Rıza Ersoy

Ali Babacan ve döviz kurları

Ali Babacan ve döviz kurları

Bu benim aldığım eğitimle alakalı ilk yazım. Tüm yazılarımı aklımdan nasıl geçtiyse, neye inandıysam o şekilde yazdım. Bu da öyle olacak.

International business finance’da (uluslararası işletme finans) da çok basit bir kural vardır: Eğer cari açık veriyorsanız, kendi para değerinizi yani TL’yi düşürmeniz esastır. Bu kural bu kadar basittir. Çin, Japonya gibi ihracatı yüksek ülkeler (cari fazlası yüksek ülkeler) her zaman yuna ve yeni düşük tutmuşlardır. Neden? İhracatlarına destek olsun diye. Tabii burada insan davranış tutumlarını da dikkate almak lazım: Turk milleti tüketici bir millet iken uzakdoğu ülkeleri (Çin, Japonya dahil) vatandaşlarının genel davranışı tutumluluk ve tasarruf üzerinedir.

Şimdi Ali Babacan beyefendi, Amerika Merkez Bankası bilançosunun 800 milyar dolardan, 4 trilyon dolara, ha keza Avrupa Merkez Bankası bilançosunun yine 4,8 milyar euroya çıktığını açıklıyor. Yani dünyada paranın çok basıldığını ve dünyada para varken, Turkiye’ye bu paranın akmadığını açıklıyor. Herhalde kendisi geldiğinde - Fetö’nün de yardımıyla olduğunu düşünmek bile istemiyorum - paranın Turkiye’ye akacağını düşünüyor. Ali bey, yurtdışında okudunuz ancak ya daha Batı’nın önce kendi menfaatini düşündüğünü anlayamadınız, ya da çok afedersiniz ama saf mısınız?

Bu ülkede eğer üretim düştüyse, bunun bir numaralı nedeni, sayın Ali Babacan’ın hazineden sorumlu olduğu donemde Kemal Derviş’in programını devam ettirmek suretiyle TL’yi degerli tutmaktır. Aksi hiç bir iddiayı kabul etmiyorum. Bu ülke, 1 doların 1,15 TL’ye eşit oldugunu gördü, yazık! Ülkeye para yağarken dövizde “peg” sistemini uygulamak yerine tamamen serbest sistemi uyguladınız. Durmuş Yılmaz denen beyefendi de, ki o zamanın Merkez Bankası Başkanı, faizleri bilimum yüksek tutunca turizmciyi de ihracatçıyı bitirdi. Neticede ihracata dayalı üretim sistemine gözlerinizi kapadınız. Üretenler, ihracat yapanlar sizin yaptığınız hataların cezasını çekmeye devam ediyorlar veya hali hazırda cektiler. Şimdi kalkmış yeni parti kurmaya çalışıyorsunuz. Ali Babacan, neden Angel’s Peninsula’da kaldınız senelerce? Turk miletinin sabrını denemeyiniz kanımca.

Sayın Cumhurbaskanım Recep Tayyip Erdogan’a da buradan naçizane önerimdir: Döviz kurlarının bu ekonomik tabiatta yükselmesi ekonominin menfaatinedir. Lütfen buna göre tavrınızını belirleyiniz. Ali Babacan gibi popülist kişilerin tavırlarına daha önce kandığınız gibi kanmayınız.


Bu Makale 02.12.2019 - 13:59:55 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • ihsan caglar 17.01.2021 - 01:57

  Yazida gecen Turk Lirasini neden degerli tuttunuz suclamasi yanlistir zira o donemde de uygulanan ekonomi politikalari cari aciga destek verecek sekilde yuksek kura yonelikti yani bilinen klasik ekonomi politikalari izlendi. Yazarin Ekonomi politikalarini degerlendirirken sahis isimleri vererek taraf tutmasini sevdigim yazilarini takip edip okudugum bir yazar oldugu icin kendisine yakistiramadim zira bu tutum bence yalakalik olur. Tartisilmasi gereken dusunce cari acigin kur cambazligi ile giderilemeyecegini anlayip, faiz mi enflasyon mu sebep sonuc iliskisine dayali soylemlerle milleti kandirmaktansa bu acigi gidermenin daha cok calisip daha cok uretip daha az tuketmekten baska bir sihirli formulunun olmadigini anlamaktan gecer. Ancak milletin tavri tembellikten yanaysa daha az calisip mumkun oldugunca borclanarak daha cok tuketmekten yanaysa bu durumu hicbir iktidar degistiremez duzeltemez. istek halkin icinden gelmeli.

