savasdas@turizmguncel.com

Alman bakan Jens Spahn’dan Türkiye tatili açıklaması

Alman bakan Jens Spahn’dan Türkiye tatili açıklaması
Türkiye’nin yüksek risk bölgesi olduğunu söyleyen Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, açılma olmayacağı mesajını verdi. Spahn, "Türkiye, yüksek enfeksiyon bölgesi, açılım yok. Akraba ziyaretine veya tatile Türkiye'ye gidenleri, dönüşte sınırda kontrol edeceğiz. Geçen yıl korona onlar yüzünden yüzde 50 arttı. Türkiye ile test- karantina anlaşması yapacağız" dedi.

Koronavirüs ile ilgili bilgi paylaşmak için çeşitli medya kuruluşlarıyla bir araya gelen Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Türkiye ile ilgili de dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Sözcü’den Ali Gülen’in aktardığı habere göre geçen yıl koronavirüs vakalarının yüzde 50'sinin Türkiye'den ve Balkan ülkelerine gidenlerden geldiğini belirten Spahn, “Bu yıl da test ve karantina mecburiyeti olacak” diye konuştu. Bu mecburiyet, Almanya ile AB'nin onayladığı aşıları yaptıranlara geçerli değil. Çin aşısı AB'de henüz onaylanmadığı için, bunu yaptıranlar, Almanya'ya gelme durumu olursa, yine test ve karantina yükümlülüğüne tabi olacak.

Başta ülkenin çok okunan tabloid gazetesi Bild olmak üzere, birçok yayına açıklama yapan Spahn, Almanya'da bu hafta sonundan itibaren normalleşmenin başlayacağını belirtti ve “İki – üç hafta içerisinde, bazı küçük bölgeler dışında yasaklar kalkacak” diye konuştu.

“Almanya’da vakaları yüzde 50 artırdılar”

Türkiye'nin risk bölgesi olmaktan çıkarılmadığını belirten ve yüksek enfeksiyon bölgesi olduğunu vurgulayan Spahn, “Geçen yıl, ikinci dalga yaz tatilinden sonra başlamıştı” hatırlatması üzerine, “Evet, geçen yazdan öğrendik. Geçen yıl, Türkiye'deki akraba ve aile ziyaretleri ile Balkanlara gidenler yüzünden ülkemizde yüzde 50 oranında fazla vaka görüldü. Bu yıl engellememiz lazım” dedi.

Bu sözler, Almanya’da yaşayan Türklerle, zorunlu hal nedeniyle Almanya’ya vize alıp gelebilecekleri kapsıyor. Türkiye’ye ve Türk vatandaşlarına seyahat ve turizm için uygulanan vize yasağının şimdilik devam edeceği de bir anlamda teyit edildi.

''Türkiye ile test-karantina anlaşması yapmak istiyoruz''

Sağlık Bakanı, Bild Gazetesi’nin “Akraba ziyaretlerine bir yasak mı gelecek?” sorusuna ise, “Hayır ama Türkiye ile bu yıl daha erkenden, gidiş-gelişler için bir test ve karantina anlaşması yapmak istiyoruz. Ve bu test mecburiyeti, Almanya tarafından geçen yıl olduğu gibi yine sınırlarda kontrol edilecek. Yurt dışı seyahatler konusundaki bu önlemler, salgının en son aşaması olacak. Test yaptırılmalı ve uyanık olunmalı. Aksi durumdaki her şey başarımızı suya düşürür” yanıtını verdi.

Dijital aşı pasaportu hazır

Bakan Spahn, konserlerin, müzik veya spor etkinliklerinin, tamamen dolu festivaller gibi olmayacağını ama mesafeli, hijyen ve maske kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilebileceğini de vurguladı.

Başta Almanya olmak üzere, 27 AB üyesi ülkede uygulanacak olan “Dijital Aşı Pasaportu”nun ise, haziran sonunda hazır olacağını belirten Spahn, şu an itibariyle üçüncü aşının gerekliliği konusunda bir şey söyleyemeyeceğini, bunun gerçekleşmesi durumunda bile en erken kış aylarında yaptırılabileceğini vurguladı.


Bu Makale 24.05.2021 - 08:16:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Arif - 24.05.2021 - 12:11

    Bu haçlı topluluğunun her zaman ki Türk düşmanlığının bir yansıması.su an Türkiye de günlük vaka sayısı Almanyadan düşük ama yüksek riskli olan biziz,yersen...Adamlar Türkiyeye ellerinden geldiğince zarar vermeye çalılıyor.İngiltere bile bizi yüksek riskli görüyor,kendine bakmadan..

  • Egecan güngör - 24.05.2021 - 09:50

    Geçmiş olsun. Nasıl yerin dibine sokmuşlar bizi yine.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.