savasdas@turizmguncel.com

AB diyalog ve iş birliği mesajı verdi, yaptırım kartını masada tuttu

AB diyalog ve iş birliği mesajı verdi, yaptırım kartını masada tuttu
Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin liderlerinin katıldığı zirvede, Türkiye ile ilgili ‘diyalog ve iş birliği’ mesajları verilirken, yaptırım seçeneği de masada tutuldu.

AB liderleri zirvesinde Türkiye ilgili alınan kararlar açıklandı. Paylaşılan 11 maddelik bildiride bir yandan iş birliği ve diyalog mesajları verilirken, diğer yandan da ‘yaptırım’ tehditleri yer aldı. Yaptırımlar meselesinde Türkiye’ye mart ayının sonuna kadar süre tanıyan AB, şimdi de önemli kararları haziran ayındaki zirveye erteledi.

Yayınlanan 11 maddelik bildiride Türkiye ile karşılıklı fayda ve iş birliğine dayalı bir ilişki geliştirilmesinin AB’nin stratejik çıkarına olduğuna vurgu yapılırken, Yunanistan ile Türkiye arasındaki müzakerelerin yeniden başlamasından ve Kıbrıs’ta BM himayesinde görüşmelerin başlatılmasına karar verilmesinden memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

DW Türkçe’de yer alan haberde, Türkiye bildirisi işe ilgili şu detaylara yer verildi:

"Aşamalı, orantılı ve geri dönülebilir" iş birliği

Bildiride, gerginliğin düşürülmesindeki mevcut durumun devamı, Türkiye'nin yapıcı bir tutum sergilemesi ve aralık ayındaki liderler zirvesinde ifade edilen koşullara uyması durumunda Birlik'in "aşamalı, orantılı ve geri dönülebilir" bir şekilde ortak çıkar alanlarında iş birliğine hazır olduğu mesajı verildi. Atılacak adımlarla ilgili ek kararların haziran ayındaki liderler zirvesinde alınacağı kaydedildi.

AB Komisyonu, Türkiye ile Gümrük Birliğindeki mevcut sorunların ele alınması için görüşmeleri yoğunlaştırmaya çağrılırken, AB Konseyi'nin de Gümrük Birliğinin modernizasyonu için çalışacağı belirtildi.

Vize serbestisi konusunda çalışılacak

AB'nin kamu sağlığı, iklim ve terörle mücadele gibi ortak çıkar alanlarında Türkiye ile üst düzey diyaloğu yeniden başlatmaya hazır olduğunu belirten liderler, AB Komisyonunu bireyler arası temaslar ve hareketlilik konusunda Türkiye ile iş birliğini geliştirmeye davet etti. Türk vatandaşlarına vize kolaylıkları, Türkiye ile AB arasındaki mülteci mutabakatında AB'nin üstlendiği yükümlülükler arasındaydı.

Yaptırım tehdidi

Türkiye'yi yeni provokasyonlar ya da uluslararası hukuka aykırı tek taraflı eylemlerde bulunmaktan kaçınmaya çağıran AB liderleri, "Bu tür eylemler karşısında AB'nin kendi çıkarlarını ve üyelerinin çıkarlarını savunmak, bölgesel istikrarı korumak için elindeki araç ve seçenekleri kullanmaktaki kararlılığını bir kez daha teyit ediyoruz" ifadesine yer verdi.

Göç yönetimi ve Suriyeliler

Türkiye'nin 4 milyona yakın Suriyeliye ev sahipliği yapmasını takdir ettiklerini ve AB'nin yardımları sürdürmeye hazır olduğunu kaydeden liderler, AB Komisyonu'nu finansmanın devamı için teklif hazırlamakla görevlendirdi.

Bildiride ayrıca sınır koruma, yasa dışı göçle mücadele, düzensiz göçmenlerin ve iltica başvurusu reddedilenlerin Türkiye'ye geri gönderilmesi başta olmak üzere göç yönetiminde Türkiye ile iş birliğinin geliştirilmesi gerektiği kaydedildi.

"AB Kıbrıs müzakerelerinde aktif rol oynayacak"

Kıbrıs sorununun BM'nin özellikle 550,789 ve 1251 sayılı kararları doğrultusundaki çözümü konusunda AB'nin kararlılığı bir kez daha vurgulanarak başlayacak Kıbrıs görüşmelerine gözlemci olarak katılacak olan AB'nin, müzakerelere destek için aktif rol oynayacağı belirtildi.

HDP ve İstanbul Sözleşmesine gönderme

Bildiride Türkiye'deki iç gelişmelere de değinilerek hukukun üstünlüğü ve temel hakların önemli bir endişe olmayı sürdürdüğü belirtildi. Liderler, "Siyasal partilerin ve medyanın hedef alınması ve son dönemdeki diğer kararlar insan hakları konusunda büyük bir gerileme ortaya koymakta, Türkiye'nin demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve kadın haklarına saygı gösterme taahhüdüyle bağdaşmamaktadır. Bu tür konularda diyalog, AB-Türkiye ilişkilerinin ayrılmaz bir parçası olmayı sürdürecektir" ifadesini kullandı.

Libya, Suriye, Karadağ

AB liderleri ayrıca bölgelerinde barış ve istikrarın Birlik ve Türkiye'nin ortak çıkarları arasında bulunduğuna işaret ederek Türkiye ve tüm aktörleri Libya, Suriye, Güney Kafkasya gibi bölgesel krizlerin çözümüne olumlu katkı yapmaya çağırdı.

Bildiride ayrıca AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Doğu Akdeniz konulu çok taraflı bir konferansın hazırlıklarını ilerletmeye çağrıldı. Bildiri, "Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edecek ve partnerlerle koordineli bir yaklaşım arayışında olacağız. AB Konseyi bu konuyu haziran ayında yeniden ele alacak" mesajıyla sona erdi.


Bu Makale 26.03.2021 - 10:29:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.