir, işyerinin 9 aydır kapalı olmasına rağmen aylık 25 bin lira kira ödediğini söyledi. Kentte, iki üniversitede günlük 2 bin 500 kişiye yemek dağıttığını anlatan Aldemir, ithalatçı ve ihracatçıya destek verilirken yiyecek içecek sektörüne destek verilmediğinden yakındı. Kira ve çalışanların alacaklarını ödemek için evini ve dükkanını satmak zorunda kaldığını, icralık olduğunu anlatan Aldemir, “İşyerim kapalı olmasına rağmen kafeyi, dükkanı bekleyen görevlimiz için aylık 4 bin lira ödüyorum. Kapalı kafenin aylık gideri 35 bin lirayı geçiyor. Desteğe ihtiyacımız var” diye konuştu.

"Restoranlar büyük mağduriyet yaşadı"

Kiracıyla mülk sahiplerini karşı karşıya getirmeyen bir yöntem bulunması gerektiğini söyleyen ATSO Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, “Pandeminin en fazla hasar verdiği ekonomilerin başında Antalya geliyor. Restoran işletmecilerimiz pandeminin başından bu yana çok büyük mağduriyet yaşadı. Ekonomi yönetimi acil olarak bu işletmelerimize hibe, düşük faizli kredi, kamu alacaklarında faizsiz erteleme gibi destekler sağlamalı” dedi.


Bu Makale 30.12.2020 - 10:59:32 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Med ren - 31.12.2020 - 10:10

    Bugüne kadar darphane gibi bastıkları paraları yesinler

  • HAKLI LAR - 30.12.2020 - 11:49

    DEVLETIMIZ SEKTORLERE YETERI KADAR DESTEK OLAMIYOR. INSANLAR BOS DUKKANLARI ICIN MEKANLAR ICIN KIRA ODEMEYE DEVAM EDIYOR. ISLETMEYI SATMAK ISTESE ALAN YOK 1MILYON TL YE KURULAN FRANCHISE ISIM HAKKI ALINARAK ACILAN KAFELERE SUAN HURDACILAR MALLARI ICIN EN FAZLA 40 50 BIN TL PARA VERIYOR. ANTALYA OLARAK COK ZOR DURUMDAYIZ. SEVKET BEY COK HAKLI YILLARINI VERMIS BIR INSAN. ATATURK PARKI BELEDIYE YE AIT BIR ALANDIR. BELEDIYE KIRALARI NEDEN HALA ALMAYA DEVAM EDIYOR? ISLETMELER ACIK DEGIL ACIK OLSADA NARGILE YASAK OYUN YASAK CANLI MUZIK YASAK. ORADAKI ISLETMELERIN KAZANC KAPILARI KAPANMIS IKEN NASIL OLUR DA BU SEKILDE DESTEK OLUNMAZ! ATSO NEDEN DESTEK OLMUYOR. BUGUN DEGILSE NE ZAMAN? SAYIN DAVUT ÇETİN BAŞKANIMIZ NEDEN YARDIMCI OLMUYORSUNUZ? KREDI VERMEK COZUM DEGIL. 6 AY SONDA FAIZIYLE YINE ODEME ZAMANI GELIYOR AMA YINE ODENMIYOR! CUNKU IS YOK GELEN YOK!

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.