savasdas@turizmguncel.com

Almanya vize başvurularını tekrardan açtı ama...

Almanya vize başvurularını tekrardan açtı ama...

Geçen yıl ilkbahardan beri vize randevusu vermeyi durduran Almanya, AB onaylı aşılardan birini olmak şartıyla vize başvurularını tekrardan açtı.


Almanya, bugünden itibaren vize randevusu vermeye başladı. Alman vizesi için tek şart ise AB’nin onayladığı aşılardan birini olmak. Bu nedenle Sinovac aşısı yaptırmış olanlar, sadece 'istisnai ve acil durumda' vize alabilecek.

Corona virüsü salgını başladıktan sonra geçen yıl ilkbahardan beri vize randevusu vermeyi durduran ve Türklere kapıyı kapatan Almanya, vize randevusu vermeye bugün başlıyor. Alman vizesi almak için tek şart, AB İlaç Kurumu’
nun (EMA) onayladığı aşılardan birini olmak. Sinovac ve Sputnik V aşısı yaptıranlar, acil bir durum yoksa ve belirlenen istisnalara uymuyorsa vize başvurusunda bulunamayacak.

İsviçre'de kısıtlamaları kaldırdı

İsviçre ise hem Türkiye vizesi kısıtlamalarını kaldırdı, hem de ABD ve diğer birçok ülkeden seyahate izin vermeye başladı. İsviçre'nin riskli ülkeler listesinde Kanada, İngiltere ve Hindistan'ın yanı sıra İsveç ile çeşitli Afrika, Asya ülkeleri bulunuyor.
Sözcü gazetesinden Ali Gülen’in haberinde, detaylar şu şekilde paylaşıldı:

1) Aşısızlara sadece istisnai vize

Alman vizesi randevusuna üç şarttan birini tamamlayanlar başvurabiliyor. İlk olarak, aşı olmayan ama belirtilen 7  istisnai durumdan birine uyanlar. Yani, birinci derece akrabalarının, ölüm, evlilik, doğum, aile birleşimi, yurt dışında fabrika kurulumu, uluslararası nakliyat, fuarlarda stand açma ile acil sağlık hizmeti nedeniyle gitmesi gerekenler acil durum nedeniyle vizeye başvurabilecek. Bu istisnai vize durumu 30 Eylül'de değerlendirilecek. Aşılar tanınırsa ve herkes aşılanırsa bu sorun da bitecek.

2) AB aşısından olanlar ve Çinle anlaşma

AB'nin onayladığı Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşısını yaptırmış olanlar, vize randevusu alabilecek. Çin'le Almanya arasında görüşmeler sürüyor. Karşılıklılık esasına göre aşıların tanınması mümkün olabilir. Bu olursa, Sinovac aşısı yaptırmış Türkler de, Alman vizesi alabilecek.

3) Aşı olmayanlar veya aşısını tamamlamayanlar

Aşılarını yaptırmamış, birini yaptırmış ve ikincisini henüz yaptırmamış olanlar aşılar tamamlandıktan sonra vize başvurusunda bulunabilecek. Bu kişiler Alman başkonsolosluklarının çalıştığı iDATA üzerinden başvuru yapabilecek. Alman vizesi yardımı öneren şirket, dernek ya da kuruluşlara gidilmemesi özellikle istendi.

4) Yeşil, gri, siyah pasaport

Hem Yeşil, hem Gri, hem de Siyah- diplomatik pasaportlara ziyaretin gerekliliğini ispatlama ve ek belge şartı getirilmişti. Bazı ihlaller sebebiyle iki ülke diplomatları arasında yoğun trafik yaşandı. Almanya, Türkiye'den bu ihlallerle ilgili sıkı denetim sözü aldıktan sonra, kısıtlama ile ilgili uyarısını kaldırdı. Vize istenmeyen bu pasaportlarla, Almanya ve AB'ye girişler mümkün olacak. 


Bu Makale 24.06.2021 - 16:14:24 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Zeynep avci - 27.06.2021 - 11:32

  Turkiyeden almanyaya yesil pasaportla gelmek icin asi mecburmu?

 • Zeynep avci - 27.06.2021 - 11:28

  Turkiyeden almanyaya yesil pasaportla gelmek icin asi mecburmu?

 • Zeynep avci - 27.06.2021 - 11:26

  Turkiyeden almanyaya yesil pasaportla gitmek icin aşi mecburiyeti varmi? yada sadece test yeterlimi?

 • Sedat saygin - 25.06.2021 - 04:17

  Bu kadar kötü duruma düşmeyi insan olarak hak ettiğimizidusunmuyorum.bence yunanlidanda bulgardanda daha çok çalışıyoruz. Ama paramız hep değersiz.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.