Yıldıray Karaer: Alanyalı turizmciler Gazipaşa Havalimanına sahip çıkmalı

Yıldıray Karaer: Alanyalı turizmciler Gazipaşa Havalimanına sahip çıkmalı

Antalya’daki Gazipaşa Havalimanının bir geleceği olduğunu söyleyen Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Alanyalı turizmcilerin bu havalimanına sahip çıkması gerektiğini söyledi.


Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, hem havayolu hem de turizm grubunun Alanya turizminin geliştirilmesi ve Gazipaşa Havalimanına hareketlilik kazandırmak için ortaya koydukları hedefleri Alanya sektör temsilcileri ile yerel yöneticilere anlatarak destek istedi.

Corendon Turizm Grubu tanıtım toplantısına Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Belediye Başkanı Osman Öztürk, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eray Erdem, Corendon Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu, AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu ve Alanya Turistik İşletmeler Birliği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ile turizmciler katıldı.

“Alanyalı turizmciler Gazipaşa Havalimanına sahip çıkmalı”

TurizmDays’ten Fikri Cinokur’un haberine göre, Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, şirketin kuruluş yıllarını anlatırken, sektöre ilk Alanya’dan başladıklarını söyledi. Alanya’nın kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Karaer, ‘’Gündem çok hızlı değişiyor. Araya pandemi girdi, tabi toparlanmak kolay olmadı. Alanya turizmi hareketleniyor. Avrupa’dan Alanya’ya yoğun bir ilgi var. Alanya turizminin ve Gazipaşa Havalimanının geleceği parlak. Türkiye, Hollanda ve Malta’da olmak üzere 3 ülke bayraklı hava yolu şirketiyiz. Alanya turizmine canlılık kazandırmak istiyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanını ilk kullanan uçak şirketiyiz. 15-20 yıl sonra Sabiha Gökçen’de slot alamıyoruz. Gazipaşa Havalimanın açılmasında çok emeğimiz var. Gazipaşa Havalimanın geleceği var. Alanyalı turizmciler Gazipaşa Havalimanına sahip çıkmalı.’’ ifadelerini kullandı.

 “2024 sezonunda Alanya'ya 120 binden fazla koltuk arzı sunuyoruz”

Gelinen aşamada Antalya bölgesine inen turistlerin üçte birinin Alanya'ya gittiğini belirten Yıldıray Karaer, şunları söyledi: “Daha fazla pazardan direkt uçuş planlayarak, Alanya’nın sahip olduğu potansiyeli daha verimli değerlendirmeye, bölgede turizminin gelişmesine destek olmaya devam ediyoruz. 2024 sezonunun ilk Alanya-Gazipaşa uçuşunu 2 Nisan'da Amsterdam'dan yaptık. 2024 sezonunda Alanya-Gazipaşa'ya hem havayolu olarak sunduğumuz direkt uçuşlarla hem de tur operatörümüzün paket tur dahilindeki koltuk kapasitesi ile birlikte 120 binin üzerinde koltuk arzı sunuyoruz.”

“Almanya’dan Zonguldak’a uçuşlar devam edecek”

Almanya’da çalışan özellikle Düselldorf ve Köln’de Zonguldaklı çalışan sayısının fazla olduğunu ifade eden Karaer, Zonguldak Havalimanına uçmak için önemli yatırımlarda bulunduklarını anımsattı. Zonguldak Havalimanında uçak iniş kalkış sorunları hakkında ‘’Zonguldak Havalimanına Nasıl Uçulur’un kitabını yazdıklarını ifade eden Karaer, bu kente uçuşların devam edeceğini belirtti.

“Uçuş sayıları giderek artıyor”

Corendon Airlines ticaretten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mine Aslan da, Antalya’dan 28 ülke ve 170’e yakın destinasyona uçuş gerçekleştirdiklerini söyledi. Aslan, özellikle Belçika, Hollanda ve Danimarka başta olmak üzere Alanya ve Gazipaşa’ya direkt uçuşlar gerçekleştireceklerini bildirdi. Aslan, ‘’Alanya ve Gazipaşa’da konaklama olanakları artıyor. Yatak kapasitesi genişliyor. Gazipaşa Havalimanına uçuş sayıları da giderek artıyor. Bölgenin turizm geleceği bir hayli parlak görünüyor. Bu nedenle Corendon Grubu olarak bu iki ilçemizin turizmdeki geleceği de daha iyi olacak. Bu vizyonla hareket ediyoruz. Gazipaşa Havalimanına geçen yıl 500 bin dış hat yolcusu gelmiş. Yolcular arasında Corendon’un payı yüzde 39 civarında’’ dedi.

“Dış hatlardan gelen yolcu sayısı yüzde 88 arttı”

TAV Gazipaşa Havalimanı İşletme Koordinatörü Oğuzhan Karatürk ise yıllık 2 milyon yolcu kapasitesi olan Gazipaşa Havalimanın kışın haftalık 50-60 uçuş, yaz sezonunda ise 120-200 arası uçuş gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Karatürk, 2024 yılı ilk çeyreğinde Gazipaşa Havalimanına dış hatlardan gelen yolcu sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88, iç hatlarda da yüzde 16 artış gösterdiğini açıkladı.

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya’nın turizmde çok özel bir bölge olduğunu, Alanya için çalışan herkese teşekkür etti. Ürkmezer, ‘’Alanya turizmi ve ekonomisinin en iyi şekilde geliştirilmesi için çalışıyoruz. Alanya için çalışan başta Corendon olmak üzere her kurum ve kuruluşa sektör temsilcileri ve çalışanlara teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Alanya Belediye Başkanı Osman Öztürk, Alanya’nın gelişimi için işbirliklerini artıracaklarını belirtirken, AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu da turizmin Türkiye için milli bir mesele olduğunu vurguladı. ALTİD Başkanı Burhan Sili de Alanya turizminin gelişmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Öte yandan Corendon Turizm Grubu tarafından Antalya’nın Kemer ilçesinde 3 milyon euroluk yatırım ile gerçekleştirdiği 14 adet tenis kortu ve Corendon Tenis Club törenle açıldı. Tenis kortlarının açılmasıyla birlikte uluslararası tenis turnuvaları düzenlenerek hem turizm çeşitlendirilecek hem de sezon 12 aya uzatılmış olunacak.Bu Haber 18.04.2024 - 10:26:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.