Zafer Alkaya: Yurt dışından personel almak zorundayız

Zafer Alkaya: Yurt dışından personel almak zorundayız

Uluslararası Turizm Gastronomisi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesinde düzenlenen Antalya Otelciliğinde Sürdürülebilir Kalite Uygulamaları” başlıklı panelde konuşan Cornelia Diamond Golf & Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya turizm sektöründe yaşanan personel sıkıntısı nedeniyle yurt dışından personel almak zorunda olduklarını söyledi.


8-9 Mart tarihleri arasında NEST Congress & Exhibition Center’da düzenlenen IV. Uluslararası Turizm Gastronomisi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT 2024, “Profit Chain” teması ile kapılarını açtı.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı ve Tourism Today Genel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim moderatörlüğünde düzenlenen “Antalya Otelciliğinde Sürdürülebilir Kalite Uygulamaları” başlıklı panelde Cornelia Diamond Golf & Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, Ela Excellence Resort Belek Turizm Koordinatörü Korhan Alşan ve Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ söz aldı.

Zafer Alkaya: Nitelikli turizm Antalya turizminin geleceği

Kalitenin hem Türk turizmi hem de Antalya turizminin en önemli meselelerinden biri olduğunu vurgulayan Cornelia Diamond Golf & Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Kalite bizim olmazsa olmazımız. Nitelikli turizm Antalya turizminin geleceği bana göre. Her anlamda niteliği arttırmamız lazım. Bu artarken bizim nitelikli turist beklentimiz de artıyor. Bu iki beklenti birbirine uyum sağlarlarsa çok daha iyi bir turizm geleceğimiz olacak. Yenilikler, konseptleri güçlendirmek, misafire çok daha hizmete ve servise ulaşacağı ürünler sunmak çok önemli. Üst segment oteller bunu iyi bir şekilde gerçekleştiriyor. Belek’te yer alan üst segment otellerin dünya üzerindeki konumu da bu başarının bir kanıtı” şeklinde konuştu.

“Personel misafir odaklı olacak”

Personelin hizmet ve kalite anlayışının en önemli parçası olduğuna dikkat çeken Alkaya, “Misafirden geri dönüşümün anahtarı personel. Personel için aynı tesisi tercih eden çok turistimiz var. Personelimizi hizmet kalitesi noktasında iyi donatmanız gerekiyor. Personel misafir odaklı olacak, meseleye misafir noktasından bakacak. Ne yazık ki, personel bulmakta, kendi insanlarımızı sektöre daha fazla adapte etmekte ve çekmekte zorlanıyoruz. Bunu için de takviye yapmak durumundayız. Yurt dışından personel almak zorundayız. Başka şansımız yok. Kaliteyi sürdürülebilir kılmak için de buna ihtiyacımız var” ifadelerinde bulundu.

“Ürün ve hizmet yağdıran bir sektörüz”

Türkiye’nin hizmet kalitesi noktasında uluslararası arenada rakiplerinin çok üstünde olduğunu belirten Alkaya, “Ürün ve hizmet yağdıran bir sektörüz. Hizmet kalitesinde önemli bir noktaya geldik. Bu işi en doğru yapan ülkelerden biriyiz. Rakip ülkelerin marka ve markalaşma anlamında bizde önde olduğunu söyleyebiliriz ama hizmet kalitesi anlamında biz rakiplerin çok önündeyiz. Yüzde 40 gibi bir devamlı misafir profiline ulaşmış durumdayız. Çünkü turistler iyi hizmet aldıkları tesisleri ve bölgeleri tercih ediyor. Bu en büyük avantajımız ve bu avantajımızı en iyi şekilde kullanarak daha üst noktalara taşımalı ve kalıcı olmalıyız” dedi.

Korhan Alşan: Kalite anlık değil devamlı olarak sağlamanız gereken bir olgu

Ela Excellence Resort Belek Turizm Koordinatörü Korhan Alşan, Türkiye’nin 2000’li yıllarda ciddi bir turizm çıkışı yaptığını ve kısa sürede hızlı bir büyüme ile ciddi bir başarı elde ettiğini belirterek, “Hızlı büyüme beraberinde bir takım sorunlar getiriyor. İnsan kaynağı, nitelikli turist bunlardan biri. Bu noktalarda başarıya ulaşmak için analizler yapılarak olduğumuz noktayı tespit ederek üzerine çalışmalar ve stratejiler yapılması gerekiyor. Kalite sizin anlık değil, devamlı olarak sağlamanız ve sürdürmeniz gereken bir olgu. Oteller kendini bu konuda çok geliştirdi. Hem personel hem de üst yönetim açısından. Artık neredeyse her otelde kalite departmanları var ve iyi işler yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Sürdürülebilirlik satın almayı tetikliyor ve maliyeti azaltıyor”

Sürdürülebilirliği en iyi şekilde kullanan tesislerin öne çıkacağına dikkat çeken Alşan, “Sürdürülebilirlik 5 yıl önce hayatımıza net bir şekilde girdi, otelcilikte daha baskın bir hale geldi. Bu kavramın artık tüketicilere de ulaştığını biliyoruz. Hassasiyetleri artıyor. Bu hassasiyetler anketlere de yansıyor. Ek olarak hem satın alma hem de tatil esnasında otelinin, tur operatörünün sürdürülebilirlik uygulamalarını sorguluyor. Sürdürülebilirlik, işletme kalitesini artırıyor, satın almayı tetikliyor ve maliyeti azaltıyor. Bu faydalardan otelciler olarak istifade etmemiz gerekiyor. Hem maddi hem manevi hem de ticari açıdan” şeklinde konuştu.

