Yılbaşı rezervasyonlarında büyük düşüş

Yılbaşı rezervasyonlarında büyük düşüş
Yılbaşı gecesine hazırlanan birçok restoran ve eğlence mekânında rezervasyon şoku yaşanıyor. Ekonomik durgunluk ve terör olaylarının da etkisiyle tüketicilerin moralsiz olduğunu vurgulayan sektör temsilcileri, rezervasyonların yüzde 30 düştüğünü, yeni yıla evinde girmek isteyenlerin sayısının arttığını söyledi.


Turist sayısındaki düşüş, durgunluk ve terör olayları yılbaşı gecesini dışarıda geçirmek isteyenlerin sayısını azalttı. Eğlence mekanlarında 31 Aralık için rezervasyonlar bir önceki yıla göre yüzde 30 daha düşük gerçekleşti. Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre, sektör temsilcileri, “İnsanlarda moral olmayınca dışarıya çıkmak istemiyorlar. Turist sayıları da bir önceki yıla göre yüzde 20 azaldı. Fiyatlar 2014 ile hemen hemen aynı seviyede. Ancak dışarı çıkma istediği çok daha az” dedi.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Rezervasyonların son güne kadar devam etmesini beklediklerini anlatan Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer şöyle konuştu:

“Fiyatlarda anormal bir yükseliş yok. Dolardaki artışa rağmen birçok mekan fiyatları yükseltmedi. Ancak tüketiciler biraz daha moralsiz. Birçok mekan yılbaşı gecesi için hazırlıklarına devam ediyor. Sanatçılarla anlaşmalar yapılıyor. Ancak rezervasyonlarda hedeflenen rakamlara ulaşılmadı. Son gün biraz daha hareketlilik bekliyoruz. Sektör olarak birçok olumsuz duruma karşı hazırlıklıyız.”

KONSERLER DE AZALDI

Bir önceki yılbaşı gecesine göre konser sayılarının da azaldığını dile getiren Türkiye Eğlence Sektörü Derneği (TESDER) Başkanı Fırat Kasapoğlu, şunları anlattı:

“2015 sektör açısından zor bir yıl oldu. Seçimler ve terör sektörü olumsuz etkiledi. Bunun yılbaşı gecesine de yansımaları var. Bu kez tüketiciler dışarı çıkmak için çok istekli değil. Belediyelerin yılbaşı konserleri de azaldı. Bir önceki yıl İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi illerde yaygın olan sokak konserlerinin bu yıl çok sınırlı olduğunu gözlemliyoruz.”

Bu Haber 30.12.2015 - 09:05:37 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.