savasdas@turizmguncel.com

Almanya seyahat pazarında beklentiler pozitife döndü

Almanya seyahat pazarında beklentiler pozitife döndü
Almanya'da giderek daha fazla sayıda destinasyonun yüksek riskli bölge statüsünden çıkarılması beklentileri yükseltti.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Ağustos ayının beklenenin altında geçtiği Almanya'da, giderek daha fazla sayıda destinasyonun 'yüksek riskli bölge' listesinden çıkarılmasıyla geleceğe ilişkin beklentiler de pozitife döndü.

Endeks eylül ayında yeniden 100 seviyesine ulaştı

Haziran ayında 134'e yükselerek tarihin en yüksek seviyesine ulaşan acente beklenti endeksi, (önümüzdeki 6 aya ilişkin beklentiler) kısıtlamalar ve çok sayıda destinasyonun 'yüksek riskli' ilan edilmesiyle 100'ün altına düşmüştü. Endeks, eylül ayıyla birlikte, çok sayıda destinasyonun yüksek riskli bölge listesinden çıkarılmasıyla yeniden 100 seviyesine ulaştı.

Ağustosta dibe vuran talep beklentisi eylülde yeniden artışa geçti

"Önümüzdeki 6 içinde seyahat hizmetlerine olan talep artacak" diyen acentelerin oranı haziranda yüzde 78,9 iken, bu oran temmuzda yüzde 57'ye ve ağustosta ise yüzde 19'a geriledi. Eylül ayıyla birlikte beklentiler yeniden yükselişe geçerek yüzde 36'ya yükseldi.

“Kötümserlik azalıyor

Önümüzdeki 6 ay içinde seyahat hizmetlerine dönük talebin sabit kalacağını belirtenlerin oranı ağustos ayında yüzde 52 iken eylülde yüzde 45 oldu. "Talep düşecek" diyenlerin oranı haziran ve temmuzda yüzde 10 iken, ağustosta yüzde 28'e çıkmıştı. Söz konusu oran, eylül ayı ile birlikte düşüşe geçerek yüzde 19,6'ya kadar geriledi.

Gelir beklentisi de yükselişe geçti

Önümüzdeki 6 ay içinde gelirlerinde artış olacağını söyleyen acentelerin oranı haziranda yüzde 54, temmuzda yüzde 46 iken, ağustosta yüzde 16,7'ye kadar gerilemişti. Eylül ayında ise bu oran yüzde 27 seviyesine ulaştı. Gelecek 6 ay içinde gelirlerinin sabit kalacağını düşünenlerin oranı yüzde 41, düşeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 32 olarak kayda geçti.

Acentelerin yüzde 36’sı ‘mevcut durum tatmin edici’ diyor

"Mevcut durum tatmin edici" diyen acentelerin oranı haziranda yüzde 50, temmuzda yüzde 40 ve ağustosta yüzde 35 iken, eylül ayı ile birlikte yüzde 36 seviyesine ulaştı. Ağustos ayında yüzde 63 olan "durum kötü" diyenlerin oranı ise eylülde yüzde 55'e geriledi.

"Geride kalan 2-3 ayda seyahat satışları bir önceki yılın aynı döneminden daha iyi" diyen acentelerin oranı yüzde ağustosta yüzde 53 ike eylülde yüzde 49'a düştü. "Aynı" diyenlerin oranı yüzde 32, "daha kötü" diyenlerin oranı ise yüzde 20 olarak ölçüldü.


Bu Makale 22.09.2021 - 21:14:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.