Zeydan Karalar: Adana hızla turizm şehri olmaya koşuyor

Zeydan Karalar: Adana hızla turizm şehri olmaya koşuyor
Uluslararası Adana Lezzet Festivali 5’inci kez yoğun bir katılımla düzenlendi.Yerel, ulusal ve uluslararası şeflerin katıldığı Adana Merkez Park’taki festival ‘ilk atıksız festival’ oldu.


Zeydan Karalar: Adana turizm kenti olma yolunda hızla koşmaktadır

Adana Lezzet Festivali “Coğrafya Lezzettir” mottosuyla 5’inci kez düzenlendi. Yüzlerce standın açıldığı ve çok yoğun bir katılımın olduğu festivalin galasında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Tarihini lezzete vermiş bir kenttir Adana. Adana’nın başka bir cazibesi, başka bir özelliği ve başka bir güzelliği de var. Sıcağı ile, sıcak insanı ile yiğit, mert insanı ile başkadır Adana. Adana’ya gelmeyenler için söylüyorum. Hala Adana’ya gelmediyseniz, çok şey kaybettiniz diyebilirim. Adana’ya gelin, ciğerimizi yiyin diyorum. Adana bir tarih kenti, bir sanayi kenti, bir ticaret kenti, bir tarım kenti yanında bir de turizm kenti olmaya hızla koşmaktadır. Sayın Valimizin önderliğinde yapılmakta olan Lezzet Festivali, Portakal Çiçeği karnavalı, Altın Koza Festivali Adana’nın tanıtımında önemli rol oynamaktadır. Dolayısı ile Adana, beş yıl önce aldığı turistten bugün dört kat daha fazla turist almaktadır. İnanıyorum ki, bu tür tanıtımlarla Adana’yı tanıttıkça , güzelliklerini ortaya koydukça, Adana’daki turist sayısı dört kat daha fazla artacaktır.” ifadelerini kullandı.

Zeydan Karalar

Süleyman Elban: Festivalin atıkları kaynağında ayrıştırılacak

Adana Müzesinde gerçekleşen gala gecesinde konuşan Adana Valisi Süleyman Elban “ Bu yıl Coğrafya Lezzettir temasıyla 5.sini düzenlediğimiz Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde sizleri ağılamaktan mutluluk duyuyoruz. Birbirinden ünlü şefler ve gastronomi alanında değerli konuşmacıların yer aldığı festivalde, Adana Mutfağının tanıtımının yanı sıra bu kadim mutfağı gelecek nesillere taşımayı ve gastronomi turizminin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Türkiye’nin ilk atıksız Festivali özelliğine de sahip olan 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde ortaya çıkacak tüm atıkları kaynağında ayrıştırarak hem doğayı iyileştirecek hem de iyiliğe dönüştüreceğiz. Adana’nın tüm güzelliklerini sizlerle buluşturacağımız Adana Lezzet Festivali’nde keyifli vakit geçirmenizi dilerim” dedi.

Afana Valisi

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde, Adana Merkez Park’ta 3 gün boyunca sürecek olan festival birbirinden değerli konuşmacılar, yerel ve uluslararası şeflerin lezzet sahnesi şovları, Adana mutfak atölyesi ve genç kebap şeflerinin eğitim aldığı tescilli Adana kebap atölyesi ile başladı. Festivalin birinci gününde “Özgürlük – hafıza – gelcek” temasıyla bu coğrafyadan aldığı ilhamı dünyaya taşıyan yöresel kadınların hikayelerini aktaran tasarımcı ve yazar Gönül Paksoy izleyicilerle buluştu. Festival sahnesinde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık “Her zamankinden daha şiddetli olan küresel gıda güvenliği sorunları, tarım-gıda sisteminin acil bir dönüşüme çağırıyor. Dünyada açlık ve yoksulluğu yenmek için kapsamlı çözümler üretmemiz gereken kritik bir kavşaktayız” dedi. TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ve TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl 4 milyona yakın mutfak ve servis çalışanını etkileyen sektörde pandemi koşullarında yaşananları, sektörün gelecek beklentisini, hedeflerini ve gastronomi turizminin gelişimi için yapılması gerekenleri konuştu.