 • Ahmet Karakuş 04.12.2019 - 09:17

  Yazdığınıza gerçekten siz inanıyormusunuz. Yabancı sermaye bundan daha önemlisi Türk halkı hükümete güvenmiyor. Dolar DTH ları bunu gösteriyor. Şeffaflık ve güven yok. Bunu sağlamak için çaba da yok

 • RIZA ERSOY 03.12.2019 - 08:03

  Merhaba degerli okuyucular, Oncelikle yaptıgınız yorumlar icin tesekkurler. Ikıncisi de şunu söyleyeyim: Maaşımı döviz aldığım iddiası doğru değil çünkü maaş almıyorum :)) Değerli okurlar, Trump kendi Merkez Bankasıyla parasının değerini değerli tutuyor diye kavga ediyor. Çin’le kavga ediyor. Lütfen özellikle Çin’e bakın. Binlerce makale vardır internet’te Çin’in para birimini neden ucuz tuttuğu hususunda. Ornegin menşei Alman olan bir arabanın 100 000 euro oldugunu farzedelim. Eger 1 euro 1 tl olsa, 100 000 tl olur. Eğer 1 Euro 6 tl olursa 600 000 tl olur. Bu durum ithal mala olan talebi azaltır. Bu durum üretici / ihracatci / turizmcinin lehine olur. Bu arada şunu da söyleyeyim: International Business Finance hocam bir Çin’liydi. Yorumlarınız için teşekkürler. Saygılarımla,

 • Murat demir 03.12.2019 - 07:45

  Doların yüksek olması turizme ve ihracata yarar yüksek maliyetten dolayı iç piyasayı bitirir.cunkü dışa bağımlı ekonomimiz pahalı mal almak durumunda kalır.alim gücü düşer piyasa durur.ekonomiler resesyona girmesin diye karşılıksız para basılıyor dünyada para var.dolarin doğal seyrinde kalması lazım ki orta yol bulunsun.

 • Kemal Akyıldız 03.12.2019 - 12:05

  Yorumlarını ve düşünceniztek taraflı elinizde isopat var ise belgeleri ile ortaya koyun,okucuları ve bu siteyi devamlı takip eden biz Turizmcileri yanlış yönlendiriyorsunuz. Tespitleriniz tamamen varsayım . Bu ülkede son 30 yılda yapılan Ekonomik sistem girişimi sadece Kemal Derviş zamanında olmuştur. Siz o zamanda bu ülkede yaşıyordunuz galiba. ''Döviz kurlarının bu ekonomik tabiatta yükselmesi ekonominin menfaatinedir. Lütfen buna göre tavrınızını belirleyiniz. Ali Babacan gibi popülist kişilerin tavırlarına daha önce kandığınız gibi kanmayınız.'' Bu görüşe göre siz Dolar ve Euro Maaş alıyorsunuz

 • FİGEN ERKASAP 03.12.2019 - 10:28

  Yazar dövizle maaş alıyor sanırım .Bu yüzden içinde yaşadığı ülkenin insanlarının nasıl bir ayakta kalma ve yaşama mücadelesi verdiğini aldığı ekonomi eğitiminde bulması mümkün değil.Saf saf international business finance'da böyle anlatmadılar diye düşünüp politikacıları iş bilmezlikle itham edip döviz kurundan ne kadar kazandığını hesaplar....... İşiniz gerçekten çok zor....

 • ulaş çelik 03.12.2019 - 09:32

  Döviz kurlarının yükselmesi ekonominin menfaatine nasıl olur? Kurlar artınca hane gelirinin de artması gerekir ki halk fakirleşmesin aynı zamanda mallar ucuz olduğu için ihracat artsın. Ama ülkede dövizin %90 ı nüfusun %1 lik kesimindeyse artan kurlar sadece bu kişileri daha fazla zengin eder, kalan %99 u da daha fazla fakirleştirir. Tabii elinde döviz olan yani tuzu kuru olanlar bu pencereden bakmayı tercih etmez. Ayrıca üretim için gerekli hammadde - ara mamül girdilerinde dışa bağımlı olan bir ülkede ( %80 ), artan döviz kurları maliyetleri de artıracak dolayısıyla hem ihracatı olumsuz etkileyecek, hem de iç tüketimi yavaşlatacaktır. Özetle artan kurlar Türkiye gibi ülkelerde sadece birilerini daha fazla zengin, halkı ise daha fazla fakir yapacaktır. Tıpkı şuan yaşadığımız ve bugüne kadar çokca test ettiğimiz gibi.

 • Mehmet Yolaç 02.12.2019 - 05:50

  Ali Babacan bakan iken ve politikalar üretirken alkışlıyordunuz, şimdi tu kaka ilan ediyorsunuz...gülüp geçiyorum

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.