Yedek parça bulamayan Rus uçakları için ‘Noel ağacı’ modeli

Yedek parça bulamayan Rus uçakları için ‘Noel ağacı’ modeli

Rus hava yolu şirketlerinin yaptırımlar nedeniyle diğer ülkelerden yedek parça tedarik edemediği için ellerinde bulunan uçakları sökmeye başladığı iddia edildi.


Ukrayna'daki savaş nedeniyle Batılı ülkelerin yaptırım uyguladığı Rusya'da, hava yolu şirketlerinin uçaklara ekipman sağlamak için filodaki bazı uçakları yedek parça kaynağı olarak kullanmaya başladığı ifade edildi.

Reuters'ın havacılık endüstrisi içerisinden kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Aeroflot'un bazı Boeing 737 ve Airbus A320 uçak modellerinin diğerlerinden daha fazla yedek parçaya ihtiyaç duyması nedeniyle, bu uçak tipinin diğer modellerinden parçalar alındığı iddia edildi.  

Aeroflot tarafından işletilen en az bir Sukhoi süper jeti ve bir Airbus A350 uçağının şu an için parçalara ayrılmış durumda olduğu belirtildi.

Bir uçaktan başka bir uçağın uçmasını sağlamak üzere parça alınması işlemi, kullanılamayan uçakları "Noel ağacına" dönüştürmek olarak biliniyor. Nadir olan bu uygulamaya genellikle finansal zorluklarla ilişkili olarak başvuruluyor.

Rus hükümeti haziran ayında hava yolu şirketlerine yabancı üretimi uçakların en az 2025 yılına kadar uçmaya devam etmesini sağlamak için bazı uçakları yedek parça olarak kullanma tavsiyesinde bulunmuştu.

Euronews’in Reuters’tan aktardığı habere göre, Rusya'nın ülkeye yaptırım uygulamayan Asya ve Orta Doğu ülkeleri üzerinden yedek parça alma ihtimali de zayıf görünüyor. Bu ülkelerin Batılı devletler tarafından gelebilecek "ikincil yaptırım" endişesi nedeniyle Rusya'ya malzeme tedarik etmeyi kabul etmeyeceği düşünülüyor.Bu Haber 09.08.2022 - 08:45:37 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.