Biyobozunur atık projesi ile tarım toprakları iyileştirilecek

Bu yıl festivalde ilk kez işlenen konulardan biri ise sosyal gastronomi şefi ve girişimci Ebru Baybara Demir’in, Diyarbakır’da başlatılan ve şu anda 16 ilçede devam eden topraktan toprağa biyobozunur atık yönetimi projesi oldu. Demir; tarım topraklarının iyileştirilmesi ve gıdanın geleceği için yapılması gerekenleri paylaşırken, Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) Genel Müdürü Nil Tibukoğlu ise gıda bankacılığı üzerine yapılan çalışmaları anlattı.

Adana lezzet Festivali

Dünyanın en tanınan diplomatı; Adana Kebap

Adana’nın şifalı içecekleri beslenme ve diyet uzmanı Prof. Dr. Taylan Kümeli tarafından aktarılırken, sosyal bilimci Anna Maria Beylunioğlu, ülkeler arası ilişkilerde çok eski tarihlerden bu yana önemli bir güç olarak kullanılan gastrodiplomasiyi ve Türkiye’nin en tanınmış diplomatı Adana kebabını farklı bir açıdan ele aldı.

Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı, araştırmacı, gazeteci ve yazar Adnan Şahin Anadolu’nun Lezzet Ustaları temasıyla Konya’dan Lokmanhane Lokantası sahibi Harun Raşit Sönmez’in ve Diyarbakır’dan Hancı Et sahibi Şeyhumuz Doğan’ın, bulundukları şehirlere değer katan, şöhretleri sınırları aşan ve uğruna seyahate çıkılan sıra dışı lezzet ve başarı hikâyelerini paylaştı. Restoran işletmecisi Ahmet Güzelyağdöken ise “Coğrafya Lezzettir “ temasıyla kıyı ege mutfağı kültürü ve lezzetleri hakkında bilgileri aktardı.

Adana Lezzet Festivali

Gastronomi turistinin beklentileri tartışıldı

Festival, yurt dışında büyüyen gastronomi markalarının hikayelerine de ev sahipliği yaparken pazar araştırmacısı, strateji ve trend uzmanı Nurhan Keeler, gastronomi turizminin geleceği, gelişimi ve gastronomi turizmindeki yeni trendleri paylaştı. Festivalde aynı zamanda yabancı ve yerli turistlerin beklentisi, turizm bölgelerindeki hizmet, hijyen ve ulaşımda standart ihtiyaçları ilk kez detaylı bir şekilde ele alındı.

Lezzet Sahnesi’nde Dünyaca Ünlü Şefler Sahne Aldı

Festivalde 23 şefin, 17 farklı oturumla sahnede olacağı Lezzet sahnesinin ilk gününde Hazer Amani, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Sinem Özler, Burak Zafer Sırmaçekici, Aydın Demir, Sahrap Soysal ve Erich Ruppen Adana mutfağının lezzetlerini kendilerine özel yorumları ve tarifleri ile hazırladı. Rus şefler Nikolay Batatov ve Makhach Vagabov ise Adana mutfağı ile Rus mutfağının benzer lezzetlerini lezzet sahnesinde ziyaretçiler için pişirdi.

Adana Lezzet Festivali

Sahne Yeni Ustaların

Festivalin bu yılki ilklerinde genç şeflerin Adana kebabı ustalık eğitimi de yer alıyor. Türkiye genelinde gastronomi ve mutfak sanatları fakültelerinde öğrenim gören 25 öğrenci Adana Ticaret Odası iş birliğiyle düzenlenen eğitimler sonucunda sahip olacakları sertifika ile tescilli Adana kebabı ustası olacaklar. Türkiye’nin farklı noktalarından Adana’ya gelen genç şefler festivalin ilk gününde eğitimlerini tamamlayarak ikinci gün için hazırlıklarını yaptı.Bu Haber 10.10.2021 - 09:46:58 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.