savasdas@turizmguncel.com

Alman lobi grupları bastırıyor: Seyahat kısıtlaması ekonomik kısıtlama demek

Alman lobi grupları bastırıyor: Seyahat kısıtlaması ekonomik kısıtlama demek
Alman seyahat sektörü ve Alman şirketler, federal hükümetin seyahat kısıtlamalarında değişikliğe gitmesi için bastırıyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Alman seyahat sektörü ve Alman şirketler, ülkede uygulanan seyahat kısıtlamalarının değiştirilmesini istiyor.

''Turizmi de aşan ekonomik etkiler''

Aralarında Alman Seyahat Birliği DRV'nin de bulunduğu değişik ekonomi kesimlerinden çok sayıda sektör lobisi, Federal Hükümete çağrıda bulunarak yurt dışı seyahatlerindeki kısıtlamalarda değişikliğe gidilmesini talep etti. DRV, DIHK, BDA, BDI, Dehoga, HDE ve ZDH'nin yayınladığı ortak bildiride, genişletilmiş seyahat kısıtlamalarının ekonomi üzerinde, turizmi de aşan ekonomik etkilerinin olduğuna dikkat çekildi.

''Orantılı bir strateji geliştirilmeli''

Orantılı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Alman lobi grupları, ''Yatırım, ticaret ve alışveriş faaliyetleri dünya çapında darbe alacak. İhracat yapan şirketler, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle teknisyenlerini, yöneticilerini ve satış elemanlarını yurt dışındaki müşterilerine ve tedarikçilerine gönderemiyor. Dahası uluslararası fuarlar da iptal edildi.'' açıklamasını yaptı.

Almanya'nın 160 ülkeye dönük seyahat uyarısını 14 Ekim'e kadar uzattığı hatırlatılan açıklamada, kabinenin bundan sonrasına kafa yorması gerektiği kaydedildi.

''Ekonomik etki değerlendirmesi yapılmalı''

Pandemiyi kontrol altında tutmak için seyahat kısıtlamalarının siyasi bi araç olarak kulanıldığı ifade edilen ortak açıklamada, ''Bununla birlikte, seyahat kısıtlamaları ticaret ve yatırım gibi ekonomik faaliyetleri ciddi şekilde etkileme riski taşıyor. Bu nedenle seyahat kısıtlamaları hayata geçirilirken ekonomik etki değerlendirilmesinde bulunulmalıdır. Gelecekteki seyahat kısıtlamalarında, Ekonomi Bakanlığı'nın görüşleri de dikkate alınmalıdır.'' ifadeleri kullanıldı.


Bu Makale 07.09.2020 - 19:35:06 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Erol Özdemir - 08.09.2020 - 07:38

    Turuzim demek eflasyon dengesi bu dengeyi baltayla keserseniz kac milyon kişi işsiz olcak her ülke icinde gecerli bunu bi masaya yatırın iyi olur bence

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.