savasdas@turizmguncel.com

AB liderleri zirvesinden turizmle ilgili ne çıktı?

AB liderleri zirvesinden turizmle ilgili ne çıktı?
Avrupa Konseyi zirvesinde bir ataya gelen AB liderleri, aşı sertifikasının acil olarak geliştirilmesi gerektiğine karar verirken, kısıtlamaların devam etmesi gerektiğinde birleşti.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Kısıtlamalara devam kararı

AB liderleri zirvesinde aşı sertifikasının acil bir konu olduğu ve bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği kararı çıktı. Oluşturulacak 'dijital yeşil pasaport'un detaylarını açıklanmazken, liderler, seyahatlere getirilen kısıtlamaların da şimdilik devam etmesine karar verdi.

Dijital aşı pasaportunun yasal ve teknik alt yapısı oluşturulacak

Konseyin açıklamasında, ''Epidemiyolojik durum izin verdiğinde, kısıtlamaların kaldırılmasına dönük ortak çabanın koordine edilmesine başlanmalıdır. Bu çaba, ayrımcılık içermeyen bir dijital aşı sertifikasının yasal ve teknik alt yapısını da içermektedir.'' denildi.

Kısıtlamalar şimdilik sürecek

Salgınla ilgili durumun ciddiyetini koruduğu ve yeni varyantların ortaya çıktığı belirtilen konsey açıklamasında, ''Zorunlu olmayan seyahatleri de kapsayan kısıtlamalar şimdilik sürdürülmelidir.'' ifadeleri kullanıldı.

‘’Üçüncü dalganın başındayız’’

Konsey Başkanı Georges Michel ve AB Başkanı Ursula von der Leyen'in ortak açıklamasında, ''Avrupa'da salgında üçüncü dalganın başındayız. Covid'in yeni varyantı B.1.1.7 nedeniyle şu anda pek çok AB ülkesinde vaka sayıları yeniden artışa geçti. Genel olarak hedefimize ulaşma yolunda ilerliyoruz. Bu yaz AB nüfusunun yüzde 70'ini aşılamayı hedefliyoruz.'' denildi.


Bu Makale 26.03.2021 - 13:56:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.