savasdas@turizmguncel.com

Alman turizmcilerden hükümete uyarılar

Alman turizmcilerden hükümete uyarılar
Neredeyse tüm seyahat seyahat acentelerinin ve tur operatörlerinin kendini tehdit altında gördüğü Almanya'da, sektörün devlet yardımları olmadan ayakta kalamayacağı belirtiliyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Alman Seyahat Birliği'nin (DRV) kongresinde, sektörün durumu ve beklentiler masaya yatırıldı.

Almanya seyahat sektörünün büyük bölümünün şu anda devlet yardımına güvendiğini belirten DRV, ülkedeki tur operatörlerinin yüzde 77'sinin, acentelerin ise yüzde 84'ünün devlet yardımı için başvuru yaptığını açıkladı. Ayrıca tur operatörlerinin yüzde 42'sinin KfW kredisi alabileceği kaydedildi.

‘’Üçüncü destek paketi olmadan ayakta kalamayız’’

DRV Başkanı Norbert Fiebig, seyahat endüstrisinin vergi ötelemeleri ve farklı eyaletlerin sağladığı yardımlar için de başvuru yaptığını hatırlattı. Seyahat şirketlerinin hayatta kalabilmesi için daha ileri yardımlara ihtiyaç olduğunu kaydeden Fiebig, yaptıkları araştırmaya katılan seyahat şirketlerinin yüzde 80'nin gelecek yılın haziran ayına veya gelecek yılın sonuna kadar üçüncü bir destek paketi olmadan ayakta kalamayacağını açıkladığını söyledi.

‘’Mevcut durumum varoluşumuzu tehdit ediyor’’

DRV'nin son birkaç haftada 200 tur operatörü ve 300 seyahat acentesi ile yaptığı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 90'ı mevcut durumu varoluşlarına bir tehdit olarak görüyor. Söz konusu şirketlerinin yüzde 80'i kısa çalışmaya katıldığını, 3'te 2’si ise personel işten çıkardığını veya çıkarmak zorunda kalacağını belirtiyor.

‘’Sektör için ölümcül’’

'Bu salgın döneminde eğitimli personelimizi başka sektörlere kaptırmamaya dikkat etmeliyiz'' diyen DRV Başkanı Norbert Fiebig, politikacıları da eleştirdi. Siyasetçilerin yaptığı açıklamalar nedeniyle rezervasyonlarda ciddi düşüşler olduğuna dikkat çeken Fiebig, seyahat sektörünün yüzde 90'ının ''seyahate çıkmayın'' çağrılarının ve karantina uygulamalarının sektör için ölümcü rol oynadığını ifade etti.

‘’Üçüncü yardım paketi devreye girmeli’’

Devletin bugüne kadar endüstrisinin özellikle orta ölçekli şirketlerini korumak için çaba sarf ettiğini belirten Fiebig, ''Ancak üçüncü yardım paketi devreye alınmalı. Özellikle büyük-orta ölçekli şirketler pandemiden çok sert etkilendi. İptal edilen turlar nedeniyle komisyonlar ve karlar kaybedildi. Bu nedenle 2021'in ilk yarısı için sağlanacak yardımlar işleri kolaylaştırmayacak çünkü hiç rezervasyon gelmiyor.'' dedi.

‘’İşimize başlamak için şans verilmesine ihtiyacımız var’’

Seyahat sektöründeki hiçbir şirketin gerektiğinden uzun süre bağımlı olmak istemediğini kaydeden Norbert Fiebig, ''İşimizi geri başlatabilmemiz için bir şans verilmesine ihtiyacımız var. Elbette en önemli öncelik sağlık. Ancak güvenli seyahat koşullarının sağlanması gerekiyor. Aşılamanın yanında, karantina yerine akıllı bir test stratejisine ihtiyaç var.'' diye konuştu.


Bu Makale 09.12.2020 - 18:27:36 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.