orhansancar@hotmail.com.tr

Antalya otobüs kazası ve Pamukkale turları

Öncelikle bu elim kazada hayatını kaybeden turistlerin yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Sevgili meslektaşlarıma geçmiş olsun diliyorum. Kaza sonrası gösterdikleri çabayı takdir ediyorum. Bu kazadaki kusurları ile ilgili durum için, işi hukuki ve teknik sürece bırakıyorum. İnanıyorum ki herkes bu kazadan dersler çıkartır ve gerekli önlemi alır.

Bu kazanın meydana geldiği PAMUKKALE turunu, bizler 1990'lı yıllarda tamamen konaklamalı düzenlerdik ve hem turistler memnun kalır hem de bu bölgeye konaklama konusunda yardımcı olurduk.

Yıllar geçtikçe kısa süreli tatillerin revaçta olması, turistlerin deniz ve güneşten uzak kalmak istememesi nedeniyle günübirlik turlara olan talep arttı.Yani Antalya'ya 5-6 gecelik bir konaklama için gelen turist 2 gününü Pamukkale turunda geçirmek istemiyor ve günübirlik talebi yaratıyordu. Aslında tur operatörleri, hem konaklamalı hem de günübirlik Pamukkale turlarını arz edip satmaya çalışıyor ama hem ekonomik hem de kısa olması nedeniyle genelde günübirlik tur tercih ediliyor.

Bu durumda ne yapmalı?

-Kesinlikle iki kaptan kullanılmalıdır.

-Kaptanlar bir gün önce dinlendirilmelidir.

-Alanya çıkışlı turlar çok fazla otele uğramadan direk yapılmalıdır.

-Yolda çok fazla vakit harcanmamalıdır.

-Konaklamalı turlar cazip şartlar ile teşvik edilmelidir.
 
Kazanın psikolojik etkisi hala devam ediyor ve Antalya satışları kaza günü ve sonrası %50 geriledi. Bu gerileme şu an %35-40 cıvarında devam ediyor. Turizm Bakanlığı ve özel sektör elele vererek bu durumu aşmak için Rusya'da kazada hayatını kaybeden ve yaralananların yakınları  ziyaret edilmeli ve maximum destek verilerek kamuoyu oluşturulmalıdır. Aksi takdirde rakiplerimiz bu durumu aleyhimize kullanmak için azami çabayı harcayacaklardır.

Bu Makale 08.06.2010 - 13:12:28 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Özdemir Sözmen - 05.06.2010 - 09:29

    Yazılanların hepsine katılıyorum ve eklemek istiyorum: Trafik işaretlerinin gece görüşünü sağlayacak şekilde, fosforlu veya uygun boyalı olması (Özellikle virajlar, viyadüklerin bulunduğu bulunduğu yerlerde) için de çaba harcamalıyız. Böylelikle yolları defalarca geçmiş şoförlere de yardımcı oluruz. Dipnot : 1980'li yıllarda zorunlu bir kaptan ve bir muavin şoför uygulaması vardı. Sonraki yıllarda bu uygulama bir kaptan ile uygun görüldü.

  • Ergican BİRLEŞİK - 02.06.2010 - 03:41

    Sevgili Orhanın yazısına tamamen katılıyorum, İyi bir organizasyonla Rusyada ölenlerin ziyaretleri yapılmalı, ayrıca Rusyada en çok okunan gazete ve dergilerde konuyla ilgili taziyeler verilmelidir. Kötü kazayı mümkün olduğu kadar unutturmak adına bir takım girişimlerde bulunmalyız diye düşünüyorum. Allah bir daha böyle kazalar'da göstermesin diye dua ediyorum, ancak bizde gerekli olan tüm önlemleri almamız lazım, Pamukkale Turları bence bir daha gözden geçirilip ondan sonra satışa sunulmalıdır d,ye düşünüyorum. SEVGİLERİMLE. Ergican BİRLEŞİK.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.