savasdas@turizmguncel.com

AB Türkiye'ye yaptırım uygulamadı, ABD yaptırım kararı aldı

AB Türkiye'ye yaptırım uygulamadı, ABD yaptırım kararı aldı
Avrupa Birliği beklenin aksine Türkiye'ya yaptırım kararı almazken, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören tedbir paketini imzaladığı ileri sürüldü.

ürkiye-AB ilişkilerinin Doğu Akdeniz, Kıbrıs, ve Libya başlıklarında gerilmesi sonrası AB'nin Türkiye'ye yaptırım kararı aldığı, bu konuda liderlerin uzlaştığı haberi Resuters tarafından servis edilmişti.

Ancak AB liderler zirvesinde beklenenin aksine Türkiye'ye dönük herhangi bir yaptırım kararı alınmadığı ifade edildi. Bilindiği üzere Fransa ve Yunanistan, AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması konusunda ısrarlı bir tutum içindeydi.

Sözcü'de yer alan habere göre, zirve devam ederken AB Liderler Zirvesi sonuç bildirisinin Türkiye ile ilgili bölümü paylaşıldı ve yaptırım kararı çıkmadı. Bildiride Avrupa Birliği’nin Türkiye ile karşılıklı çıkara ve iş birliğine dayalı ilişki geliştirilmesinde stratejik çıkarı bulunduğuna işaret edildi.

Trump yaptırım kararını imzaladı iddiası

ABD ve Türkiye arasında muammaya dönüşen S-400 yaptırımlarıyla ilgili en sıcak gelişme yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin bitmesine sayılı günler kala kritik bir karar verdi.

Daha önce Türkiye’ye yaptırımı da öngören 740 milyar dolarlık savunma bütçesine onay vermeyeceğini belirten Trump, “Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin, oldukça zayıf olan ve benim veto edeceğim Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na (NDAA) ‘hayır' oyu vereceğini umuyorum” ifadesini kullanmıştı.

''Pompeo ikna etti''

Ancak Bloomberg’ün haberine göre Trump çark etti. Bloomberg’e konuşan iki kaynak, Trump’ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun girişimleri sonucunda Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi aldığı için yaptırım uygulanmasını öngören tedbir paketini imzaladığını duyurdu.

Beyaz Saray’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Bloomberg’e konuşan kaynaklar yaptırımların kime uygulanacağı ve kapsamı hakkında bilgi vermedi. Ancak yaptırımların ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında uygulanacağı belirtildi.


Bu Makale 11.12.2020 - 11:26:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.