savasdas@turizmguncel.com

Almanya'da vaka sayısı artıyor, gözler tatilcilerin üzerinde

Almanya'da vaka sayısı artıyor, gözler tatilcilerin üzerinde
Almanya'da koronavirüs vaka sayısı son iki ayın en yüksek seviyesine çıkarken, 'riskli ülkelerden' dönen tatilcilerin üzerinde duruluyor.

Almanya'da koronavirüs vaka sayısı son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı. Yeni vakaların yüzde 40'ından fazlası Kuzey Ren-Westfalya eyaletinde olsa da diğer eyaletlerde de ortalamanın üzerinde artış olduğu belirtiliyor.

Virüsün kontrol altına alınmasını zorlaşırabilir

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Hamburg'daki Bernard Nocht Tropik Hastalıklar Enstitüsü'nden Jonas Schmidt-Chanasit, son rakamların, et fabrikaları gibi belli bir lokasyondan ziyade nüfusun geneline özgü olduğunu belirterek, bunun virüsü kontrol altına alınmasını zorlaştırabileceğini söyledi.

Yetkili, "Bunun kalabalıkların toplanmasıyla, okulların ve kreşlerin açılmasıyla ya da insanların tatilden dönmesiyle mi ilgili olduğunu tespit etmemiz gerekiyor" dedi.

Tatilden dönenlerde koronavirüs olanların bulunduğu belirtiliyor

Balkan ülkeleri, Türkiye ve İspanya'nın Mayorka Adası'ndan Almanya'ya dönenler arasında koronavirüs pozitif olanlar bulunduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Jens Spahn, "Son rakamlar hala pandeminin ortasında olduğumuzu bir kez daha gösteriyor. Artan seyahatler nedeniyle daha fazla enfeksiyonun Almanya'ya getirilmesi riski de artıyor" dedi.

Havalimanlarında ve sınır kapılarında test yapılacak

Havalimanlarında test bölgelerinin oluşturulması talimatı veren yetkililer, riskli ülkelerden karayoluyla gelenlere de sınır yakınlarında rastgele test yapılacağını duyurdu. Ayrıca ülkeye kimlerin girdiği hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için giriş kartı doldurma uygulamasının yeniden başlatılması planlanıyor.

Almanya'da vaka sayısı 205 bini, can kaybı ise 9 bini aştı. Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn, Deutschlandfunk adlı bir radyo kanalına hükümetlerinin salgın önlemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

''Tatilcilerle ilgili olduğunu düşünüyoruz''

Spahn, salgının yaygınlaşmasında son iki ayın en yüksek sayılarına ulaşıldığını ve bunun dünyanın yüksek riskli görülen ülkelerinden dönüş yapan tatilcilerle ilgili olduğunu düşündüklerini söyledi.

Robert Koch Enstitüsü (RKI) Cuma günü 815 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu rakam bir hafta önce 583, önceki hafta ise 395 olmuştu.

Son dönemlerde mezbaha ve et fabrikalarında ortaya çıkan vakalar dışta tutulursa bu, Mayıs ayı ortalarından bu yana en yüksek artışı ifade ediyor.

Almanya; Türkiye, Mısır ve ABD'nin de dahil olduğu 130 ülkeyi riskli ülkeler olarak değerlendiriyor. Bu ülkelerden gelip de negatif test sonucu olmayanların 14 gün karantinada kalması gerekiyor.


Bu Makale 27.07.2020 - 10:43:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Baltacı mehmet - 27.07.2020 - 08:15

    Avrupada korona tavan yapmış biz turizmde kapıları açtık gel koronalı olsanda gel euro ları balya balya kapta getirde gel ????????????

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.