savasdas@turizmguncel.com

Alman turistin tatil için parası da var zamanı da

Alman turistin tatil için parası da var zamanı da
Alman turistler bu yıl kesinlikle tatile çıkmak istiyor ancak belirsizlik nedeniyle rezervasyon yapmaktan uzak duruyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Bu yıl kesinlikle tatile çıkmak isteyen Alman turistler, seyahat kısıtlamaları, seyahat uyarıları ve belirsizlik nedeniyle rezervasyon yapmaktan uzak duruyor.

2020'de felaket bir yıl geçiren Alman turizm şirketleri ise, aşılar, güvenli turizm konsepti, testler ve azalan kısıtlamaların yardımıyla görece daha iyi bir sezon geçirmeyi umut ediyor.

Alman turistin zamanı da parası da var

Tatil analiz şirketi FUR'un araştırmasına göre, Alman tüketiciler pandemi kısıtlamalarını ve kapanmaları geride bırakmak istiyor. Yani ülke ekonomisine dönük endişelere rağmen bireysel finansman konusunda sorun yaşamayan Alman turist aslında tatil modunda. Araştırmaya göre Almanların yüzde 51'i bu yıl tatile gitmek istiyor. Ülkede, ''Tatile gitmek için zamanım var'' diyenlerin oranı yüzde 66, ''Yeterli param var'' diyenlerin oranı ise yüzde 62.

Son dakika rezervasyon

Ancak koronavirüsün getirdiği belirsizlikler Alman turistleri tatil planlarını ertelemeye zorluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 38'inden fazlası, tatile çıkıp çıkamayacağından emin olmazken, yüzde 46'lık bir kesim ise gelişmeleri gözlemleyeceğini ve ortamın düzelmesi durumunda kısa süre içinde tatilini planlayarak tatile çıkacağını belirtiyor.

Tüketicilerin tatil tercihi de (sahil veya başka yerler) geçen yıla kıyasla çok az değişiklik gösteriyor ancak uçağa binmeden arabayla gidilecek mesafelere yönelim trendi devam ediyor.

Gidişatı pandemi kısıtlamaları belirleyecek

FUR'un Başkanı Martin Lohmann'a göre rezervasyonlarda belirleyici faktör düzenlemeler ve pratik seyahat fırsatları olacak. Müşteriler esnek rezervasyon koşullarının yanında, üst seviyede sağlık ve güvenlik önlemleri de istiyor.

Erken rezervasyonlarda düş kırıklığı

FUR'un analizine göre, bu yıl seyahat acenteleri üzerinden yapılan erken rezervasyonlarda düş kırıklığı yaşanacağı kesinleşti.11 Ocak verilerine göre, Kasım 2020 - Ekim 2021 dönemine dönük rezervasyonlar şu anda geçen yılın yüzde 82 gerisinde.

Ay bazında bakıldığında ise durum daha az vahim. Mayıs ayı rezervasyonları bir öneki yılın aynı ayına göre yüzde 29, haziran ayı rezervasyonları ise geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yüzde 41 geride.


Bu Makale 28.01.2021 - 14:05:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.