Yeni vergiler geliyor, hedefte bu şirketler var?

Yeni vergiler geliyor, hedefte bu şirketler var?

Türkiye'de yeni bir vergi paketi geliyor. Düzenlemeyle bilikte gelir vegisi dilimleri değişecek, Türkiye'de ticaret yapan dijital şirketlerden vergi alınacak.


Türkiye, Dijital Hizmet Vergisi'ni hayata geçiriyor. Düzenlemeyle birlikte, Türkiye'de ticret yapan Google, Facebook, Amazon, gibi internet devlerinin yanında, Türkiye'de onine rezervasyon yapan yabancı şirketler de yüzde 7,5 oranında vergilendirilecek.

Internetten yapılan tüm ticari işlere...

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Türkiye'de internet üzerinden mal ve hizmet sunan teknoloji şirketlerine vergi getiriliyor. Uluslararası teknoloji şirketleri internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlarla parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi ödeyecek. Cumhurbaşkanı bu vergiyi yüzde 1'e kadar indirmeye ya da yüzde iki katına çıkarmaya yetkili olacak.

Yüksek gelirli mükelleflerin vergi oranını yüzde 35'ten yüzde 45'e çıkaran, 5 milyon ve üzerindeki konutlara değerli konut vergisi getiren, hakem ve sporcuların vergi yükünü artıran düzenleme taslağına göre, vergi mevzuatına ilk kez ‘Dijital Hizmet Vergisi' kavramı girecek. Bu vergi, geçen yaz ilk kez Fransa tarafından uygulanmaya başlanmış ve ABD tarafından sert tepkiyle karşılanmıştı.

Kimlere vergi uygulanacak?

Dijital Hizmet Vergisi Türkiye'de en az 20 milyon TL ya da küresel ölçekte 750 milyon Euro ve üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacak. Bu ölçekte hasılat ağırlıklı olarak ABD şirketlerinde bulunuyor. Maliye bu vergilerin tahsilini sağlamak için gerekirse ödemelere aracılık eden bankalarla hizmeti satın alanları sorumlu tutabilecek.

Hakem ve sporcular da artık vergi ödeyecek

Meclis'e gelmesi beklenen aynı taslak düzenlemeyle spor karşılaşmalarını yöneten ve çok büyük paralar kazandığı halde Gelir Vergisi ödemeyen hakemler de artık vergi mükellefi olacak. Aynı şekilde süper ligdeki futbolcular gibi en üst ligdeki sporculardan da artık yüzde 15 yerine yüzde 20 vergi alınacak.Bu Haber 22.10.2019 - 09:51:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.