savasdas@turizmguncel.com

ABD turizm endüstrisi dönüm noktasında

ABD turizm endüstrisi dönüm noktasında

Covid-19 salgını nedeniyle mali felaketin eşiğine gelen ABD seyahat sektörü, Biden'dan umutlu.

TurizmGüncel - Dış Haberler

ABD'nin yeni başkanı seçilen Joe Biden, ABD seyahat sektöründe de umutların yeniden yeşermesini beraberinde getirdi. Mali krizin eşiğinde olan konaklama, kruvaziyer, havacılık, araba kiralama vb sektörler, bundan sonrasından umutlu.

''ABD’nin iyileşmesini seyahat sektörüne verilecek desteklerden bağımsız değil’’

Biden'ın seçilmesinin ardından bir açıklama yapan ABD Seyahat Birliği Başkanı Roger Dow, yeni başkanın salgından en çok etkilenen sektör olan turizme dönük yardım planını takdirle karşıladıklarını ifade etti. ABD'deki işsizliğin 3'te birinden fazlasının seyahat sektörü kaynaklı olduğuna dikkat çeken Dow, ABD'deki iyileşmenin seyahat sektörüne sağlanacak yardım ve desteklerden bağımsız düşünülemeyeceğini kaydetti.

Temel unsur hızlı ve güvenilir testler

Seyahat sektörü için daha aktif olacağını açıklayan Biden'ın 12 üyeli bir 'koronavirüsle mücadele ekibi' kuracağı belirtiliyor. Roger Dow, ''Seçilmiş başkanın bir yandan ekonomik büyümeye odaklanırken diğer yandan da korona ile mücadeleye önem vermesini paylaşıyoruz. Sağlık ve güvenlikten ödün vermeden seyahat sektörünün yeniden başlatılması için teknoloji ve davranışın doğru kombinasyonu zaten mevcut. Hızlı ve güvenilir testleri daha yaygın hale getirmek, daha kapsamlı bir ekonomik yeniden yapılanmanın temel unsuru olacaktır.'' dedi.

Gözler yeni yasada

ABD turizm sektörü, Konaklama ve Ticaret İstihdam Kurtarma Planı Yasasının yasalaşmasını umuyor. ABD'li senatörler Catherine Cortez Masto (D-Nev.) ve Kevin Cramer (RN.D.) tarafından sunuluna yasa taslağında kongre, ticaret fuarı, eğlence, seyahat ve konaklama endüstrilerinin ve bunların çalışanlarının bir vergi indirimi paketi aracılığıyla korunması hedefleniyor.

Nelson: Çok fazla umut yok

Uçuş Görevlileri Derneği'nin (CWA) Başkanı Sara Nelson, yardım paketinin kilit önemde olduğunu belirtiyor. Nelson, ''İnsanların hem ekonomik hem de sağlık açısından rahatlamaya ihtiyacı var. Öyleyse yardım paketi (ben buna teşvik paketi demek istemiyorum, çünkü acil bir durumla karşı karşıyayız), hem ekonomik hem de sağlık kriziyle ilgili. Ancak orada büyük bir umut yok. Kongre üyeleri bu ülkeye inandıkları, bu ülkeyi önemsedikleri için aday olsalardı, kongre şimdiye kadar çoktan harekete geçerdi. Aslına bakarsanız bir noktadan sonra devlet başkanının ne yaptığının bir önemi yok.'' ifadelerini kullandı.

‘’Sanal toplantılar seyahat isteğini daha da arttırdı’’

Buna rağmen iyimser olduğun belirten Nelson, Biden'ın seçilmesinin insanların seyahate hazır olacağını ve bunu yapacaklarını söyledi. Nelson, ''İnsanlar sanal toplanlarla birbiriyle iletişim kurdu. Ancak şunu gördük; ne kadar sanal toplantı yapılırsa, insanların seyahat isteği de o kadar artıyor. Çünkü insanlar birbirini görmek istiyor.'' dedi.


Bu Makale 09.11.2020 - 15:33:31 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.