Yunanistan'da orman ve sahillerdeki 3 binden fazla kaçak yapı yıkılacak

Yunanistan'da orman ve sahillerdeki 3 binden fazla kaçak yapı yıkılacak
Yunanistan Şehircilik ve Enerji Bakanı Yorgos Stathakis, 92 kişinin hayatını kaybettiği yangın faciasının ardından tüm ülkede ormanlık alanlar ile sahil yerlerinde usulsüz ve izinsiz inşa edilen toplam 3 bin 168 binanın yıkılacağını açıkladı.

 
Yunanistan hükümeti, 92 kişinin hayatını kaybettiği yangın faciası sonrası bir dizi acil önlem almayı kararlaştırdı.Acil ihtiyaçlarını karşılamak için mağdurlara ilk aşamada 5 ila 10 bin euro arasında değişen mali yardımlar yapıldı. Daha sonra da yangın, sel ve deprem felaketlerinde "çıkış yollarını kapatan", usulsüz ve izinsiz inşa edilen binaların derhal yıkılacağı açıklandı.

3 BİN 168 BİNA YIKILACAK
 
BBC Türkçe'nin haberine göre, Şehircilik ve Enerji Bakanı Yorgos Stathakis, Başbakan Aleksis Çipras'tan aldığı talimat üzerine bir tespit çalışması yaptı. Yorgos Stathakis, usulsüz ve izinsiz inşa edildiğini tespit ettikleri 3 bin 168 binayı, sonradan izin çıkartılmış olsa da yıkacaklarını söyledi.
 
Stathakis binalardan 2 bin 500'ünün ormanlık alanlarda ve dere yataklarında, 668'inin de sahil ve kumsallarda inşa edildiğini belirtti.
 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da önceki gün yangın bölgelerini ziyareti sırasında, "Siyasi maliyeti ne olursa olsun yasa dışı inşa edilen yapıların yıkımına derhal başlanacak" demişti.

HÜKÜMET TEPKİLERİN ODAĞINDA
 
Yangınlarda ölü sayısının fazla olmasının nedenleri arasında sayfiye yerlerindeki usulsüz yapıların, denize ve ana caddelere açılan yolları kapatmış olması ve panik halinde kaçışan insanların daracık yollarda sıkışmaları da gösteriliyor. Yeterli koruma ve müdahale araçlarının geliştirilmediği gerekçesiyle, Çipras Hükümeti tepkilerin odağında yer alıyor. 
 
 


Bu Haber 02.08.2018 - 09:49:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.