WTTC açıkladı: Kaç turizm çalışanı işini kaybetti?

WTTC açıkladı: Kaç turizm çalışanı işini kaybetti?
Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, pandemi nedeniyle işini kaybeden turizm çalışanı sayısını açıkladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), pandemi nedeniyle dünya çapında 62 milyondan fazla turizm çalışanının işini kaybettiğini açıkladı. Konseyin ''Ekonomik Etki'' başlıklı raporunda, 272 milyon çalışanın bulunduğu sektörde yüzde 18,5 iş kaybı yaşandığını ileri sürdü.

Turizmin GSYİH’ye katkısı yüzde 49 düştü

WTTC tarafından hazırlanan raporda, pandeminin dünya ekonomilerinde 4,5 trilyon dolarlık bir kayba neden olduğu, turizm sektörünün GSYİH'ye olan katkısının ise yüzde 49,1 oranında azaldığı kaydedildi.

‘’Tam bir iyileşme olmazsa daha fazla iş kaybı yaşanabilir’’

Turizm sektöründeki mevcut istihdamın büyük bölümünün hükümet destekleri ve kısa çalışmayla devam ettiğine dikkat çekilen raporda, sektörde tam bir iyileşme olmaması durumunda daha fazla iş kaybının yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

Gloria Guevara: Turizm her zamankinden daha fazla desteklenmeli

Pandemi döneminde uluslararası seyahat harcamalarının yüzde 69,4, iç seyahat harcamalarının ise yüzde 45 düştüğü ifade edilen raporla ilgili değerlendirme yapan WTTC Başkanı ve CEO'su Gloria Guevara, ''Hükümetler destek vermeseydi tablo daha da kötü olurdu. Risk altındaki çok sayıda çalışanı kurtaran hükümetler övgüyü hak ediyor. Öte yandan rapor, sektörün son 12 ayda yaşadığı acıyı gösteriyor. Turizm GSYİH'ye katkısı neredeyse yarı yarıya düştü. Turizmin ekonomiye güç katması için, her zamankinden daha fazla desteklenmeli.'' ifadelerini kullandı.Bu Haber 25.03.2021 - 17:25:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.