Yunan turizmciler 330 milyon euro bırakan Türk turistin hasretini çekiyor

Yunan turizmciler 330 milyon euro bırakan Türk turistin hasretini çekiyor
Türk turistlerin Avrupalı turistlerden kat kat fazla harcama yaptığını belirten Yunan turizmciler, Covid-19’un 2020 turizm sezonunda Türk turistlerin hasretini çekiyor.

Hürriyet Gazetesi Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Yunanistan üzerindeki etkileriyle ilgili olarak bir haber derledi. Haberde Yunan turizmcilerden belediye yetkililerine kadar birçok kişinin görüşlerine yer verdi.

Geçen yıl Türk turistten 330 milyon euro kazandılar

Yunanistan’ın 14 ülkeye kapıları açtığını ama Türkiye’den turist kabul etmediğini belirten Kırbaki, ‘’Oysa ki Yunan adaları, geçen yıl tam 330 milyon Euro bırakan Türk turisti hasretle bekliyor. Hürriyet’in konuştuğu yerel yetkililer, turizmciler ve esnaf ağız birliği etmişcesine ‘Türkleri çok özledik. Bir Türk, 3 değil, 5 değil 7 Avrupalı turiste bedel’ diyor.’’ ifadelerini kullandı.

Tük turistin ortlama günlük harcaması 82 euro

Yunan turizmcilerin bu yıl charter uçuşlarla az da olsa Avrupalı turist gelebileceğini umduğunu belirten Kırbaki, geçen yıl Yunanistan’ı 33 milyon turistin ziyaret ettiğini ve bu turistlerin ülkeye 19 milyar euro para bıraktığını ifade etti. Kırbaki haberinde, ‘’Yunanistan’ı geçen yıl 570 bini Batı Trakya, Selanik ve Makedonya bölgesine, 520 bini de Yunan adalarına olmak üzere 1 milyon 90 bin Türk turist ziyaret etti ve tam 330 milyon euro harcadı. Eğer günlük harcama miktarı esas alınırsa, Türk turistler 82 euro ile listede 1’inci sırada. Koronavirüs nedeniyle bu yıl için en iyimser tahminler Yunanistan’a gelecek toplam turist sayısının 4-5 milyon civarında kalması. Ülkenin gayrisafi milli hasılasının yüzde 20’den fazlasının turizm geliri olduğu düşünülürse, zarar milyarlarca euro.’’ dedi.

'1 Türk 7 Avrupalıya bedel'

İstanköy Adası’nda ‘Naval Travel’ şirketinin sahibi Yiannis Kufos ‘Türk turisti, 3 değil, 5 hatta 7 Avrupalı turiste değişmem. AB yasağı yüzünden sadece Türk değil, karşı sahillerdeki marinalarda bulunan yabancı bayraklı tekneler de gelemiyor. Umudum en geç 1 Ağustos’ta yasağın kalkması’ diyor.

Haberin devam≥≥≥Bu Haber 04.07.2020 - 10:40:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.