Yönetmelik yayınlandı: Lüks çadırlara otel kriterleri

Yönetmelik yayınlandı: Lüks çadırlara otel kriterleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, lüks çadır tesislerine ilişkin ‘Lüks Çadır Tesisleri Nitelikler Yönetmeliği’ni yayımladı. Yönetmelikte, lüks çadır tesislerine getirilen kriterlerin otellerle aynı olduğu görülüyor.


Lüks çadırların niteliklerine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 16 maddeden oluşan yönetmelikte lüks çadır tesislerinin nerelerde kurulacağından hangi malzemelerin kullanılacağına, belge iptal şartlarından belge devrine kadar tüm tüm kriterler ve şartlar anlatılıyor.

Kullanılacak malzemeler akreditasyon firmalarından onaylı olacak

Yönetmeliğe göre lüks çadır tesisleri Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm işletme belgesi almak zorunda ancak bu yeterli değil. Söz konusu tesis, doğal ekosisteme uygun olacak, çevre dostu malzemeler kullanılacak ve ‘çevreye mümkün olan en az zararı’ verecek. Dahası bu tesislerde kullanılacak malzemelerin, akreditasyon firmalarından onaylı çevre dostu malzeme kullanacak.

Müşteri kapasitesinin yarısı kadar personel istihdam edilecek

Lüks çadır tesislerinde toplam müşteri kapasitesinin en az yüzde 50’sine denk gelen sayıda personel istihdam edilmesi gerekiyor.

Otellerde ne varsa çadırlarda da o olacak

Her bir çadırın bir konaklama birimi olarak kabul edileceği lüks çadır tesislerinde çadırlar temelsiz ahşap platform üzerine çadır malzemesi kullanılarak doğal ışık alacak şekilde ve banyolu olarak yapılacak. Çadırlarda otellerdeki gibi teknik normlara uygun yatak, yastık, yastık kılıfı, çarşaf, pike/yorgan, başucu sehpası, genel aydınlatma, priz, minibar, tuvalet masası, atık biriktirme ekipmanı, gece lambası, minibar, kıymetli eşya kasası, iklim koşullarına uygun ısıtma/soğutma sistemi, elbise dolabı yer almak zorunda. Benzer şekilde banyolarda da vitrifiye, armatür, duş donanımı, ayna, priz, atık biriktirme ekipmanı, 15 adet buklet malzemesi ile el, banyo ve ayak havlusu yer alacak.

Tesislerde ayrıca, açık veya kapalı olarak düzenlenebilecek resepsiyon, açık veya kapalı olarak düzenlenebilecek yeme-içme mekanları, konteyner, ahşap veya bungalovdan yapılma mutfak bulunacak.

Otopark ve elektrikli araçlar

Lüks çadır tesislerinde çocuk oyun ünitesi, SPA, hobi atölyesi, sağlık, güzellik ve bakım ünitesi, eğlence ve spor ünitesi, yoga ve meditasyon alanı bulunması durumunda, bu ünitelerde sertifikalı veya eğitimli personel çalıştırılması zorunlu olacak. Otopark alanları, tesis müşterilerinin (konaklayan veya restorana gelen) araçlarını park edebilecekleri yeterli büyüklükte tasarlanacak ve tesiste araç trafiğinden kaynaklı ses ve egzoz oluşturmayacak şekilde belirli bir mesafede yer alacak. Müşterilerin otoparktan tesise erişimi, elektrikli araçlar ya da diğer doğa dostu sessiz ulaşım araçları ile sağlanacak.

İşlemleri Bakanlık bünyesinde kurulan komisyon yürütecek

Lüks çadırlarda kiralama, belgelendirme ve denetim işlemleri; Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünden sorumlu bakan Yardımcısı başkanlığında Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü, Kontrolörler Kurulu Başkanı, Turizm İşletmeleri Belgelendirme ve Geliştirme Daire Başkanı, Arazi Tahsis Daire Başkanı, Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanı ve ilgili Daire Başkanlıklarının bağlı olduğu genel müdür yardımcılarından oluşan komisyon tarafından yapılacak.

Bütün lüks çadır tesisleri Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm işletme belgesi almak zorunda.LÜKS ÇADIR TESİSLERİ NİTELİKLER YÖNETMELİĞİNİN TAMAMIBu Haber 23.09.2022 - 08:23:53 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.