Yunanistan ve İspanya’da turizm hızlı toparlandı

Yunanistan ve İspanya’da turizm hızlı toparlandı

Yunanistan’da turizm verileri 2019 döneminin üzerine çıkıldığını gösterirken İspanya’da ise pandemi öncesi döneme yakın seviyelerde.


Yunanistan'da pandemiden dolayı turizmde iki yıldır yaşanan durgunluk aşıldı. Turizm Bakanı Vasilis Kikilyas, Haziran'da yaklaşık 3,5 milyon turistin Yunan havalimanlarından ülkeye girdiğini açıkladı.

Haziran 2021'deki sayının üç katından fazlasına tekabül eden bu sayı, 2019'un aynı ayında kaydedilen seviyeyi de geride bıraktı. Yaklaşık 33 milyon tatilcinin Yunanistan'ı ziyaret ettiği 2019 senesi, Yunan turizminin rekor kırdığı yıl olarak tarihe geçmişti.

Yunan devlet televizyonu ERT'ye konuşan Kikilyas, Yunanistan'ın turizmde Rus tatilcilerin yokluğunu hissetmediğini, Sırbistan, Romanya ve Bulgaristan gibi Balkan ülkelerinden turist sayısında ciddi artış kaydedildiğini söyledi.

Yunan hükümetinin tatil sezonunu Aralık'a kadar uzatmayı hedeflediğini belirten Kikiliyas, Almanları, evlerindeki olası bir yakıt masrafından kurtulmak için kış aylarını Yunanistan'da geçirmeye davet etmişti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Kikiliyas, yaptığı açıklamada da, Almanya'ya yönelik çağrısının diğer Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkeleri için de geçerli olduğunu söyledi.

İspanya pandemi dönemi öncesine yaklaştı

Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre, İspanya'da Haziran ayında 7,5 milyon turist yaklaşık 9 milyar euro para harcadı. İspanya'yı 2019 yılının Haziran ayında 8,8 milyon turist ziyaret etmiş, 2019'daki toplam turist sayısı ise 38,2 milyonu bulmuştu.

İspanya Turizm Bakanı Reyes Maroto, "2022'nin ilk altı ayında şimdiden 30 milyon uluslararası turisti geçtik. Bu, pandemi öncesi verilerin yüzde 80'ine denk geliyor. Harcama bakımından ise şimdiden pandemi öncesinin yüzde 90'ını yakaladık" dedi. Maroto, "Bu trend devam ederse, yıl sonunda kesinlikle pandemi öncesi seviyelere ulaşacağız" ifadesini kullandı.

Türkiye de pandemi öncesini yakalıyor

Türkiye'de de turizm verileri açısından tablo pandemi öncesi dönemle benzerlik gösteriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre, Türkiye bu yılın ilk altı ayında yurt dışından 19 milyon 530 bin 618 ziyaretçi ağırladı. Türkiye'ye 2019'un aynı döneminde 21,1 milyon turist gelmişti.

Türkiye'nin bu yılın ilk altı ayındaki turizm geliriyse 14,2 milyar dolar olarak açıklandı. Türkiye'nin 2019'un Ocak-Haziran dönemindeki turizm geliri 12,6 milyar dolardı.

Bakanlık verileri, 2022'nin ilk altı aylık döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 185,72 artış yaşandığını ortaya koydu.Bu Haber 03.08.2022 - 08:45:24 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.