Volkan Bozkır: Vize muafiyeti konusunda umutlar tükeniyor

Volkan Bozkır: Vize muafiyeti konusunda umutlar tükeniyor
AB Bakanı Volkan Bozkır, vize serbestisi anlaşması için gerekli olan terörle mücadele yasasında değişiklik yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Bozkır, vize muafiyeti anlaşmasına dair umutlarının da azaldığını ifade etti.


Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Türkiye vatandaşlarına Avrupa seyahatlerinde vize serbestisi tanınmasına dair umudunu kaybetmeye başladığını söyledi.
 
BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Bozkır, Ankara'nın 'acil adım atılması gerektiğini' belirttiği beş kriterden biri olan terörle mücadele yasalarında değişiklik yapmanın imkânsız olduğunu ifade etti.
 
Avrupa Birliği'nin (AB) göçmen anlaşması kapsamında Türkiye'nin adım atması gerektiğini belirttiği beş kriteri şöyle sıralamıştı: Yolsuzlukla mücadele, verilerin korunması, tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği, AB'nin polis örgütü Europol'la daha sıkı iş birliği ve terörle mücadele yasaları ve uygulamalarının gözden geçirilmesi.

'TERÖRLE MÜCADELE YASASI DEĞİŞMEYECEK, VİZE UMUTLARI AZALDI'
 
Çarşamba günü BBC'ye konuşan Bozkır, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat hakkı elde etmesine dair umutlarının 'giderek azaldığını' söyledi.
 
Müzakerelerin kritik bir aşamaya geldiğini, Türkiye'nin de yeteri kadar çaba gösterdiğini belirten Bozkır, "Bizim değerlendirmemiz, beklentileri yeterince karşıladığımız yönünde (…) Türkiye beklentilerin karşılanması için elinden geleni yaptı. Bu bir matematik problemi değil, bir siyaset problemi" dedi.
 
Terörle mücadele yasalarının değişmeyeceğine ilişkin de Bozkır, şu ifadeleri kullandı:
 
"Üzerinde çalışırız, yeni gelişmelerden, yeni süreçlerden konuşuruz ama Türkiye'de 450'den fazla güvenlik gücünün PKK terörü tarafından şehit edildiği ve beş ya da altıdan fazla intihar saldırısının düzenlediği, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bu şartlarda, terörle mücadele yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değildir. Üstelik yasamızın Avrupa standartlarıyla uyumlu olduğunu düşünüyoruz."
 
ERDOĞAN'DAN AB'YE: BİZ YOLUMUZA, SİZ YOLUNUZA...
 
Bozkır'ın bu sözleri, Strasbourg'da Avrupa Parlamentosu üst düzey üyeleriyle yaptığı görüşmelerin ardından geldi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta, AB'ye, Türkiye'nin terörle mücadele yasalarında değişiklik yapmayacağı uyarısında bulunmuştu.
 
Erdoğan AB'ye, "Biz yolumuza gidiyoruz, sen de yolunuza git kiminle anlaşıyorsan anlaş" demişti.
 
BBC'nin Strasbourg'dan bildiren muhabiri Jonathan Blake'e göre Haziran sonuna kadar varılması beklenen vize serbestisi anlaşmasının zamanında yürürlüğe girmesi zor görünüyor.

ENDİŞE BÜYÜYOR

Öte yandan, Hürriyet'ten Güven Özalp'in haberine göre, vize muafiyetinin 1 Haziran’da yürürlüğe girecek Geri Kabul Anlaşması’yla (GKA) doğrudan bağlantılı olması, GKA’nın da 18 Mart mutabakatının ana unsurları arasında yer alması kilitlenmenin giderilememesi durumunda Türkiye ile AB arasındaki mülteci paketinin toptan çökme olasılığına yönelik endişeleri yükseltmiş durumda. AP Başkanı Schulz, Alman medyasına yaptığı açıklamada, anlaşmanın basitçe iptal edilemeyeceğini hatırlatıp Türkiye’nin böyle bir politika izleyeceğini sanmadığını dile getirdi. Bozkır ise “Vize konusunda haklı nedenlere dayanmayan şekilde ilerlemeler kaydedilemezse, o zaman bütün bu anlaşmanın 5 unsuru gözden geçirilecek. GKA’nın yürürlüğe girmesinden, fasılların açılmasına, Türkiye’ye gönderilmesi gereken 3 milyar euronun henüz gelmemiş olmasına kadar bütün tablo gözden geçirilecektir” diye konuştu. Türkiye, AB’nin insan hakları konusunda referans aldığı Avrupa Konseyi’nin de resmen devreye girmesi için Bozkır aracılığıyla girişimde bulundu.
 
TÜRKİYE RAPORTÖRÜNDEN SERT ELEŞTİRİ

AP oturumunda söz alan parlamenterlerin neredeyse tamamı gibi Türkiye raportörü Kati Piri de vize muafiyeti için 72 kriterin hepsinin karşılanması gerektiğini söyledi. Terörle Mücadele Kanunu’nun yıllardır eleştirildiğini belirten Piri, “Bu yasa, Türkiye’nin PKK gibi örgütlerle mücadelesi kapsamında değil, gazeteci tutuklamak, akademisyenleri susturmak için de kullanılması nedeniyle eleştiriliyor” dedi. Genel kurulda AB Konseyi ve AB Komisyonu adına yapılan açıklamalarda ise Türkiye’nin mülteci krizi konusunda attığı adımlar övülürken, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanması yönünde görüş bildirildi. AB Komisyonu adına söz alan Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Dimitris Avramopoulos, vize muafiyeti konusunda ‘Avrupa’nın bir B planının olmadığını’ vurguladı.
 Bu Haber 12.05.2016 - 09:38:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • ali veli - 12.05.2016 - 11:37

    Sizler inanıyormusunuz bu vize serbestisinin geleceğine. Avrupa bize daha demokrat olmak için yol gösteriyor. Bu kanunları benim için değil kendin için çıkaracaksın ve benim standartlarıma gelmeye başlayacaksın diyor. Bizde gerek yok böyle herkes mutlu??? diyoruz. Vermezsen kapıları açarız haaa diyoruz. ::))

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.