Alil Kızıldağ: Çoğu ülkede olmayan uygulamaları otellerimizde uyguluyoruz

Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, sürdürülebilirlik kavramının artık herkesin bildiği, kendi hayatına entegre ettiği önemli bir kavram olduğunu vurgulayarak, “Dünyanın önemli bir konusunu burada konuşuyor olmak çok değerli. Sürdürülebilir politikaları en iyi şekilde uygulayan işletmeler ve destinasyonlar ön plana çıkacak. Çünkü insanoğlu her şeyi tükettiğini ve gelecek nesillere bir şey kalmayacağını fark etti. Hassasiyetler arttı. Bu nedenle sürdürülebilirliği kendi gündelik hayatlarına bile entegre ederek iyice benimsediler. Örneğin Hollandalılar uzak destinasyonları tercih etmiyor. Çünkü uçakları kullanmak istemiyorlar karbon salınımından kaynaklı. Otellerimizde bunu en iyi şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Gerçekten dünyada çoğu ülkede olmayan uygulamaları biz otellerimizde uyguluyoruz. Kendimizi hiç hafife almayalım. Başarılı işler yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

 Bu Haber 09.03.2024 - 18:12:31 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Yazık

  Cem Ertas 13.03.2024 - 09:44

  Biliyorum her ne kadar yorumlarımızı komik ve zavallı bulsa da beyfendinin açıklamasını , ülkesinin mevcut şartlarını bilmeyen yada bilmezden gelen , turizmin gençler için hiç bir artısının olmadığını göremeyen yada görmek istemeyen işletme odaklı ve çok basit buldum.

 • Cenap cirak 10.03.2024 - 08:10

  Merhaba , sezon başlar ış bulmak zor sezon bıter gülle gülle belkı seneye pekı kış ben neyapçam açaba bunu düşünen var mı ???

 • ZİHNİYET HEP AYNI

  SEDAT EYİT 10.03.2024 - 05:13

  1998 yılından beri turizmle özellikle otelcilik ile meşgulum, 25 yıldır yönetimde olanlar hep aynı kişiler yani otel üst yönetimleri, 25 yıldır çözemedikleri konu bu personel sorunu, aslına bakarsanız kimsenin öyle bir derdi yok, evet yabancı personel alınmalı ama üst yönetimlere alınmalıki zihniyet değişsin ve gelen yabancı yöneticiler çalışanlara insanca yaşayabilecekleri imkanlar versin, yani sorun personel sıkıntısında değil sorun personele olan bakış açısında, geri kalmış ülkelerden insanları getirip köle muamelesi yapacaklar kısacası

 • Bekir pak 10.03.2024 - 04:57

  İyi maaş verirsen iyi çalışan bulursun dostum.

 • Helal olsun

  Umut Ahmet 09.03.2024 - 09:43

  Size bu imkanı sağlayanlara helal olsun. Turizm Bakanı sizden. Elinize imkan geçti sömürün bu ülkenin imkanlarını. Vergileri ödeyen milletin çocukları işsiz gezsin siz yurtdışından işçi getirin…

 • Yabancı personel

  Hasan c. 09.03.2024 - 09:16

  Ne yazikki personele verilen değer yapılan ödeme yüzünden cekiyorsunuz bu sıkıntılari, sezon bitmeden personel işten çıkarmaları, sürekli maliyet hesaplarinda en kolay çizik atılan kısım personel olduğu için, personel bulmakda gelistirmekte ve elinizde tutmakda zorlaniyorsunuz, insanların ilgisi yok değil, sistemin doyumsuzlugu yüzünden, bu arada istediğiniz kalitede yabancı 3x yerli maaşı olur, sunulan şartlarda bir kalife yabancı çalışmaz acı ama gerçek.

 • HER SIKITIDA PERSONEL SOKAĞA ASKIYA ALAN ŞIMDI TAKVIYE YAPI

  R 09.03.2024 - 07:46

  Bu turizm çalışanları hiç düşünmeyen ve kış gelince askıya alan yöneticiler bakıyorum işler kötüye gidince personel yok sezon sonunda ASKIYA ALIN İLK FIRSAT A KOVUN AMA patron cebini doldurun ama personel para vermeye geldiğin kısa bildiniz kadar kısın sonra personel yok diye ağlayın siz YURT DIŞINDA ELEMAN TAKVIYE bu ülkenin evlatları fazla size

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.