Yurt dışında tatil planlayan Rusların oranında büyük düşüş

Yurt dışında tatil planlayan Rusların oranında büyük düşüş

Rusya’da bu yıl tatilini yurt dışında geçirmeyi planlayanların oranının yüzde 4’e düştüğü bildirildi.


Reel gelirlerin düştüğü, uçak biletlerinde ve tur fiyatlarında büyük artışların yaşandığı Rusya’daki duruma ekonomik ve politik belirsizlik de eklenince yurt dışı tatil talebi düşüşe geçti.

TürkRus’un iş ve işçi arama sitesi Superjob’un verilerinden aktardığı habere göre, iki sene önce yüzde 7 olan ‘Tatilimi yurt dışında geçireceğim’ diyenlerin oranı yıl yüzde 4’e geriledi. 24 yaş altındakilerde bu oran yüzde 10’a yükselirken en popüler destinasyonlar Tunus, Türkiye, Abhazya, Yunanistan ve Küba olarak sıralanıyor.

Avrupa artık ‘istisnai destinasyon’ durumunda

AB üyelerinden Litvanya, Estonya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Danimarka, Romanya, Belçika ve Hollanda Rusya vatandaşlarına vize vermeyi durdurmuştu.

Sırbistan dışındaki tüm Avrupa ülkeleri, ayrıca Dominik Cumhuriyeti, Meksika ve ABD Rusya’ya ve Rusya’dan uçuşları askıya aldı.

Diğer yandan Rusya’da hükümet bu yıl iç turizmi geliştirmek için 12 milyar ruble harcamayı planlıyor. İç turizmde tur acentalarına bazı vergi muafiyetleri de gündemde.Bu Haber 13.03.2023 - 08:48:17 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Maliyet artışları

    Serkan İlkeli 13.03.2023 - 05:18

    Türkiye bir yıldır uygulanan sabit kur ama artan yüzde yüz enflasyondan dolayı yabancılar için pahalı hale geldi.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.