Villa tatili vurgunu: 2 bin kişi mağdur!

Villa tatili vurgunu: 2 bin kişi mağdur!
Bayram döneminde villalarda izole tatil yapmak isteyen 2 bin kişinin dolandırıldığı belirtildi.

Koronavirüs nedeniyle izole tatil yapmak isteyen vatandaşlar dolandırıcıların kurbanı oldu. Lüks villaları kiralayan şirketlerin web sitelerini kopyalayan dolandırıcıların tahminen 2 bin kişiyi dolandırdığı belirtiliyor

Kaş-Kalkan’daki 4 bin lüks villayı kiralayan 125 şirketin web sitesini kopyalayan dolandırıcıların bu şirketleri de zor durumda bıraktığını ve mağdurların kendilerine müracaat ettiğini belirten villa kiralama acenteleri, kiralama işlemini TÜRSAB üyesi acentelerden yapmaları ve şahıs hesaplarına para göndermemeleri konusunda vatandaşları uyarıyor.

TÜRSAB uyarmıştı

Bayram öncesinde konuya dikkat çeken TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever, binlerce insanın dolandırıcılıkla karşı karşıya olduğunu belirtmişti. Konuyla ilgili valiliklere kaymakamlılara başvuru yaptıklarını ve hukuk dışı konaklama faaliyetlerinin önüne geçmelerini istediklerini kaydeden Ünsever, bunun üzerine valiliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazı gönderdiğini, Bakanlığın ise valiliklere ‘’Villa ve daire olarak konut niteliğine sahip olup ticari işletme statüsünde olmayan bu yerlerin kiralanması işleminin seyahat acentalarına münhasır faaliyet olarak nitelendirilemeyeceği ve 1618 sayılı kanun kapsamında faaliyet yürüten kişi ve kuruluşlara idari işlem uygulanamayacağı değerlendirilmektedir.’’ şeklinde yanıt verdiğini açıklamıştı.

Ticaret Bakanlığı aynı görüşte değil

Konuyla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı ile de görüşen TÜSAB yetkilileri, Ticaret Bakanlığı’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan farklı düşündüğünü belirtiyor. Ticaret Bakanlığı’nın villa, yazlık, konut vb kiralamanın turizm ticareti olarak gördüğünü kaydeden TÜRSAB yetkilileri, Bakanlığın bu tip kiralama işinde ‘muhatap’ bulmanın önemine dikkat çektiğini ve kiralamaların acenteler aracılığıyla yapılmasının ciddi bir piyasa denetimi getireceği görüşünde olduğunu ifade ediyor.Bu Haber 14.08.2020 - 13:15:48 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • abidik gubidik 15.08.2020 - 07:26

    istanbuldaki 20.000 taksici kadar yaptırım gücümüz yok,tursab (saldım çayıra allah kayıra) boş,bakanlık boş.Tursab ile kavgalı bakanlık ,süper..

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.