savasdas@turizmguncel.com

Alman tur operatörleri rezervasyonlarda patlama bekliyor

Alman tur operatörleri rezervasyonlarda patlama bekliyor

Alman tur operatörleri, AB çapında kullanıma başlanacak AB Covid Aşı Sertifikası sonrası rezervasyonların hızlı bir şekilde toparlanmasını bekliyor. Hatta bazı tur operatörleri rezervasyon patlaması olacağını düşünüyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Avrupa Birliği Komisyonu, aşı olmuş veya koronavirüs atlatmış kişilere haziran ayında 'AB Covid-19 Sertifikası' vermeyi hedefliyor. İtalya Başbakanı Mario Draghi ise haziranın geç olduğunu, sertifikanın mayıs ortasında hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

Dijital Yeşil Sertifika

Dijital Yeşil Sertifika, sayıları her geçen gün artan aşılanmış insanların kısıtlamalara maruz kalmadan seyahat etmesine olanak sağlayacak. Almanya'da bazı eyaletler, enfeksiyonun düşük olduğu şehirlerde konaklama sektörünü ve yurt içi seyahatleri yeniden aktifleştirmeye başlıyor.

''İnsanlar valizlerini hazırlamış bekliyor''

TUI Group CEO'su Fritz Joussen, Alman hükümetinin aşılanmış insanlara seyahat özgürlüğü tanıma, test ve karantinadan muaf tutma yönündeki hamlelerini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Joussen, ''Almanya'da ve Güney Avrupa'da yaz tatili mümkün olacak. Özgürlük ve sorumluluk birbiriyle çelişen şeyler değil. Tatilciler, tur operatörleri ve oteller hijyen önlemlerini çok ciddiye alıyorlar. Mayorka'ya dönük kış ve Paskalya operasyonları bunu gösteriyor. Ancak 2021 sezonunda turizm sektörü, oteller ve yiyecek-içecek tedarikçileri planlamaya ve güvenliğe ihtiyaç duyuyor. İnsanlar valizlerini hazırlamış bekliyor ve turizm sektörü 2021'de güvenli tatili mümkün kılmak için hazır.'' dedi.

Daha uzun yolculuklar

Almanya'da yaz tatillerinin mümkün olacağına ilişkin iyileşen beklentiye Alman turistlerin rezervasyonla yanıt verdiği belirtiliyor. Fvw'de yer alan habere göre İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi klasik destinasyonlar talep alıyor ve fiyatlar da aşağı-yukarı sabit.

Aşılama kampanyasının çarpıcı şekilde hız kazandığı Almanya'da rezervasyonlar da sürekli artıyor. TUI sözcüsü, ''Uzun süredir bekledikleri tatile çıkmak için fırsat bekleyen çok sayıda insan daha uzun süreli rezervasyonlar yapıyor. İyi destinasyonlardaki üst kategorideki otellerin daha geniş odalarına dönük bir rezervasyon eğilimi var.'' dedi.

DER Touristik: Rezervasyonlarda hızlı bir artış var

Benzer şekilde Almanya'nın ikinci büyük tur operatörü DER Touristik de rezervasyonlarda hızlı bir artış gözlediğini açıkladı. DER Touristik Merkez Avrupa Müdürü Ingo Burmester, ''İnsanlar seyahat etmek istiyor ve bunu mümkün olan en kısa sürede ve en güvenli şekilde yapmak istiyor. Bu yıl tatil fiyatları düşük kalacak. Senenin başında talebi canlandırmak için çıkılan düşük fiyatlar temmuz ayında bile geçerli olacak.'' ifadelerini kullandı.

FTI'dan kapasite uyarısı

FTI'ın Genel Müdürü Ralph Schiller ise kısıtlamalar kalkar kalkmaz seyahat patlaması bekliyor. Schiller, şu anda seyahat uyarısı olmayan Mayorka ve Dominik Cumhuriyeti'ne dönük talepte bunu görebildiklerini ifade etti. Müşterilerin üst segment otelleri tercih ettiğini kaydeden Schiller, ''Sezonda fiyatlar istikrarlı olacak. Ancak yaz sezonunda yaşanacak rezervasyon patlamasında kapasite sorunu ortaya çıkabilir, fiyatlar yükselebilir.'' değerlendirmesini yaptı.


Bu Makale 07.05.2021 - 10:05:52 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • kerim - 07.05.2021 - 01:09

    Ne Turizm patlamasıymış.. Bir türlü gerçekleşmedi gitti... Sonuç itibariyle 2021 yılında da çok fazla beklenti içinde olmamak lazım.. Bu gibi insanı iştahlandıran haberlerden dolayı bazı kişiler yatırımını buna göre yönlendiriyor ve sonucunda da hayal kırıklığı yaşayabiliyor..

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.