savasdas@turizmguncel.com

Alman seyahat acenteleri 2021 yılından umutsuz

Alman seyahat acenteleri 2021 yılından umutsuz
Yeni yıl, yeni iyimserlik... Almanya'da aralık ayında hafif yükselişle başlayan tatil satış eğilimi, 2021'in başında da devam etti. Acenteler ise ilk 6 ay için hala umutlu değil.

TurizmGüncel - Dış Haberler

2020 gibi felaket bir mali yılın ardından başlayan aşılama, Almanya seyahat pazarında toparlanma umutlarını bir miktar artırsa da, çoğunluk hala 2021’in ilk yarısından umutsuz. Ocak ayı Almanya'da normal yıllarda tatil satışının en güçlü olurdu ancak koronavirüs her şeyi farklılaştırdı. Bu farklılaşma, danışmanlık ajansı Dr. Fried & Partner'ın turizm satış ortamı endeksine de yansımış durumda.

Sektörel durum kritik

Aralık ayı itibariyle hiçbir seyahat acentesi 'satışlar iyi' demiyor. 'Durum kötü' diyenlerin oranı ise yüzde 97,6. Almanya'da seyahat satışları son 2-3 ayda önemli ölçüde düştü. Aralık ayında yüzde 96,6 olan 'satışlar düştü' diyen acentelerin oranı, küçük bir iyileşme ile ocakta yüzde 95,1'e geriledi.

İlk 6 aya ilişkin iyimserlikte hafif artış

Öte taraftan Alman acentelerde gelecek aya ilişkin iyimserlik belirtileri de var. Aralık ayında yüzde 2,8 olan 'önümüzdeki 6 ayda tatil satışları artar' diyenlerin oranı ocakta yüzde 8,3'e yükseldi. Geçtiğimiz eylül ayında yüzde 88 olan 'önümüzdeki ayda satışlar düşmeye devam edecek' diyenlerin oranı yüzde 80'e gerilese de, hala büyük çoğunluk satışların düşeceğini görüşünde.

Satışlardaki mevcut durum

Dr. Fried & Partner'ın 2005 yılından bu yana 'Turizm Satış Ortamı Endeksi' raporları öncü bir ekonomik gösterge olma özelliği taşıyor. Yapılan son araştırma, önümüzdeki 6 ayda iyileşme bekleyen acentelerin oranının ikiye katlandığını (5,5'ten 10,7ye) yükselse de oran hala çok düşük. Gelirim sabit kaldı' diyenlerin oranı ise bir önceki aya göre yüzde 1,8 düşüşle yüzde 14,5'ten 12,3'e geriledi.

Geçtiğimiz aralık ayında 'gelecekte gelirlerimiz daha da düşebilir' diyenlerin oranı ise, yüzde 77'ye geriledi.


Bu Makale 20.01.2021 - 14:59:52 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Cengiz Şaylan - 21.01.2021 - 10:01

    A.B ülkelerinin Türkiye’ye vize muafiyetini düşünmek bile büyük bir lüks bence. Bu mümkün değil şöyleki; Türkiye’de 5 milyon mülteci yaşamakta ve bunun enaz 3 milyonunda Türk pasaportu var. A.B ülkelerine gitmek için Türkiye’yi basamak olarak kullanmaya çalışan Arap asıllı mülteciler de dolayısıyla vize serbestisinin içine gireceğinden A.B ülkelerinin bize vize serbestisi getirmesi hayalden öteye gideceğini tahmin etmek mümkün değildir.

  • Nusret Gerson - 21.01.2021 - 05:59

    Bu virüsü bitirmek için bütün ülkeler kendi vatandaşlarının yurtdışı çıkışını yasaklanmalı

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.