mevlut.yeni@sabah.com.tr

BETUYAB’dan sivrisinek açıklaması

Çarşamba günü yine bu köşeden gündeme taşıdığım “Sivrisinek turizmi” başlıklı yazıya BETUYAB Genel Müdürü Serap Tombuş bir açıklama göndermiş.

Belek bölgesinin alt çöpünden, temizliğine hemen tüm hizmetlerinden sorumlu olan BETUYAB’ın o bölgede turizm adına güzel hizmetler ürettiğini biliyoruz.

Sorunlara karşı iyi niyetlerinden de en ufak kuşkumuz yok.

Birçok altyapı sorununda olduğu gibi yaz aylarının baş belası sivrisinekle mücadele konusunda da sorumluluğu üstüne alarak duyarlılık gösteren başta Birlik Başkanı Cemil Uğurlu ve ekibine teşekkür ediyoruz.

Genel Müdür Serap hanımın konuyla ilgili gönderdiği açıklamayı aynen paylaşıyorum.

“Yaklaşık 20 yıldır Betuyab olarak Hacettepe Üniversitesinden 2 danışman hocanın hazırladığı program çerçevesinde Belek Turizm Merkezi ve çevresi dahil toplam 270 km2’lik bir alanda bilimsel olarak vektör mücadelesi sürdürülmektedir. 20 yıl önce sazlık ve bataklık olan bu alanın turizme hizmet verebilmesini teminen bu mücadelenin yapılması kaçınılmazdır.

Sizin yazınızda da bahsettiğiniz gibi bu mücadele yapılmazsa buralarda turizm yapmak maalesef mümkün değildir. Bilimsel olarak Betuyab’ın denetiminde sürdürülen bu mücadelelerde dönem dönem elimizde olamayan nedenlerle sıkıntı yaşandığı olmuştur.

Maalesef, Bölgemizde geçtiğimiz hafta içerisinde 2 gün süre ile kuzeyden etkili olan rüzgar ile Kadriye Belediyesi’yle atıkların uzaklaştırılması konusunda yaşanan sıkıntılar, Belek Turizm Merkezinde genel olarak başta Karasinek olmak üzere, Sivrisinekle ilgili şikayetlerin alınmasına neden olmuştur.

Bunun üzerine öncelikle sivrisinekle ilgili popülasyon yoğunluğunu düşürmeye yönelik ekstra uygulama programı devreye sokulmuş ve kısa sürede sonuç alınmıştır.

BETUYAB olarak tesislerin bulunduğu bölgede yoğunlaşan uygulamalarımız yakın çevredeki köy ve beldelerinde belirli kısımlarını içerisine alacak şekilde toplamda 270 km2’lik bir alanda devam etmektedir. Ancak alanın bütününün kontrol altına alınması mümkün olamamaktadır.

Bunun için tüm ilgili ilçe ve Belde Belediyelerinin yıl boyunca aralıksız etkin şekilde mücadeleye devam etmeleri gerekmektedir. Hava koşulları zaman zaman yapılan mücadele çalışmalarını olumsuz etkileyebilmektedir, bu durumlarla karşılaşılabilir ancak tarafımıza ulaşan ihbar ve şikayetler en kısa sürede değerlendirilerek ve gerekli müdahaleler yapılarak sorunun giderilmesi sağlanılmaktadır.”

Bu arada bizim pişkin yerel yöneticilerimiz BETUYAB’ın gösterdiği hassasiyeti henüz göstermiş değiller. Antalya merkez dahil beldelerimizi sivriler kasıp kavuruyor.

İnsanlar adeta uyku uyuyamıyor. Vatandaşın oylarıyla hizmet üretsinler diye iş başına gelenlerin duyarsızlığını elbette yazmaya devam edeceğim

Bu Makale 02.07.2010 - 12:31:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.