savasdas@turizmguncel.com

Almanya ve Avrupa'da turizm için kritik tarih 22 Mart

Almanya ve Avrupa'da turizm için kritik tarih 22 Mart
Türkiye de oteller hiçbir zaman kapanmadı, fakat diğer hizmet sektörleri uzun bir süre kapalı kaldı, şu anda kademeli olarak açılıyor. Bir terslik olmaz ise bu aşamalar devam edecektir.

Ekonomist John Maynard Keynes diyor ki: “Gerçekler değişirse, bende fikirlerimi değiştiririm”

Kovid-19 gerçekten herkesi, her kuruluşu, hatta bilim adamlarını hazırlıksız yakaladı. N olduğu, ne zaman, nasıl ve ne yapacağı bilinmeyen bir meret. Bunun için de bu pandemiye karşı tavırlar, hareketler, düşünceler, kararlar, günden güne değişiyor. Dün doğru olduğu tahmin edilen bugün doğru olmayabiliyor, yanlış bilinen de doğru olarak değerlendirebiliyor. Almanya da Robert Koch Enstitüsü (RKI) zaman zaman siyaseti yönlendirdi, hükümete bilgiler aktardı, yönlendirmeğe çalıştı ve o dahi yanıldığını açıkladı. Diyor ki “tatilciler koronvirüs yaymıyorlar.’’

İngiltere örneği

RKI’nin bu karara varması olumlu ve olumlu neticeleri de olacaktır. Bu tür beyanlar siyasetçileri de harekete geçirir, daha hızlı karar vermelerini sağlar. Pandeminin iş adamlarına acıyacak durumu olmaz. Turizmciler ve tatilciler siyasetin net olmasını bekliyorlar, belirsizlik istemiyorlar. Belirsizlik korku yaratır, işleri çıkmaza sürükler. Bütün dünyanın kulağı pandemi dolayısı ile halkında yaşamını riske atmadan, yapılacak açıklamaların netliğine odaklanmıştır. Bütün ülkelerde bu böyledir. Netlik sadece tatil yapanlar için değil. Ekonomi tıkanmış durumda. Ödeme planları yapılacak ama netlik olmadığından yapılmıyor. İlk çıkış İngiltere siyasetinden geldi. İngiltere Başbakanının yapmış olduğu açıklama turizmcileri de, tatil yapmayı düşünenleri de heyecanlandırdı ve harekete geçirdi. Ne demişti İngiltere Başbakanı Boris JOHNSON: “17 Mayıs’tan itibaren tatil planlarınızı yapabilirsiniz”. İşte bu yetti ve artı. Hemen tatilli düşünenleri harekete geçirdi, rezervasyonlarda hareketlilik yaşandı.

Tatil insanın vazgeçilmez bir alışkanlığı haline geldi. Tatilsiz hayat düşünülmüyor. Bunun için de her sene tatil yapanların sayıları artıyor. İngiltere açıklamasını yaptı. Peki diğer Avrupa ülkelerinde neler oluyor? Kusura bakmasınlar bol bol toplantı yapıyorlar, meleklerin cinsiyetlerini tartışıyorlar, bundan dolayı da kesin bir karar çıkmıyor. Sözde kısmi normalleşme gösteriliyor, nedir bu? Berberlerin dükkanlarını açmaları. Ne büyük değil mi?

Aşı, PCR testi ve hızlı test. Bilhassa hızlı test hızlı bir çözüm üretebilir, ortamı biraz daha rahatlatabilir. Küçük bir ücret karşılığında her yerde satın alınabiliniliyor. 6 Mart’tan itibaren Almanya’nın büyük marketlerinde, eczanelerinde, kozmetik dükkanlarında satılmaya başlandı. Kendin kullanıyorsun, 15 dakikadan da netice alınıyor.

Aşı dünyanın yarısından fazla ülkede daha bilinmiyor, olan ülkelerde ise kör topal devam etmekte.

22 Mart dönüm noktası olabilir

Bütün bu gelişmeler kah umutlandırıyor, kah umutsuzlandırıyor. Günübirlik duygularımız değişiyor. Asıl sıkıntıyı çekenler eve tıkılanlar. Onların artık tahammülleri kalmadı. Neredeyse “bırakın hayatımız hakkında biz karar verelim” diyecek duruma geldiler. Kendi hükümetlerini her konuda zorluyorlar. Çocuklar sıkıldı, büyükler arkadaşları ile bir araya gelemedikleri için sitemlerini ve sıkıntılarını her fırsatta dille getiriyorlar. Seyahat acenteleri, tur operatörleri, uçak şirketleri, konaklama sektörü iş yapamama sıkıntısını yaşamakta ve anlatmaktalar. Herkes mutsuz. Bu baskılara dayanamayan siyasetçiler illa ki pek yakında bir karar alacaklardır. Bu karar Almanya’da 22 Mart olarak bekleniyor. 22 Mart öncesi bir şey olmayacak. Kanımca Almanya yalnız başına bu kararı almayacaktır, Brüksel nasıl Avrupa Birliği üyeleri arasında bir ülke sınırları kapadığı zaman müdahale ediyorsa, aynısını sınırları açtıkları zaman da yapacaktır ve ortaklaşa kararlar alacaklardır. Ve dolayısıyla 22 Mart itibarı ile artık kimin ne zaman nasıl tatil yapacağı tam olmasa da kısmen netleşecek gibi görünüyor. Hikmet Atilla


Bu Makale 10.03.2021 - 10:58:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Gokhan tekdal - 12.03.2021 - 01:01

    Yeter artik bu pandemi sacmaligi yeter insanlari ozgur birakin biktik artik

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.