edaozsoy@turizmguncel.com

'Alternatif Polonya' ana pazar olabilir mi?

Polonya gelişmekte olan ve turizme her geçen gün daha hızlı alışan ekonomisiyle alternatif bir pazar olarak görülüyordu. Özellikle entellektüel, gezmeyi seven, çevre turlarına ilgi duyan bir turist yapısına sahip. Ülke nüfusu 39 milyon civarında...

9 MİLYON SEYAHATİN 1.7 MİLYONU TUR OPERATÖRÜNÜN ELİNDE


Polonya’da turizme ilişkin veriler konusunda bir sıkıntı var. Daha doğrusu net ve kesin istatistikler sunan bir kurum yok. 39 milyonluk ülkede yaklaşık 9 milyon civarında bir seyahat olduğu söyleniyor. Ancak toplam olarak bunun bir milyon 700 bini tur operatörlerinin elinde. Çünkü Polonyalılar bireysel seyahati seviyorlar, teknolojiyle yakından ilgileniyorlar ve internet üzerinden fiyatları yakından takip ediyorlar.
 
TUI VE NECKERMANN BASTIRIYOR


Ülkede yaklaşık 10 tur operatörü bulunuyor. Bunlardan en önemlisi İtaka. İtaka, Polonya’nın en büyük tur operatörü olarak biliniyor. Geçen yıl ülkemize yaklaşık 100 bin turist göndermiş. İkinci sırada Polonya’daki en büyük Türk tur operatörü Wezyr yer alıyor. Üçüncü sırada ise Triada bulunuyor.TUI ve Neckermann da bu pazara büyük ağırlık vermiş durumda. İki büyük şirket de bu pazarda yüzde 100’lük artış planlıyorlar.
 
TÜRKİYE VE YUNANİSTAN ÖN PLANA ÇIKIYOR


Polonya’da Türkiye’yi bu yıl önemli kılan konu ise Mısır ve Tunus’ta yaşanan gelişmelerden dolayı özellikle Yunanistan ve Türkiye’nin ön plana çıkması... Geçen yıl yüzde 13.55 oranındaki artışla 486 bin 319 Polonyalı ülkemize gelmiş. Bunların 380 bini tur operatörlerini tercih etmiş.
 


BİREYSEL SEYAHATLERDE İSPANYA ÖNE ÇIKIYOR


Varşova’da görevini yeni devralan Kültür ve Tanıtma Müşavirimiz Kasım Sonkaya, ülkedeki tur operatörlerinin pazara tam anlamıyla hakim olamadıklarını belirtiyor. Normal operasyonlarda gözükmemesine rağmen, bireysel seyahatlerde İspanya’nın öne çıktığını ifade ediyor. Sonkaya’nın verdiği bilgilere göre kış destinasyonu olarak Mısır ve Kanarla Adaları, yaz destinasyonu olarak da Türkiye öne çıkıyor.
 


KASIM SONKAYA: ALTERNATİF PAZAR DEĞİL!


Sonkaya, Polonya için Türkiye’de alternatif pazar söylemini de kabul etmiyor. AB’de bir kriz in olduğunu ancak Polonya’da bir ilerlemenin söz konusu olduğunu anlatan Sonkaya, pazarın her geçen gün büyük bir ivme kazandığını belirtiyor. “40 milyona yakın nüfusuna göre çok daha fazla turist almalıyız” diyen Sonkaya, bu konuda çalışmalar yapılacağını ifade ediyor.
 
Polonya’dan 480 bin kişinin geldiğini vurgulayan Sonkaya, bunun nüfusun yüzde 4’üne denk geldiğini hatırlatıyor. Tanıtma müşavirimiz, “16 milyonluk Hollanda’dan 1.5 milyon turist geliyorsa, bizim burada 3 milyonlu rakamları yakalamamız hayal değil” diyor.
 
ÜLKEDE BİR BAŞARI HİKAYESİ YAKALANABİLİR


Polonya pazarını inceleyen GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz de, bu ülkede bir başarı hikayesi yakalanabileceğini umut ediyor. Polonyalılar’ın bireysel seyahatlerde genellikle komşu tur operatörlerinden faydalandıklarını belirten Açıkgöz, “Polonya pazarının gelişeceğine inanıyoruz. Özellikle Ege’ye özgü yeni çalışmalar yapıyoruz.. Önde gelen gazetecileri, lobi çalışmaları adı altında ülkemizde ağırladık. Ancak Dolar ile Zilot arasındaki parite farkından doğan kayıp, paket bazında fiyat farkı yaratıyor. Bir de online seyahate yönelinmesi, kar marjlarını tur operatörlerinde azaltıyor. Burada en büyük sıkıntılardan birisi de uçak. Charter uçak seferi çok az. Charter bacağını doğru kurgularsak, sadece bu yıl 600 binli rakamlar hayal olmaz” diyor.
 


ZENGİN TURİSTLERİ HALA ÇEKEMEDİK


Yaklaşık 10 yıldır Polonya pazarıyla çalışan Welcome Tours’un sahibi Alpaslan Ünsal da döviz kurlarından oluşan farkların müşterilere yansıtılamadığını ve tur operatörlerinin zarar ettiğini vurguluyor. Ünsal, Polonya’daki zengin tabakanın hala ülkemizi tercih etmediğini etkili ve doğru bir tanıtım politikasıyla bu turistleri ülkemize çekebileceğimizi sözlerine ekliyor.
 
Türkiye, bu ülkede en az şikayet edilen destinasyonlardan biri.. Disiplinli ve akıllı bir tanıtım çalışmasıyla bu pazarda keşfedilmemiş potansiyeli çok daha iyi kullanabiliriz.


Bu Makale 11.03.2012 - 23:06:18 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Yukse,l Gurhan - 29.02.2012 - 10:57

    Sevgili Eda,1997de Antalyadan Polonyaya ilk giden Airtour ekibinde ben de vardim. Poznan, Varsove, Katowice, Krakov, Czestochowa Turkish Kitchen Days aradan gecen surede Polonya pazari gelisti, ama daha da gelisebilir. Bu arada THY LOT Air i satin aldi

  • Mustafa Kalyoncu - 28.02.2012 - 02:09

    örbek bir turizmci,yolunuz açık olsun,başarılarınızın devamını dilerim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.