savasdas@turizmguncel.com

Antalya'da PTT’ye ait arazi 66 milyon liraya satışa çıkarıldı

Antalya'da PTT’ye ait arazi 66 milyon liraya satışa çıkarıldı
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya-Lara’da bulunan PTT’ye ait eğitim ve dinlenme tesislerinin ihaleye çıkarıldığını açıkladı. Budak, ‘’Yine birilerini zengin etmek için mi ihaleye çıkılıyor.’’ dedi.

PTT Genel Müdürlüğü’nün Antalya-Lara Sahilinde bulunan Eğitim ve Dinlenme Tesisini ihaleye çıkardığını belirten CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, tesisin 20 Ocak’ta Ankara’da yapılacak ihale ile satılacağını ifade etti. Arazinin Antalya’nın en değerli sahillerinden olan Lara’da yer aldığına dikkat çeke Budak, konuyla ilgili soru önergesinde “PTT, kamuya ait bu tesisi hangi gerekçeyle satışa çıkarıyor bilmiyoruz. Yine birilerini zengin etmek, rant sağlamak için mi ihaleye çıkılıyor yoksa haraç mezat ne varsa satıp, 2019 yılındaki 1 milyar 200 milyon liralık rekor zarar mı kapatılmaya çalışılıyor? Geçmişi 1840’lı yıllara dayanan bu köklü kuruluşu bu hale getirenler acaba hiç utanıyor mu?” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak, şu ifadelere yer verdi:

“Antalya ili Muratpaşa ilçesi Güzeloba Mahallesindeki 16.830,18 metrekare arsa alanı ve 5.515 metrekare kapalı alanı bulunan PTT Lara Eğitim ve Dinlenme Tesis Binası 66 milyon 125 bin TL muhammen bedelle kaplı teklif açık artırma usulüyle satışa çıkarılmıştır. İhale 20 Ocak 2021 tarihinde PTT Genel Müdürlüğünde gerçekleşecektir.

ptt1

PTT darboğazda

Öte yandan Varlık Fonu’na devredilen ve 2017 yılında 641 milyon lira, 2018’de 215 milyon lira kar eden PTT’nin 2019’da 1 milyar 200 milyon lira zarar ettiği, 2019 yılındaki bu zararla birlikte 2,75 milyar TL’lik öz kaynaklarının yüzde 43,5'ini kaybettiği Sayıştay raporlarına yansımıştır. Dört bin şube, bin acente ve 26 binden fazla çalışanı ile ülke genelinde faaliyet gösteren PTT’nin büyük bir mali darboğazda olduğu ortadadır.

PTT başka hangi tesisleri satışa çıkardı?

Budak, önergede şu sorulara yanıt istedi:

“Turizmin başkenti Antalya’nın en kıymetli sahillerinden olan Lara’da bulunan eğitim ve dinlenme tesisinin satışa çıkarılma gerekçesi nedir? Söz konusu varlık satışlarından elde edilecek gelir ile Sayıştay raporlarına yansıyan zararların kapatılması mı hedeflenmektedir? PTT son beş yılda hangi dinlenme ve eğitim tesisini satışa çıkarmıştır ve bunlardan ne gelir elde etmiştir? PTT’nin elinde şu anda hangi dinlenme ve eğitim tesisleri bulunmaktadır, bunlar nerededir? Zor şartlarda çalışan PTT personelinin dinlenme ihtiyacının giderilmesi için hangi tesislerden yararlanılacaktır?”


Bu Makale 18.01.2021 - 09:07:06 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.